JAZDCI - RIDERS

country&western music band from Slovakia

Banská Bystrica

1970

 

 
 
 
 
 

Z histórie Banskobystrickej country&western skupiny  

Jazdci - Riders

 
 

 

 

Základ skupiny tvorili Igor Malinovský ( sólová gitara , spev ) a bratia Melekovci, Jozef ( basová gitara, spev ) a Stano ( husle, spev ).

 

 

Skupina Jazdci vznikla v lete roku 1970. 

Zo začiatku skupina niesla názov RIDERS. Ich koníček - turistika, prispel k vytvoreniu blízkeho vzťahu k hudbe v štýle country and western.

Chceli spievať len po slovensky a pokúšali sa od začiatku o vlastnú tvorbu. Toto snaženie podporil textár Ján Čižmár, ktorý svojimi textami pomohol vytvoriť prvé pesničky a súčasne sa ujal funkcie manažéra. Zaslúžil sa o uplatnenie skupiny v rozhlase a televízii.

Pôvodné obsadenie kapely Jazdci: (1970 - 1978): 

Stanislav Melek - husle, spev, vedúci 
Jozef Melek - bass gitara, spev 
Igor Malinovský - sólová gitara, spev 
Vojtech Zachar - doprovodná gitara, spev 
Katarína Priehodová - akordeon, spev - neskôr Jana Majerčinová, Ivan Huťka 
Vladimír Melek - malý bubon, perkusie. 
 

Hneď od začiatku sa členovia skupiny snažili aj o vlastnú tvorbu. Najväčší úspech dosiahla pesnička Igora Malinovského a Stana Meleka "Krásna zem" (Krásne, prekrásne sú štíty tatranské ...) a pesnička Krásna Mary od Stana Meleka, ktorú otextoval Ján Čižmár.

   

Skupina vtedy hrávala po kluboch Banskej Bystrice a hneď od začiatku nahrávala pesničky v Slovenskom rozhlase. Aj keď polovica pesničiek bolo prevzatých mali slovenské texty.

Country bály sa v tom čase nehrávali, lebo skupín bolo dosť málo a nebolo to zvykom (Prvý country bál na Slovensku bol až oveľa neskôr). Skupina preto hrávala na rôznych večierkoch, letných stretnutiach a zrazoch mládeže a po absolvovaní prehrávok u Slovkoncertu začala vystupovať na koncertoch od Tatier po Bratislavu v mestských kultúrnych strediskách a kúpeľných mestách. 

 

 

Svoju audienčnú snímku nahrali v štúdiu Čs. rozhlasu v Bratislave a bola ňou pesnička Máj. V krátkej dobe nahrali ďalšie dve pesničky - Ráno a Človek s gitarou. Na tieto nahrávky a neskôr i prvé vystúpenia si prizvali M. Vnuka - sprievodná gitara a spev, Ladislava Škodu - basová gitara a Júliusa Mojžitu - bicie.

Štart sa vydaril a pesnička Máj zvíťazila v Top Five Mikrofóra stanice Hviezda za mesiac september 1970.

Premiéru živého vystúpenia absolvovali s pásmom Songy a balady ( pripravil J. Čižmár ) v Banskobystrickom Divadle hudby 16.9.1970.

V októbri 1970 začali  spolupracovať aj so štúdiom Čs. rozhlasu v Banskej Bystrici, kde nahrali pesničky Krásna Mary a Zbytočný dar, neskôr Zahodím smutný rým a Zlatý rám.

Začiatkom roku 1971 vystúpili v autorskej súťaži o Zlatú ružu v Detve s piesňou Vyznanie. V tomto čase nahradila M. Vnuka Katarína Priehodová, ktorá oživila zvuk skupiny spevom a akordeónom. Za bicími sa pravidelne začal objavovať ďalší z bratov Melekovcov - Vladimír. To už RIDERS plánovali väčšie koncerty a pripravovali vhodný repertoár. Prvý samostatný koncert sa uskutočnil 25.1.1972 v ZK - Slovenka v Banskej Bystrici.

   

Významným medzníkom bola účasť na prehliadke trampských a folkových skupín LUNA 72, 14.-15.4.1972 v Bratislave, kde autorskú súťaž vyhrali piesňou Krásna Zem. Túto v zapätí nahrávajú v banskobystrickom rozhlase. Skupina tu už vystupovala s poslovenčeným názvom JAZDCI.

 

 

Pieseň Krásna zem ktorá vyhrala autorskú súťaž LUNA 72 v Bratislave zložil Ján Čižmár ktorý bol v tom čase dvorným textárom skupiny a väčšina slovenských textov bola od neho, aj keď niekedy napísali text aj autori hudby. 

V septembri v roku 1972 prichádza do skupiny sprievodný gitarista a spevák Vojtech Zachar a už s ním začiatkom roka 1973 nahrávajú piesne Brána z dúhy, Pozvánka na more a Som tvoj trubadúr. JAZDCI nadväzujú spoluprácu s umeleckou agentúrou Slovkoncert a pravidelne koncertujú.

 

 

Ďalšou významnou udalosťou pre skupinu bola účasť na prehliadkovej časti PORTY 1973 v Litomyšli. V lete tohto roka skupina nahráva prvú pesničku pre televízne vysielanie Poď, krásny je deň. Naspievala ju Táňa Hubiská. Nahrávka bola uvedená ako klip speváčky bez účasti skupiny.  Rozhlasové vysielanie obohatili o skladby Cink, cink, bim, bam, bom a Cesta v lúčnom údolí.

 

 

Dochádza k ďalšej personálnej zmene, keď K. Priehodovú vymieňa J. Majerčinová. V jeseni 1973 pokračuje skupina v koncertnej činnosti s novým programom pod názvom Piesne krásnych dní a nahráva tituly Kráčam k tým horám a neskorší veľký hit - Hraj mi túto pieseň, ktorý so skupinou naspievala Viera Lamačová.

Konečne sa prebudil aj gramofónový OPUS a skupine vychádza v októbri 1973 prvá SP platňa so skladbami Krásna zem a Brána z dúhy.

Záver roka patril televízii, kde v piesňovej súťaži INTERPARÁDA zabodovala skupina country úpravou skladby Tonča Ruseva a Jána Čižmára s názvom Pieseň pre vás. Bronzovú priečku jej pomohla získať aj speváčka T. Hubinská. Bola to prvá príležitosť Jazdcov vystúpiť pred televíznymi kamerami.

V nasledujúcom roku prizvala skupina na svoje koncerty konferenciera Ladislava Čunderlíka a zbierku nahrávok rozširuje o dve inštrumentálky Tanec osadníkov a Prvý tábor.

Ďalšie dve pesničky už nahrávajú pre svoj profilový program v televízii.  Prvú z nich Pozri, to je noc ( J. Cash, J.Čižmár ) naspieval Karol Duchoň a druhú Voda - kola speváčka T. Hubinská. Program s názvom Hraj mi túto pieseň odvysielala televízia vo februári 1975. Tretím hosťom v programe bola Viera Lamačová.

V apríli 1975 rozšírila skupina svoj repertoár v Banskej Bystrici o dve rozhlasové pesničky - Láska celkom obyčajná a Prídi k nám. Nasledovali vystúpenia v televíznych reláciách Vtipnejší vyhráva, Klub mladých, Mladými očami a Ring voľný.

Po sklamaní zo sľúbenej a nevydanej LP platne v OPUSE ( zrejme nevhodný žáner ) v nasledujúcich rokoch skupina naďalej koncertuje už s novým členom Ivanom Huťkom a zvukárom S. Rašim. So svojimi pesničkami navštívili Krupinu, Rimavskú Sobotu, Martin, Liptovský Mikuláš, Tatranskú Lomnicu, Detvu, Nitru ...

Koncom roka 1977 došlo k momentu, kedy musela skupina zvážiť doterajších sedem rokov účinkovania a jej ďalšiu perspektívu. Vtedajší výhradný a povinný "patrón" hudobných skupín Slovkoncert nebol schopný vytvoriť JAZDCOM podmienky, aké si vzhľadom na svoje kvality a  popularitu zaslúžili.  Náklady na aparatúru, dopravu a celkové vybavenie boli pre ich vrecká neúnosné a aj preto po poslednom koncerte v Brezne skupina ohlásila ukončenie svojej činnosti a skupina účinkovala už krátky čas  do roku 1978. 

ŠKODA !!!
 

 

 

 

Staršie nahrávky skupiny Jazdci:

SP: Krásna zem (Igor Malinovský a Stanislav Melek) / Brána z dúhy (Buck Owens/Ján Čižmár) - 1973 

SP: Hraj mi túto pieseň (Harlan Howard/Ján Čižmár)- spieva Viera Lamačová a JAZDCI / Vítam ťa vítam - spieva Viera Lamačová. 

CD: JAZDCI - súhrn nahrávok SR 1970 - 1978 vydané v r.1994 v malej sérii pre vlastnú potrebu. Obsahuje 22 nahrávok. 
 

 
 

 

JAZDCI V ROKOCH

1994 -1999

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
   

 

Hudba v pozadí stránky:

Pieseň  "Krásna Mary"

text: Ján Čižmár 

hudba: Stanislav Melek

hrajú a spievajú kamaráti z kapely JAZDCI z Banskej Bystrice

 

 

 
     
 
 

G                     C        G
Ref.: Krásnu Mary, tú krásnu Mary
       G                        D7
tak dávno už ju v srdci mám,
G                      C                                              
Krásna Mary, tak krásna Mary,
G           D7        G   G7
že krajšiu nepoznám.

          C
1. O tejto kráske sním               
      G
keď sedlo odložím,
               A        D7               G    G7
keď večer dávam líškam dobrú noc.                 
             C
Že sa mi po nej cnie,
    G
to ona dobre vie,
               D7                    G       D7
veď krása dáva takú veľkú moc.

Ref.: Krásnu Mary, tú krásnu Mary ...

2. Už som to skúšal s tým,
že raz sa objavím
a budem žiadať o jej malú dlaň.
Úprimnosť hráva prím,
no dnes vám poradím,
že kto sa zblázni platí veľkú daň.

Ref.: Krásnu Mary, tú krásnu Mary ....

3. Stále si prisahám,
že hrdosť ešte mám
a vduši rýchlo na ňu zabudnem.
No len čo príde k nám
na svoj hnev zabúdam,
a na jej krásu nikdy nemôžem.

Ref.:  Krásnu Mary, tú krásnu Mary
tak dávno už ju v srdci mám.
Krásna Mary, tak krásna Mary,
že krajšiu nepoznám.

 

 
 
 

 
     
 
 
 
 

Pôvodný návrh tejto stránky, text a fotografie v roku 1999 pripravil 

Ivan Feller a Stano Melek

zo skupiny Jazdci.

Stranku pripravil, fotografie a text upravil a doplnil Pekelník

 
 
 
 
 
 
 

 

©TRAMP NET Pekelník