FOTOGRAFIE

KAMARÁTA  ALIHO 
 
 
   
 

 

 

 

ALI z trampskej osady
STOPA z Handlovej

 

 

 

V dnešných dobách digitálnych fotoaparátov a počítačov prestalo byť fotografovanie zvlášť zložitou záležitosťou. Vidieť však naozaj peknú fotografiu je ešte stále zriedkavosťou i keď fotografuje už skoro každý náš kamarát...

Konečne to prestávajú byť fotografie typu "...pozrite sa, to sme my", fotografie strnulých tvárí a postáv, čo je v podstate dobre, preto že v trampských kronikách a cancákoch sa začína objavovať mnoho nádherných a skoro až umeleckých fotografii z prírody i života trampov v nej a  takto sa kroniky stavajú skutočným pekným  svedkom súčasnej doby.

Avšak kamarát Ali má fotografovanie ako koníčka už viac rokov, fotografovať začal v dobách keď spraviť peknú fotografiu bolo trochu zložitejšie. Preto sme sa ho spýtali ako sa k fotografovaniu vlastne dostal:

K aktívnejšiemu záujmu o fotografiu a samotnému fotografovaniu som sa dostal postupne a pomerne neskoro, až po svojej štyridsiatke. Predchádzali tomu
rôzne obdobia, kedy som kreslil, maľoval placky, skúšal linoryt, tuš...

Ali a kde si vlastne čerpal svoje námety?

Námety som čerpal z prírody, ale aj z obrázkov a kníh o divokom západe, alebo len tak, z vlastnej fantázie.

Môžeš nám niečo povedať o svojej staršej tvorbe?

V rokoch 1974 - 1982, pod krídlami trampskej osady SONORA som robil pozvánky na osadné akcie, potlachy, sleziny, pamätné listy, P.F.-ky, maľoval placky a robil osadnú kroniku. Kamarát Kuťo, ktorý robil fotografa na Propagačnom oddelení Bane Handlová prebudil môj záujem o fotografovanie. Mal foťák a keď sme sa motali vonku a videl som niečo, čo ma zaujalo, tak som si ho požičal a sem-tam niečo nacvakal. On to všetko potom v práci, keď sa dalo vyvolával a robil fotky.

A ako si prišiel k digitálnemu spracovaniu fotografii?

Po odchode z trampskej osady SONORA sme si v roku 1983 založili vlastnú malú trampskú osadu STOPA. Robenie pozvánok, P.F.-iek, kroniky mi naďalej zostalo. Ale na potulkách som si foťák  požičiaval stále častejšie, až prišla doba prvých "digitálov". Spracovanie záberov sa stalo jednoduchším a ja som cítil, že to skúsim. Počítač som už mal, kúpil som si prvý digitál, postupne i nejakú odbornú literatúru, neskôr i tlačiareň a vhupol som do toho celkom.

Čo ťa najviac zaujalo pri digitálnom fotografovaní?

Zaujala ma hlavne makrofotografia, rastliny, hmyz, ale aj krajina, no a samozrejme i dokumentovanie akcií. Portréty kamarátov som robil do Handlovského trampského Spravodaja, do Severky sem tam nejaké ilustračné fotky.
 

Je o tebe známe že tvoje fotografie sa objavujú i vo fotogalériach na internete a že  nerobíš len trampskú fotografiu, povedz nám o tom aspoň niečo?

Osobitnou kapitolou bolo fotenie Handlovej, mestských zákutí... do reprezentačnej publikácie "Handlová na prahu tisícročia" k 630.výročiu založenia mesta Handlová.

A tvoje ďalšie plány?

Takže von bez fotoaparátu nejdem, no a príroda je nevyčerpateľný zdroj nápadov a námetov, len treba chodiť s otvorenými očami a srdcom.

 

 

Fotografie z krajiny

 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Zátišia

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Príroda

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Portréty

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Reportážne

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 

Hudba v pozadí stránky Kiwi TULÁCI

 

 
 
 

 

© Pekelník TRAMP NET