Trampská osada

TÚLAVÉ SRDCE

 

Vysoká pri Morave  1994

 

 
 
 
 
 
   

Každý tramp by rád žil osadným životom. I v nás dlho dozrievala myšlienka založiť si vlastnú trampskú osadu. Hľadali sme miesto na jej stavbu. Dňa 8.januára 1994 sme našli Údolie ozvien.

A preto 9. januára 1994 sme oficiálne založili trampskú osadu. Skladá sa z prvých štyroch zakladajúcich členov: Kométa, Pažroš, Pólo,  Strýco.

Dňa 16. januára 1994 sme si na stretnutí vybrali spomedzi 15 navrhnutých názvov v päťkolovom boji názov našej osady TÚLAVÉ SRDCE. Zároveň prebehla voľba šerifa, ktorým sa stal Pažroš. Kronikárkou a pokladníčkou sa stala Kométa...

/zápis o založení trampskej osady TÚLAVÉ SRDCE v osadnej kronike/

 

   
 
 
 
 
 

 

 

V roku 1994 sa SAMOTÁRI ZO STÁLENKY a kamaráti z trampskej osady TÚLAVÉ SRDCE rozhodli usporiadať svoj Prvý oheň na Žabáckom fleku. Výborná nálada a veľa zúčastnených trampských osád... V sobotu počas dňa prebehli trampské zápolenia, tradične sa hádzalo sekerou a nožom, menej tradične sa hádzalo oštepom, strieľalo z luku, hádzalo podkovou, nezabudlo sa na dekomlat a určite najväčší záujem a smiech si vyslúžila ženská súťaž v smiešnych pohyboch... a treba spomenúť i to, že sa tu v rozličných trampských súťažiach zabavil i trampský dorast.

 

 
 
 

 

Ani sa nenazdali a bol večer. Po chvíli oddychu a prípravách prišla chvíľa, keď šerif trampskej osady STARÝ KAMARÁT Tuny a jeho zvučný hlas otriasol srdciami kamarátov pri slovách "Volám oheň". Šerifovia Mišo, Ejo, Arizončan a Kruky zapálili oheň priateľstva, pravdy, lásky a čistoty. Vlajku zahral a zaspieval kamarát Starec z trampskej osady DURANGO. Po spomienke na kamarátov putujúcich na vandry, z ktorého niet návratu, sa slávnostný oheň rozhorel dovysoka a osvetľoval tváre kamarátov a kamarátiek. Vtedy prišla tá slávnostná chvíľa, keď kamarát Tuny predstavil osadníkov osady TÚLAVÉ SRDCE a STÁLENKY trampskými menami kamarátom v táborovom kruhu, poprial im suché chodníky pri ich ďalších cestách a vyhlásil ich osady. Na stožiari k nebu leteli vlajky vyhlásených trampských osád a osady zaznamenali prvé chvíle svojho života gratuláciami prítomných iných trampských osád a samotárov, ktorí im priniesli aj krásne trampské darčeky.

 

 
 

 
Vyhlasovanie osady- /sprava/ Strýco, Kometa, Polo, Pažroš - šerif. Vyhlasovaní boli spolu zo samotármi zo STÁLENKY- ďalej nasleduje Kleki zo STÁLENKY...

 

 

Pozvanie na Prvý oheň SAMOTÁROV ZO STÁLENKY a trampskej osady TÚLAVÉ SRDCE prijali tieto trampské osady:

BIELY BIZÓN, CANIDAE, DÁŽĎOVKY, DURANGO, GRINGO, HISTAH, IROKÉZ, K.T.O SNAKE, LIPI, MERIEM, SIVÝ INDIÁN, SOVY, STARÝ KAMARÁT, STO TAMBORA, NOVÝ TOBOS, UTAH, WATANAY, ŽABÁCI a vraj budúca osada LENIVÍ PSY ...

 
 

 

Prvý potlach, na ktorý trampská osada TÚLAVÉ SRDCE dostala pozvánku, bol na Zlatom sedle. Tak, ako každá mladá osada, spokojní boli  predovšetkým najviac z toho, že spoznali veľa nových kamarátiek a kamarátov. Spomenieme aspoň niektoré trampské osady:

BARACUDA, BIELY BIZÓN, DÁŽĎOVKA, IROKÉZ, KORLÁT, K.T.O HROMOVÉ KONE, K.T.O SNAKE, K.T.O TROJPRSŤÁCI,  MERRY BOYS, ONTÁRIO, OREGON, SALAMANDER, SIVÝ INDIÁN, STARÝ KAMARÁT, WATANAY a mnoho ďaľších kamarátov.

V súťažiach historickú prvú placku pre osadu vybojoval na tomto potlachu Pólo v hode sekerou. Po skončení súťaží a padnutí súmraku zapálil oheň Taši. Vlastne tento oheň bol rozlúčkou so Zlatým sedlom, ktoré zabrali do svojho obrovského "bojového priestoru" snaživé  Vojenské lesy a trampov vykázali z dôvodu, že vraj sa v ich vlastnom lese ruší zver, chúďatká zver, nevieme si predstaviť ako tam tá zver behá, keď sa tam často strieľa a hádžu bomby z lietadiel...

   

Kamaráti z osady TÚLAVÉ SRDCE zabodovali i vo večerných súťažiach, kde ich osada získala ďalšiu placku za Strýcove piesne.

Až do rána zneli trampské piesne v podaní Starcov, Kalumetu, Podvodu a každého, čo vedel niečo zahrať.

Kamaráti z trampskej osady TÚLAVÉ SRDCE si odnášali z tohoto ich prvého potlachu pekné zážitky.

 
 

Potom prišiel IV.ročník Stupavského širáku, kde trampská osada TÚLAVÉ SRDCE bola členom organizačného štábu a výrazne sa podieľala na postavení pódia a jeho výzdobe, príprave stanového tábora a táborového ohňa a hasila kde sa čo dalo, najmä obrovský výbuch strážnej služby, ktorých väčšina sa stihla ožrať "na hovado".

Problémy nastali aj s ozvučením pódia a vystupujúcich hudobníkov, tie sa však čiastočne podarilo vyriešiť počas trvania festivalu.

Potom ráno boli zhrození pohľadom na hľadisko a okolie, i keď bolo dosť odpadkových košov, toľko papierov a smetí, že nebolo pomaly vidieť trávu!

Všetko ostatné bolo krásne a stálo to určite za námahu do toho vloženú... a v nedeľu sa už začali rozhovory na tému ako pripraviť 5. ročník, aby bol naj...

V roku 1994 ešte nasledovalo pár naozaj pekných trampských akcií na ktorých sa osadníci zúčastnili.

Spomeniem niektoré:

16. - 18. 9. 1994 Potlach v Malackách

23. - 25. 9. 1994 Potlach v Bernolákove

30.9. - 2.10.1994  Potlach trampskej osady YUKON v Perneku

7. - 9.10. 1994 Stretnutie na STÁLENKE

25. - 26.11.1994 Stupavský country bál

13.12.1994 Cesta na Plavecký hrad

16.12.1994 Nočný pochod na hrad Devín

V roku 1995 ich prvý vander dňa 28.1.1995 smeroval do Plaveckého Podhradia, na Pohanskú a Plavecký hrad, kde prespali. Tých bežných vandrov na ich obľúbené miesta bolo neúrekom a tak ďalej spomeniem skôr trampské akcie...

Potom 3. - 5.2.1995 prijali pozvanie trampskej osady SOVY na ich zrub. Pobyt na Sovách im dňa 4.2. 1995 ešte spestrilo "Jarné vyblbnutie“ na Košariskách, ktoré poriadala STOOP Stupava.

Páčil sa im aj "Jarný country bál na Dunaji, ktorý sa konal 25.3.1995 v bratislavskom Parku kultúry.

Jar privítali 24. - 26. 3. 1995v Dechticiach, kde ich pozvala trampská osada DAHKOTAH.

 

 
 

 

...Šerif Pažroš vyráža na čunder...

 

 

 

V apríli sa vydali na vander do Banskej Štiavnice a jej okolia.

Dňa 13.5. 1995 zas pre zmenu sa vydali na opačnú stranu do Malaciek na Výročný a spomienkový oheň trampských osád DÁŽĎOVKY, HISTAH a SNAKE.

V dňoch 16. - 18.6. 1995 vandrovali zas na spoločný potlach trampských osád MERRY BOYS a SALAMANDER do Holíča.

V júli to bol potlach trampskej osady BIELY BIZÓN na Žabáckom fleku v dňoch 7. - 9.7. 1995.

A potom nasledovala ich Zlatá horúčka...

 

 
 
 
 
 

 

...obzerať flek na Ryžovanie zlata boli aj ( zľava) Pažroš, Gulečník, Mamut z trampskej osady KLONDIKE a Mário z trampskej osady YUKON- spolu usporiadatelia...

 

 
 
 
 

 

...a takto sa hľadá zlato- namáhavo, ale radostne...

 

 
 
 
 

 

...po práci sa treba umyť- ale došla voda, sprchovanie v daždi (Zľava) Strýco, Jánošík a Mamut z trampskej osady KLONDIKE- spoluusporiadatelia Ryžovania zlata...

 

 
 
 
 

 

...poďakovanie za výročný oheň a" Zlatú horúčku"...

 

 
 
 
 
 

 

...a tu večer na "Zlatej horúčke" po zapálení táborového ohňa prijímajú do osady nového člena, kamaráta Gulečníka. Pamiatku pre nového osadníka – Gulečníkovi odovzdáva placku Blavoňák z trampskej osady DÁŽĎOVKY  (Malacky)...

 

 

 

Potom nasledovalo veľa krásnych vandrov...

...a potom 28.7.1995 sa vybrali na Veľký vander do Slovenského Rudohoria a Slánských vrchov, kde sa stretli aj s miestnou trampskou osadou SLANSKÍ VLCI. Ďalej sa vybrali na Muránsku planinu, prezreli si hrad Muráň a  vystúpili na Fabovu hoľu. Svoj vander ukončili v Kozárovciach pri rieke Hron, kde miestní trampi poriadali country bál.

 

 
 

 

...Polo na veľkom vandri v Slánských vrchoch, spolu s Inkou, Dadou a Mariom...

 

 

 

V mesiaci august 1995 naledovali ďalšie pekné vandre a iné zaujímavé akcie ako trebárs 13.8.1995 "Kudrnovo okolobrno". To bol malý festivalík v Brne s vystúpením známych trampských, folkových a country kapiel ako napríklad Hop trop, Kamelot, Klíč, Lokálka, Poupatá, Fleret, Zimour, Bokomara a mnoho ďalších. Isto že sa tešili i na Stanislava Wabi Danka, Vojta Kiďáka Tomáška , ktorých tu počuli spievať svoje songy.

V dňoch 25. - 27.8.1995 ich už čakal V. ročník Stupavského širáka.

Potlach pri Zochovej chate poriadali v dňoch 31.8.- 3.9.1995 trampské osady BIELA HVIEZDA a BIELA SKALA.

Jeden z vandrov smeroval i na hrad Jelenec – Gýmeš, kde prežili romantickú noc a oslávili narodeniny Póla  a Mária. Tu sa stretli aj s kamarátmi z trampskej osady KLONDIKE.

 

 
 

 

...Polo a Pažroš na hradnom múre  hradu Jelenec...

 

 
 
 

 

 

...Gulečník vyráža na čunder...

 

 
 
 
 
 
 
 

 

...Šerif ako sa patrí- na koni...

 

 
 
 
 

 

...Kometa a Pažroš- pokrvní- brat a sestra...

 

 
 
 

 

 

...vieme sa aj zabaviť- Kometa a Gulečník pri tanci...

 

 

 

V roku 1995 to bolo ešte veľa vandrov o ktorých však v kronike nie je žiadny záznam, alebo len veľmi stručný...

 

 
 

 

V roku 1996 pozvánku na potlach STO ZLATÉ SEDLO s radosťou prijali a stretli tu tieto trampské osady: MERIEM, MERRY BOYS, NOVÝ TOBOS, SALAMANDER, TOBOS, TOMAHAWK, TROJPRSŤÁCI, WATANAY a ďaľšie...

V dňoch 24. - 26.5.1996 prijali pozvanie na V. výročný oheň STOOP Stupava , ktorý sa konal na Žabáckom fleku.

Na III. ČESKO - MORAVSKO - SLOVENSKÝ potlach sa vypravili v dňoch 21. -23.6. 1996 na Košariská.

V dňoch 5. - 7. 7.1996 ich cesta viedla do väčšej diaľky, do Handlovej, kde poriadali výročný oheň trampské osady OHIO a BOBOR.

V dňoch 12. - 13.7.1996 ich cesta viedla na Chorvátku, kde mala 30. výročie svojho založenia trampská osada STARÝ KAMARÁT zo Stupavy. Tu nesmeli chýbať, pretože táto osada je krstným otcom ich osady.

20.výročie založenia osady JAGUÁR a 15.výročie založenia osady TOTEM si pripomenuli 9. -11.8.1996 pri slávnostnom ohni na Bukovej.

 

 

 

 

V dňoch 27. - 28.9.1996 ich cesty viedli na 25. výročie založenia osady PIRÁTI do Bernolákova.

Potom v dňa 23.11. bol tradičný country bál v Zohore, ktorý poriadali STOOP Stupava a prišli im zahrať hudobné skupiny VEGA, GRASSHOPPERS, ARION a zatancovať tanečná skupina SILLMARION.

 

 

 

 

...výpomoc na Stupavskom Širáku- Gulečník a Strýco- krajné postavičky vzadu...

 

 
 
 
 

V Stupavskej krčme u Bertoviča sa hudobno - slovným pásmom s osadníkmi a s týmito končinami  rozlúčil 1.2.1997 kamarát Strýco.

Ježiš mu povedal: Ak chceš byť dokonalý, choď, predaj svoj majetok a rozdaj ho chudobným a budeš mať poklad v nebi. Potom  poď a nasleduj ma!

Mat.19,21

I mňa si Pán povolal slovami: "Ak chceš, poď za mnou".

Dlho mi trvalo, kým som sa rozhodol opustiť všetko čo mám rád na zemi, a odísť za jeho hlasom. Kamaráti opúšťam vás, svoju rodinu i prácu.

Spomeňte si občas na Strýca

Ahoj.

Na rozlúčke nechýbali kamaráti z trampských osád BIELY BIZÓN, DELAWAR, IROKÉZ, NOVÝ TOBOS, STARÝ KAMARÁT a ďalšie.

 

Život v osade sa však odchodom Strýca nezastavil.

V roku 1997, a to 1. februára, pri bohatom programe a dobrej hudbe sa zabavili v Country clube Rohožník.

Rok 1997 sa vyznačoval hlavne rodinnými udalosťami, keď osadník Pažroš sa rozhodol vstúpiť s Jankou do stavu manželského.

Ale i podobnými udalosťami v iných trampských osadách, keď ženích aj nevesta prišli pred úrad v indiánskom odeve a na koňoch - to Apač Taši a Andula mali svatbu v Malackách.

 

 
 


Testovania trampských chuťových buniek a pozvanie na III. Výročný oheň trampskej osady TÚLAVÉ SRDCE prijali trampské osady BIELY BIZÓN, BOBOR, DÁŽĎOVKY, EL KONDOR, K.T.O. MERRY BOYS, NIAGARA, NOVÝ TOBOS, OREGON, SNAKE, STOOPS Stupava, TOMAHAWK a trampská osada SEVERKA zo Starej Ľubovne.

 

 

 

 

...osada pod vlajkoslávou na výročnom ohni (zľava) Gulečník, šerif Pažroš, Kometa a Polo....

 

 
 
 

 

 

Ďalšie cesty osadníkov viedli do Klačna, kde 6.9.1997 zapálili STS TÚLAVÝ svoj 3.výročný oheň.

 

 

 

 

Pozvanie na 3.Výročný oheň STS TÚLAVÝ prijali trampské osady BIELI VLCI, DIAMOND, STS MUSTANG, OSAMELÝ JAZDEC, TOTEMY, SPÁLENÝ VRCH, VEĽRYBÁRSKA OSADA, VLČIE VOLANIE a tu sa mali možnosť s nimi stretnúť i kamaráti s trampskej osady TÚLAVÉ SRDCE.

Nasledovalo veľa osadných vandrov na ich obľúbené miesta.

V roku 1998 v dňoch 15. - 17. mája na fleku Zlaté sedlo boli pri zapálení 5.výročného ohňa trampskej osady IROKÉZ.

V júni zase na Žabáku, kde 20.6.1998 zapálili svoj 8.výročný oheň STOOP zo Stupavy.

Rodinnou oslavou trampskej osady sa stala i svadba osadníčky Komety,  keď dňa 22.mája 1999 vstúpila do manželského stavu so svojím spoluosadníkom kamarátom Gulečníkom, vo Vysokej pri Morave.

V roku 1999 prijímajú pozvanie na 30.výročný oheň trampskej osady BIELY BIZÓN na Žabáckom fleku.

Zápisov v kronike ubúda, osadníci sa venujú viac svojím rodinám ako písaniu... ale trampské puto osadníkov opantáva naďalej a v kronike je ešte veľa zápisov a pozvániek na trampské stretnutia...

...tu však už kroniku zatvárame a prajeme trampskej osade  TÚLAVÉ SRDCIA veľa krásnych vandrov a veľa osadných budúcich jubileí.

 
 
 
   
 
 
 

 
   
 
 
 

 

 

Na stránky TRAMP NETu zaradené v roku 2011

Doplnené 2.1.2018

 

 
 
 
 
 

Text na tejto stránke pripravil a napísal Pekelník.
Menové údaje o trampskej osade upresnil kamarát Strýco. Grafika a fotografie sú z Kroniky trampskej osady  TÚLAVÉ SRDCE zo Stupavy.
Stránku pripravil Pekelník.

 

Hudba v pozadí
Pieseň "Biela noc " z albumu Kalumetu "Tretí deň" text a hudba Glufo

 

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD 2011