... a tak nech je to hocako prekvapivé, takéto čosi nie je na
stránkach TRAMPNETu neobvyklé.

   

Veľa kamarátov trampov, ktorí v svojej mladosti spoznávali prírodu, krajinu a svoje blízke i vzdialenejšie okolie, začínali v trampských osadách, kde sa naučili okrem mnohých iných pre život v prírode potrebných vecí aj disciplíne k svojej vlastnej osobe.

To bol jeden z hlavných predpokladov toho, že sa vydávali na svoje trampské cesty čoraz ďalej a aj do najvzdialenejších krajín sveta od svojho domova.

Viacero z nich v ďalekej cudzine aj zostalo natrvalo a našlo si tam svoj nový domov, avšak na ten svoj naozajstný domov, tradície a zvyky nikdy nezabudlo. Radi sa do svojej pôvodnej vlasti, niekedy  aspoň nakrátko vracajú a keď nie inak, tak aspoň v svojich spomienkach.

   

Dnešné naše rozprávanie bude o trampovi,  kamarátovi  s trampským menom Strýco, ktorý ako chlapec začínal svoje trampské potulky v trampskej osade TÚLAVÉ SRDCE.

Viac o jeho trampskej osade a živote osady v minulosti si môžete prečítať na našich stránkach TRAMP NETu tu:

   

TRAMPSKÁ OSADA

TÚLAVÉ SRDCE

SR Vysoká pri Morave
založená v roku 1994

 
 

Ak ste pozorne čítali históriu osady TÚLAVÉ SRDCE, spomína sa tu aj zápis z 9.januára 1997 o tom, že na slezine v Stupavskej reštaurácii "u Bertoviča" sa s kamarátmi niekoľkými dojímavými slovami rozlúčil člen osady kamarát Strýco. Rozhodol sa odísť z kruhu kamarátov a vydať sa na duchovnú cestu. Vtedy sme verili že jeho vážne  slová sa naozaj naplnia a v duchu sme mu priali veľa šťastia...

A v TRAMPNETe možno nájsť i pokračovanie osudu kamaráta Strýca, ktorého jeho cesta doviedla v prostom habite mnícha - kapucína až na Island. Poslal odtiaľ mnoho zaujímavých fotografických záberov a opísal pri nich aj zopár svojich dojmov.

 

 
 
STRÝCOVE
ZÁPISKY Z ISLANDU
TRAMP NET
 
 
 

  

ISLAND

 

 
 

Najprv niekoľko slov o ostrove Island

Európsky severský ostrov Island je v podstate malým ostrovom a jeho rozloha je  103 000 km2 . Island sa nachádza  v tesnej blízkosti chladného severného polárneho kruhu a to ovplyvňuje aj počet jeho obyvateľov, ktorý je v súčasnosti odhadom asi 332 500 ľudí. Island ako severská krajina sa radí k európskym krajinám s najmenším počtom obyvateľov v prepočte 3,2 obyvateľa na km2.

(Pre porovnanie so Slovenskom, ktoré má rozlohu o polovicu menšiu 49 036 km2 a žije tu 5 445 000 obyvateľov, čo je približne 111,1 obyvateľov na km2.).

No v posledných rokoch na Island prichádza stále viac imigrantov a krajina sa zaľudňuje, ale i tak krajina zostáva ľudoprázdna a väčšina populácie je sústredená na juhozápade ostrova a v okolí hlavného mesta Rejkjavík.

Najpoužívanejší jazyk na ostrove Island je Islandčina a Angličtina.

 

   

 

Pred pár dňami nielen naše oznamovacie prostriedky, ale aj islandské médiá priniesli správy o tom, že na Islande, brat kapucín Peter Kováčik spolu s ďalšími dvoma bratmi kapucínmi, na východe krajiny, v osade Reydarfjördur postavili malý drevený kostolík.

 

 
 

 

Na mapke Islandu je červeným krúžkom vyznačené mestečko Reydarfjördur , kde sa nachádza misijná stanica bratov kapucínov a novopostavený drevený kostolík...

 

 
 
 
 
 

 

...mestečko Reydarfjördur...

 

 
 
 
 

 

   

V roku 2007 diecézny biskup zveril slovenským kapucínom správu farnosti sv.Thorlaka na východe ostrova Island. Je to zároveň najodľahlejšia farnosť diecézy a zaberá asi 600 km pobrežia. Najbližší katolícky kostol od misijnej stanice je severnou cestou cca 300 km a južnou cestou cca 700 km.

Misijnú stanicu bratov kapucínov  a tiež miestnu farnosť v Reydarfjördur spravuje komunita troch bratov kapucínov zo Slovenska na čele s Petrom Kováčikom. Predstaveným je v súčasnosti Peter Fintor.

 

 
 

AKO STAVALI DREVENÝ ZRUBOVÝ KOSTOLÍK

 

 

 

  

...drevený kostolík má tvar františkánskeho kríža sv.Damiána a je vysoký 12 metrov.  Najprv ho postavili  v Hriňovej na Raticovom vrchu a použili naň drevo z Podpoľania...

 

 
 
 
 
 

 

 ...drevo pre kostolík na Slovensku sušili rok a spracovalo sa hneď po zoťatí. Kostolík potom postavili a hotová stavba musela trochu preschnúť, aby sa trámy nekrútili.

Následne kostolík rozobrali a previezli kamiónmi a loďou na Island.

To možno i preto, že na Island by museli doviezť surové drevo a  k tomu aj viacero  odborníkov zo Slovenska, hlavne majstrov tesárov.

Islanďania vzhľadom k tomu, že takéto drevo je tam vzácnosťou, nemajú so spracovaním dreva žiadne skúsenosti a tak zrubový dom, alebo kostol z domáceho dreva nenájdete na Islande určite ani jeden......

 

 
 
 
 

 

 

 ...kostolík má dĺžku 16 metrov a v najširšom mieste  celých 12 metrov. Spotrebovali naň takmer 100 kubíkov dreva priamo z lesa pod Poľanou. Niekoľko mesiacov na ňom pracovali nie len kapucíni, ale aj vela iných pracovníkov a aj miestne firmy.

 

 
 
 
 
 

  

...posledné úpravy interiéru kostolíka...

 

 
 

 

VYSVIACKA SLOVENSKÉHO

DREVENÉHO KOSTOLÍKA

NA ISLANDE

 

 
 
 

  

Vysviacka slovenského zrubového kostolíka sa stala na Islande veľkou udalosťou možno i preto, že je to prvý katolícky kostol v tomto ostrovnom, riedko osídlenom štáte...

 

 
 
 
 
 

 

 ...zrubový kostolík je zaujímavý aj tým, že je to stavba, ktorá celá pochádza zo Slovenska! Navyše je postavená z dreva, ktoré vyrástlo v jeho srdci, v podpolianskych lesoch. Kostolík je na  Islande unikátny aj preto, že drevo je na tomto kamenistom ostrove veľmi vzácne...

 

 
 
 
 
 

  

 ...tí mladší sa naučili  viacero novších piesní spievať aj za doprevádzania gitary,  i tej dvanásťstrunovej a tak vznikol nový kostolný spevokol...

 

 

 

Posvätenie  zrubového kostolíka bolo na Islande veľmi významnou udalosťou.

Na slávnosti boli prítomní:

Runólfur Oddsson- honorárny konzul na Islande pre Slovensko
(veľvyslanectvo je v Nórsku),

Páll Björgvín Gudmundsson- miestny starosta,

David Baldursson- dekan Thjódkirkjan na Východných fjordoch
(štátnej luteránskej cirkvi)

Sigurdur Rúnar Ragnarsson- farár Thjódkirkjan v Neskaupstadur

Na slávnosti bol prítomný

Robert Fico, slovenský premiér,

Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí 

Peter Kažimír, minister financií

František Kašický, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Nórskom kráľovstve .

 

 
 

   

Reydarfjördur 17. júna (TASR)

V islandskom Reydarfjördur katolícky biskup pochádzajúci zo Slovenska kapucín Dávid Bartimej Tencer vysvätil jedinečný drevený kostolík. Slovenský biskup z Reykjavíku Tencer je najvyšším predstaviteľom katolíckej cirkvi na Islande.
 

 
 
 
 
 

 

...Na slávnosti boli  prítomní aj naše osobnosti, slovenský premiér Róbert Fico, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a minister financií Peter Kažimír...

 

 
 
 
 
 

  

Miestnu farnosť v Reydarfjördur spravuje komunita troch bratov kapucínov zo Slovenska na čele s Petrom Kováčikom. Po islandský kapucína  Petra Kováčika volajú tiež séra Pétur /...a je to náš niekdajší trampský kamarát z mladosti tramp Strýco/.

 

 

 

ISLANDSKÁ TELEVÍZIA

Vysviacku kostolíka a celú sviatočnú udalosť natáčala aj Islandská televízia RUV. Prinášame niekoľko fotografických momentiek z tohoto televízneho spravodajstva /bez komentára/

 

 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Text

Peter Fintor, Montana Svorad, J.K.Zelner

Fotografie

Peter Kovačik, Islandská televízia RUV, Jeff Schmaltz – veimages.gsfc.nasa. Rkt2312 , wikimedia,

Grafika

Windy Bill, Pekelník, Šoc

Publikované

23.júna 2017

 

 
 

 

 
 

 

 

 
 
 

 

 
     

 Hudba v pozadí stránky:

Pieseň " ISLAND"

Wabi Ryvola

HOBOES 1965

hymna T.O. ISLAND Liberec

Skoro každý s kamarátov, ktorý pozná túto pieseň vie, že ju zložil Wabi Ryvola. Je to pieseň o zemi. ktorá je snom putovania  veľa trampov. S tejto piesne plným vánkom vanie nádych trampskej romantiky, ktorý Wabiho priviedol k tomu, že zložil pre trampov túto, dalo by sa povedať až skoro hymnickú pieseň. Pieseň ktorá voňala diaľkami a na dlhý čas sa stala repertoárovou piesňou v mnohých trampských osadách a zostala takou aj až do dnešných dní...

Trampi oddávna pokladali Island za akúsi "Zem zasľúbenú". Chodníčky trampov sú všelijaké a vedú do všetkých možných svetových končín, o ktorých si potom radi spievajú pri táborových ohňoch.

   

interpret kamarát Brnkaj T.O. GRANADA Bratislava Rača

 
 
 
 

 

     ISLAND

     Wabi Ryvola

     hymna T.O. ISLAND Liberec

     G         Emi         Hmi       C    D7  G
     Má zem je krásná jako stín červených borovic,
                 Emi          Hmi      C         H7
     tam, kde je Island, hoří den jako knot voskovic.
     Emi        H7         Emi
     Hřímá zemí fjordů severák,
     C       Ami        H7   D7
     má země zpívá jako pták,
     G          Emi          Hmi       C   D7    G
     vím, že je příliš vzdálená, vzdálená, vzdálená.
 

     Můj starý kompas na svou zem dávno už zapoměl,
     jít za modrou střelkou
     nikdy jsem v pravý čas neuměl.
     Když září na obloze Velký vůz,
     zpívám o své zemi smutný blues,
     o zemi, kde roste jen lišejník,
     jenom mech a lišejník.

     Tam, kde můj otec míval dům z červených borovic,
     vítr už rozvál všechen dým ze starých voskovic.
     O tom, kde jsou lidé, co jsem znal,
     o dívce, kterou jsem nikdy nepoznal,
     jen staré ságy zpívají, zpívají, zpívají.

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 

 
 
 
 

 
 
 

 

© TRAMP NET Pekelník