LESNÁ

FOTO GALÉRIA
 

 
 

 

V tomto starom malokarpatskom smrekovom lese  sa vystavovali a stretli určite tie najkrajšie fotografie  s tematikou  prírody a krajiny, až osemnástich  trampských fotografov...

 

 
 
 
 

 

...na výstavke nechýbal, tak ako bol sľúbený aj súdoček s pivkom a dobrý gulášik . Čo je však ešte milšie a podstatné, to bola vynikajúca nálada počas celého stretnutia, ktorá tam panovala. Množstvo hudobných nástrojov, kopec ba až hora trampských piesní...

 

 
 
 
 

 

...kamarátov privítal a vernisáž trampskej výstavy fotografii otvoril kamarát Pali, z trampskej osady BOJOVÍ VLCI...

 

 

Teraz však určite od nás očakávate aby sme vám na našej stránke ukázali fotografie z tejto veľmi zaujímavej trampskej výstavy.

Radi by sme, ale...

...najprv však musíme požiadať autorov fotografii, aby nám niektoré z týchto fotografii poskytli k uverejneniu a samozrejme nám k tomuto dali súhlas.

TRAMP NET od samého začiatku svojho vychádzania totiž rešpektuje, na rozdiel od niektorých iných trampských časopisov a portálov autorské práva. Takýto čestný štít si chceme zachovať aj do budúcnosti, či už je to zverejňovaním článkov, grafiky, fotografii či hudby a rozhodne nebudeme nasledovať internetové stránky či portáliky, ale tiež časopisy, či knihy, ktoré si privlastňujú všetko, čo sa len dá niekde stiahnuť, či okopírovať a čo vlastne nebolo nikdy  ich vlastnou tvorbou, bez akejkoľvek hanby to zverejnia a ešte sa pod to nehanbia i autorský podpísať.

Chváliť sa "cudzím perím" a takto šliapať a budovať si svoj imidž po chrbtoch kamarátov, odporuje nie len  svetským, ale i nepísaným trampským zákonom. Takéto praktiky sú nám úplne cudzie a nikdy ich nemienime na našich stránkach používať.

Takže, teraz vám  predstavíme aspoň textovo fotografie kamarátov, ktorí vystavovali  na tejto lesnej výstave a ak nám zakrátko niektoré z vystavovaných  svojich fotografii kamaráti pošlú, radi ich na tejto stránke doplníme a zverejníme v čo najkratšom čase.

Lesná galéria BOJOVÝCH VLKOV na TRAMPNETe sa nám začína pomaly napĺňať. Vystavované fotografie na Bojových vlkoch nám už stihli poslať kamarát Ali z Handlovej, Benito, Lilik a Viktor z Bratislavy - a tak ich máte možnosť vidieť v plnej svojej kráse dole nižšie...


LESNÁ

FOTO GALÉRIA


Na  trampskej výstave fotografii sme sa mali možnosť vidieť fotografie týchto kamarátov...


Ali -  trampská osada STOPA, Handlová
 

Vystavoval súbor desiatich fotografii, predovšetkým zo života lesného hmyzu, motýľov ale i čiernobiele pohľady do lesných zákutí. Neskutočne krásne zábery dokazujúce krásu prírody i krajiny do ktorej určite tak rád chodieva.

Časť vystavovaných fotografii kamaráta Aliho z lesnej foto galérie BOJOVÝCH VLKOV:

 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 

 
 
 
 

 

 

Ďalšie  zaujímavé fotografie z prírody, kamaráta Aliho, nájdete aj na našich starších stránkach tu:

 

 

Benito - trampský samotár,  Bratislava
 

Vystavoval súbor jedenásť dobrých fotografii z "Cyklovandru 2010"  kamarátov Boďa, Benita a Miška, ktorý viedol Šumavou, južnými Čechmi, Českou kanadou, južnou Moravou a Záhorím. Samozrejme že tu prevažovali fotografie a krajinky fotogennej Šumavy ale  i z jej neradostnej vojenskej minulosti a prítomnosti prezentovanej starými bunkrami z druhej svetovej vojny a tiež tabuľkou, upozorňujúcou, že sa tam nachádza ešte i dnes asi cvičné mínové pole. Takto si treba predstavovať reportážné kvalitné zábery a fotografie pre trampské kroniky a časopisy.

Časť vystavovaných fotografii kamaráta Benita z lesnej foto galérie BOJOVÝCH VLKOV:

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 
 

 


Bubák - trampská osada TÚLAVÁ LÍŠKA, Bratislava
 

Bubák, naozaj fotoaparát nenosíš zbytočne zo sebou do prírody. Pred tvojimi fotografiami som strávil trochu viac času, ako pred inými na tejto výstavke. Je to naozaj dobrý pocit pozerať sa na fotografie, ktoré sú vynikajúce. A čo tá kobylka, či skorej hlava koňa... no áno, to treba asi chápať tak, že to bol určite záber roka, hodiaci sa aj ako jediná možná ilustrácia k známej pesničke "Zachraňte kone"...


Džipo - trampská osada  MALÍ BOBRI, Bratislava
 

Les všedný i romantický, len tak z čerstvo napadaným sniežikom na jesenné lístie stromov, či ostrý západ slnka hýriaci ťažkými, skoro krvavočervenými farbami. Pár kvetiniek, lesných plodov jesene, či otvorená zaujímavá krajina s hradom v popredí. To je vlastne to prečo Džipo ten svoj poklad - fotoaparát, nosí už dlhé roky na každý vander zo sebou. Z jeho naozaj zaujímavých a vynikajúcich fotografii by sa dala spraviť nie výstavka desiatich záberov, ale celá galéria obrazov pozeratelná skoro i celý deň, či týždeň. Nebolo však celkom jasné čo tam na výstave medzi jeho fotografiami hľadal ten záber s guľometným hniezdom a pásom nábojov smerujúcich do hlavne tohoto vyslovene vojenského nástroja. Zrejme to asi treba chápať tak, že iba týmto spôsobom bude možné chrániť prírodu v budúcnosti pred tými, ktorí sú ochotný predávať do sveta i kvalitný slovenský horský vzduch, tak aby ho títo kupci zašpinili smogom a takto nám ho potom v atmosfére vďačne títo dobročinný špinavci poslali späť.

Džipové  fotografie z prírody, nájdete aj na našich starších stránkach tu:

 

 

Gula -  trampská osada LIŠIAK, Pezinok
 

Pohľady do krajiny, od nížin až po horské oblasti, flóra i fauna z týchto oblastí. Vhodne skomponovaná séria záberov, ktorá má svoj naozajstný zmysel a privádza k zamysleniu nad tým čo naozaj treba chrániť. Nie však častokrat pripečenými ochranárskymi zákonmi, ale naozaj skutočnou ochranárskou činnosťou trampov. Pripomínam to i preto že kamaráta Gulu a jeho osadu poznáme z častého organizovania akcii zameraných na praktickú ochranu prírody. Tieto jeho aktivity sú jasne viditeľné i na jeho fotografickej činnosti, ktorú sme mali možnosť vidieť na tejto výstavke.


Ivan - trampský samotár, Handlová
 

Horský potok, divoko i kľudne tečúca voda vytvárajúca vodopády a vodopádiky v skalnatom riečišti, s vhodne zachyteným záberom okolitej prírody je vlastne zobrazenou búrlivou symfóniou zurčiacej vody, ktorú určite z fotografii nepočujeme, ale dá sa naozaj počuť, ak máme čo len trochu fantázie a predstavivosti, preto že tieto fotografie sú skutočne jedničkou v tejto kategórii a vie ich naozaj oceniť iba ten, ktorý niekedy chcel fotografický zachytiť moment tečúcej vody - to proste treba vedieť a je to fotografické umenie, preto že väčšina podobných fotografii od iných fotografov zachytáva len akúsi pohľadom mŕtvu a rozmazanú vodu.


Jaro - Marová búda, Bratislava
 

Jaro, pozorne prezretie tvojich fotografii ma presvedčilo v názore, že v prírode si dobrý pozorovateľ všetkého, čo sa vôkol teba nachádza a aj o tom, že vieš spúšť fotoaparátu stlačiť v ten pravý čas, čo je darom nie každého kto dostane do ruky fotoaparát. Komentovať to môžem trebárs i takýmito slovami kamaráta, ktorého radšej nemenujem...
"...prosím ťa nemáš nejaké fotografie z nášho potlachu, fotil tam náš osadník a nafotil 160 fotografii, nevieme si však z nich úplne nič dobré do kroniky vybrať..."
Takže fotografovanie je aj darom „veľkého ducha“ a ty Jaro ho rozhodne máš.


Kimák - trampská osada  SARATOGA, Bratislava
 

Kamarát Kimák predstavil vo svojich fotografiách presne to, čo sme od neho očakávali a jeho fotografie voňali diaľkami ciest, ktoré často absolvuje, dá sa povedať v celom šírom svete. Ťažko hodnotiť, či by to odfotil niekto lepšie, ale Kimakové zábery sú naozaj pozeratelné a zaujímavé.


Lilík  - S.T.S., Bratislava
 

Príroda okolo nás, všedný les v zaujímavých fotografických pozíciách, bežné avšak pre každého trampa vzácne chvíle strávené v prírode zachytené fotoaparátom. To vlastne je tá skutočná výstavná krása Lilikových fotografii, ktorú treba naozaj oceniť.

Časť vystavovaných fotografii kamaráta Lilika z lesnej foto galérie BOJOVÝCH VLKOV:

 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 


Maco - trampská osada ONDATRY, Bratislava
 

Maco je klasik a jeho fotografie sú ako obvykle, namierené do srdca jeho lásky - krajiny patriacej k najkrajším na Slovensku - Liptovu. Preto že Liptov a jeho príroda je už sama o sebe fotogenická, tak Maco dokázal spraviť fotografie, ktoré dokazujú to, že je tomu naozaj tak, ba naviac jeho fotografie sú naozaj vysoko profesionálne a znázorňujú krajinu Liptova z tých najkrajších pozícii, proste niečo krajšie môže byť iba v skutočnosti a tak jeho tvorba už pri prvom pohľade láka k tomu, aby tramp túto krajinu čo najskôr navštívil na niektorom z jeho budúcich vandrov.

Časť vystavovaných fotografii kamaráta Maca z lesnej foto galérie BOJOVÝCH VLKOV:

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

Macovú výtvarnú tvorbu, ale aj niektoré jeho fotografie z prírody, nájdete aj na našich starších stránkach tu:

 

 

Maťo -  trampská osada ARKÁDIA, Bratislava
 

Skaly a skaliská, krajina kamenných obrov, hrdo týčiacich sa do nebies, bola vďačným námetom vystavovaných prevažujúcich fotografii kamaráta Maťa. Len si zobrať lano, skoby a karabínky, vyliezť si na vrchol a pokochať sa pohľadom vtákov lietajúcich vysoko v blankytnej oblohe nad nimi. Iba jednou vetou k tým skalám: Maťo, sú to vymakané zábery...


Marek -  trampská osada  OLD KLONDIKE, Bratislava
 

Vták, chrobák, pavúk, či kvetina, to je to čo nám na svojich fotografiách predstavil Mareček, avšak na rozdiel od iných bežných pohľadov so zaujímavou atmosférou vyfotených a neopakovateľných momentov týchto vďačných prírodných objektov. A ten úžasný záber srniek, kde neni úplne jasné či srnky boli jeho priateľky a milo i vďačne pozerali do Markovho objektívu, tušiac asi to že to bude výstavná fotografia...  no určite áno, že je to fotografia dokazujúca fotogennosť prírody a zveri žijúcej v nej...  Ďalej zaujali i fotografie, dôkazy o tom že i v lese sa nachádzajú sochy, ktoré síce nikto a nikdy nebude musieť nivočiť a búrať, tak ako je tomu v mestách - zaniknú vlastne samé, tak ako ich príroda vytvorila.. to sú nezvyčajné pohľady na Markové samorasty, predstavujúce trebárs hlavu medvedíka, či dajakého lesného škriatka v škodoradostnom, či možno radostnom úškrne či úsmeve. A Marek tiež nezabudol ani na očarujúcu krajinku, s vlastným tieňovým portrétom fotografa.


Milan - trampská osada SIVÍ VLCI, Bratislava
 

Prevažovali tu zábery z krajiny jazier niekde zo sveta, možno z Nórska, či Fínska, či azda z Kanady. Ťažko povedať, podľa rázu krajiny však zo Slovenska tieto fotografie určite neboli, ale fotografie boli naozaj rozprávkové. Tiež aj dve zaujímavé fotografie - pohľady z prírodnej ríše flóry a fauny...


Miško -  trampská osada VYSOKÁ, Bratislava
 

Miško, to sme nevedeli, že okrem toho že si trampom nesmierne vážiacim si krásy prírody a prírodu okolo seba, navyše, ešte i dobrým fotografom. Ten plávajúcí bobor na Dunaji, či zábery z vysokých hôr, alebo len pohľad na zimné vtáčie krmítko, dokazujú to že máš dobré fotografické videnie a s tvojimi fotografiami, ak ťa to bude baviť i naďalej sa radi vždy stretneme.


Pekelník - trampská osada  HAY RIVER, Bratislava
 

Áno vystavoval som i ja... avšak žiadnym zvláštným výberom, ale iba pár náhodných fotografii, ktoré my zrovna padli z môjho fotoarchívu do oka. Takže klasika krajiny, západ slnka na Dunaji, krajina Štubajských Álp, divoká príroda a zátopy na rieke Morave, hrad Devín z nezvyčajného pohľadu, malokarpatské kopčeky v hlbokých lesoch tohoto pohoria, to bol malý zlomok toho čo som pre výstavu vybral...

Časť vystavovaných fotografii kamaráta Pekelníka z lesnej foto galérie BOJOVÝCH VLKOV:

 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 

 

 


Rendy - trampská osada LIŠIAK, Pezinok
 

Krása prírody či už zábery na chránené i nechránené kvetinky, list stromu v čarovnom zábere, portrét labute, stromoradie lemujúce cestu v krajine, tiež zábery z horskej prírody, všetko v naozaj najvyššej amatérskej kvalite, ktorú môže naozaj závidieť ktorýkoľvek z profesionálnych fotografov.


Ringo - trampská osada GRIZLY, Bratislava
 

V svojich fotografiách nám kamarát Grizly ponúkol predovšetkým krajinky - ale aj krajinky zo zaujímavým popredím kvetín a kvetiniek tu rastúcich, na fotografiách sa objavili aj hríbiky, ďalšie samostatné lesné kvetiny, ale aj lesná fauna /had a kačice/ a trebárs i neobyčajne zaujímavý záber plávajúceho psa.


Viktor -  trampská osada SIVÍ VLCI, Bratislava
 

Kamarát Viktor nafotil zrejme všetko, čo sa mu zdalo v daných momentoch vzniku jeho jednotlivých fotografii naozaj pekné. Pohľad do korún stromov a jasnú modrú oblohu nad nimi, vodopádik, hríbiky, lesné kvety, motýle... no áno všetko to, čo zrejme najradšej v prírode vidí a určite by to nevymenil za inú krásu, povaľujúcu sa trebárs okolo, v nie tak dávnom čase novovybudovaných malokarpatských cyklotras, lemovaných a plných umelohmotných odpadkov z piva, malinoviek, konzerv - výsledok toho, že niektorí títo "milovníci prírody" považujú prírodu iba za akýsi cyklistický štadión, kde možno všetok odpad volne zahodiť na zem...
 

Časť vystavovaných fotografii kamaráta Viktora z lesnej foto galérie BOJOVÝCH VLKOV:

 

 
 
 

 
 
 

 
 
 

 

 VEČER NA TRAMPSKEJ OSADE BOJOVÍ VLCI


 

 

....a už je tu večer, na trampskej osade BOJOVÍ VLCI práve začína volný večerný program pri malom slávnostnom ohni, kde kamaráti si v týchto práve pre nich v týchto vzácnych chvíľach  spoločného stretnutia zaspievali im  pieseň najmilšiu "Vlajku" ...
....a tak sme mali zrazu pocit, že sme  ako na skutočnom naozajstnom malom potlachu trampov...

 

 
 
 

 

...a oheň už vydáva svoju žiaru a teplo, čo je dobrým znakom jesennej pohody, ktorá v týchto chvíľach tu zavládla...

 

 
 
 

 

...gitara a trampské piesne, sú základom romantiky všetkých trampských ohňov a takto to bolo i pri táborovom ohni v tento  nezabudnuteľný večer na trampskej osade BOJOVÍ VLCI...

 

 
 
 

 

...každý mal snahu prispieť k spoločnej pohode večera a tak spoločný spev striedali aj rozprávania rôznych príhod z vandrov, čo bolo naozaj zaujímavé a aj zábavné...

 

 
 
 

 

... gitár a mandolín sa chytili i vekovo tí starší kamaráti a zahrali nám aj tie najstaršie trampské songy...

 

 
 
 

 

...tak nech jasný oheň naďalej žiari a vydáva potrebné teplo tejto a im podobným trampským akciám, ktoré do trampských duší prinášajú určité osvieženie, pohodu a vlastné obohatenie o krásu, ktorá sa nachádza vôkol nás.

 

 

Text, grafika a reportážne fotografie na tejto stránke Pekelník.
 

Ďalšími ilustračnými výstavnými fotografiami stránku obohatili kamaráti:

  Ali z trampskej osady STOPA -  Handlová,

 Benito - trampský samotár -  Bratislava,

Lilík  - zo SPOLKU TRAMPOV SAMOTÁROV - Bratislava

Maco z trampskej osady ONDATRY - Bratislava

Viktor -  z trampskej osady SIVÍ VLCI  -  Bratislava

Hudba v pozadí Lojzko Kecál z trampskej osady MALÍ BOBRI

Stránku pripravil Pekelník

 

 
 
 
 
 

©Pekelník 2009