POZVÁNKA
NA HOBO POTULKY 
"VLÁČIKOM ZÁHORÁČIKOM"

 
 
 

 Po štrnástich rokoch je opäť obnovená doprava na  na jednej z najkrajších a dnes už historickej a tiež trampmi v minulosti obľúbenej romantickej  železničnej tratí Západného Slovenska z obce  Zohor - do Plaveckého Podhradia. Na fotografii od Tomáša Pekelníka je prvá jazda vlaku 29.apríla 2017 na zástavke v Lozorne. Obnovenie dopravy bolo naozaj slávnostné a jazdy prvým týmto vlakom sa zúčastnil aj Župan Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

 
 
 
 
 

 

 

POZVÁNKA
NA HOBO POTULKY 
"VLÁČIKOM ZÁHORÁČIKOM"

(pozvánka je platná každú nedeľu, až do  1.X.2017, teda do dňa, kedy bude mať vláčik zimné oddychové obdobie)

 

 

 

HOBO POTULKY VLÁČIKOM ZÁHORÁČIKOM

Po štrnástich rokoch je opäť obnovená doprava na  na jednej z najkrajších a dnes už historickej a tiež  trampmi v minulosti obľúbenej romantickej  železničnej tratí Západného Slovenska z obce  Zohor - do Plaveckého Podhradia.
Jej obnovenie nás naozaj potešilo i keď sa jedná len o výletné nedeľné jazdy určené pre sviatočných turistov a najmä pre cykloturistov. Z nášho trampského pohľadu, trampi totiž v čase trvania voľakedajšej riadnej premávky na tejto trati využívali jej spoje aj cez pracovné dni, hlavne v piatok poobede ale tak isto tiež v sobotu a nedeľu.

Ale rozhodne patrí poďakovanie i za takto vrátený kus našej starej trampskej romantiky a obnovenie premávky dvoma pármi vlakov cez nedeľné víkendové dni.

Prvá "slávnostná " jazda "VLÁČIKA ZÁHORÁČIKA" obnovenou traťou zo Zohoru - do Plaveckého Podhradia, kde bol vypravený zo stanice ZOHOR 29.4.2017  v ranných hodinách o 8.50 hod. 

Jeho železničná trať trať viedla najkrajším krajom Záhoria, až do jeho cieľovej stanice Plavecké Podhradie. "VLÁČIK ZÁHORÁČIK" prekonal vzdialenosť 30 Km, čo neni síce veľa, ale pri kráse tohoto kraja  kde trať z jednej strany je obklopená nádhernými borovými lesmi a z druhej strany čnie počas celej cesty silueta Malých Karpát stojí  cestovať pre tieto pohľady naozaj za to.

 

 

Foto: Tomáš Pekelník

A takto vítala   29.apríla 2017 na zástavke v Lozorne "VLÁČIK ZÁHORÁČIK" trampská hudobná skupina COUNTRY TROP.

 
 
 

Foto: Tomáš Pekelník

Svoju prvú zástavku pri ceste zo Zohoru do Plaveckého Podhradia mal "VLÁČIK ZÁHORÁČIK" v Lozorne /v dedinke, v blízkosti ktorej sa konal v roku 2010 - XVII. SLOVENSKOČESKÝ  potlach/. Radosť z obnovenia premávky na železničnej trati a obnovenie jázd "VLÁČIKA ZÁHORÁČIKA" významnej nostalgickej spomienky mali aj obyvatelia LOZORNA, ktorí ho privítali v hojnom počte a o kultúrne hudobné privítanie sa postarala hudobná skupina COUNTRY TROP svojimi vybranými HOBO piesňami z trampského prostredia.

 
 
 

 
 

Foto: Tomáš Pekelník

 
 

FOTO ALBUM

Na fotografiách vo foto albume od Tomáša Pekelníka je prvá jazda "VLÁČIKA ZÁHORÁČIKA" 29.apríla 2017, zo Zohoru do Plaveckého Podhradia, pri svojej prvej  zástavke v Lozorne.

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 

ERB PLAVECKÉHO PODHRADIA

 

 
 

 

Cesta "VLÁČIKA ZÁHORÁČIKA" má v súčasnosti svojú konečnú stanicu v Plaveckom Podhradí. Žiaľ ďalej do Plaveckého Mikuláša je železničná trať poškodená a bývalá konečná stanica je údajne v stave keď by sa dala ešte zachrániť , ale vraj v stave dezolátnom. No za pozornosť podľa odborníkov z histórie železníc tu stojí aj budova depa, z historického a technického pohľadu vraj veľmi zaujímavá stavba, ale chátrajúca a žiaľ bez záujmu odsúdená na zánik. A práve aj z týchto dôvodov sa stala konečnou zastávkou stanica Plavecké Podhradie.

Naším snom je však tiež to, aby železnice opäť obnovili aj tento malý skanzen a iba tento niekoľko málo kilometrový zbytok trate a zachovali pri živote kompletne celú túto nesmierne cennú technickú železničnú pamiatku v blízkosti Hlavného mesta Slovenska Bratislavy.

   

Dňa 26.2.2017 vstúpil do platnosti Grafikon vlakovej dopravy
Železníc Slovenskej republiky na obdobie platnosti 2017/2018.

Regionálna doprava - Západné Slovensko

Bratislavský kraj

Zmena cestovného poriadku od 26. februára 2017

Vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sa znovu vrátili na trate, kde už dlho nejazdili. Od konca apríla tohto roka začali s podporou Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) po viac než 14 rokoch opäť premávať do záhorskej obce Plavecké Podhradie. Jedná sa o sezónne víkendové spoje, na  trati každú nedeľu po dva páry.

Víkendové vlaky zo Zohora do Plaveckého Podhradia sú priamym pokračovaním osobných vlakov Záhorská Ves – Zohor, kde už predtým bola zabezpečená osobná doprava. Okrem miest na sedenie vezú vlaky aj cyklovozeň na prepravu bicyklov.

V Zohore je možné prestúpiť na prípojové osobné vlaky z Bratislavy a do Bratislavy.

   

Obnovenie železničnej dopravy počas letnej sezóny v období od 29. apríla - 1. októbra  bolo možné len vďaka objednávke a spolu financovaniu Bratislavského samosprávneho kraja - financovaniu bratislavskej krajskej samosprávy. Premávať však budú len víkendové turistické vlaky s možnosťou prepravy bicyklov. Uvedené vlaky budú premávať na trase Záhorská Ves – Zohor – Plavecké Podhradie.

 

 

Spoje budú zaradené do Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja, takže cestujúci v nich využijú aj prestupné lístky na prímestské autobusy a bratislavskú MHD. Zároveň v nich budú k dispozícii všetky zľavy ZSSK vrátane bezplatnej prepravy. Prevádzka je naplánovaná v soboty a nedele od 29. apríla do 1. októbra 2017.

Zmena cestovného poriadku od 26. februára 2017.

Na  úseku Zohor – Plavecké Podhradie sú v období 29.IV. – 1.X. (v  dňoch pracovného pokoja) zavedené nasledovné vlaky pre cestujúcich s možnosťou prepravy bicyklov v cyklovozni:

Os 2330 Plavecké Podhradie 14:23 – Zohor 15:07

Os 2309 Zohor 8:50 – Plavecké Podhradie 9:35

Os 2332 Plavecké Podhradie 18:23 – Zohor 19:07

Os 2313 Zohor 16:50 – Plavecké Podhradie 17:35

 
 

 

Z HISTÓRIE PREMÁVKY VLAKOV NA  ŽELEZNIČNEJ TRATI

ZOHOR - PLAVECKÝ MIKULÁŠ.

Železničná trať Zohor - Plavecký Mikuláš bola postavená ako časť Bratislavskej župnej miestnej železnice. Koncesiu na výstavbu trate získali dr. Emil Révesz z Malaciek a Ing. Ľudovít Fábián z Budapešti. Prevádzka na trati sa začala 15.11.1911 a nepretržite trvala do roku 2003, keď na jej turistický  podstatnej časti bola zastavená.

 

 

Avšak neskoršie, každoročne od roku 2007 obnovili na tejto trati premávku, ale to len jedenkrát do roka keď tu premávali historické jazdy pôvodných parných a motorových vlakov.

 

 
     
 

 
     

"NOSTALGICKÝ VLAK" bol určený iba ako "súkromný"  pre milovníkov a fanúšikov železníc. Usporiadateľom týchto jázd  boli samozrejme Železnice Slovenskej republiky, za spoluúčasti Klubu priateľov histórie železničnej dopravy v Bratislave.

 

 

Účastníkmi týchto nostalgických vlakových výprav na Záhorie boli zvyčajne aj trampi. Zachovalo sa viacero reportáží z týchto jázd, kde samozrejme nechýbali ani trampskí novinári z internetových trampských portálov TRAMP NET a AHOJ AHOJ. Prečítať tieto aj dnes zaujímavé články a pozrieť fotografie z týchto historických jázd si môžete pozrieť na odkazoch, ktoré sa nachádzajú nižšie:

 
 

 
 
 
 

2010

 
 
 
 

 
 
 
 

2011

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Pieseň v pozadí stránky s názvom "KOLA VLAKŮ"

Hraje a spieva trampská country skupina

COUNTRY TROP

v zložení Slavo /mandolína/, Boris /gitara/, Ďuro /gitara/, Janka /spev/, Luboš /ústna harmonika/ a Jozef /basgitara/.

Janka, bola vtedy naozajstným spevavým šperkom na koncerte tejto skupiny a našla si /či oni našli teba?/ dobrých muzikantov, tvoriacich spolu  jednu veľmi dobrú, keď nie viac ako vynikajúcu kapelu.

v roku 2011 v Ivanke pri Dunaji

živá nahrávka z koncertu "CHARLIEHO VIANOCE"

 
 

Fotografie na tejto stránke : Pekelník a Tomáš Pekelník

Stránku pripravil 7.5.2017 Pekelník

 

 
 
 
 

 

© Pekelník 2017