Jožin

Jozef Trabalka

TRAMPSKÝ NOVINÁR  PUBLICISTA

 

 
     
 

 
 

Priateľ a mnohým trampom i dobrý kamarát Jožin - Jozef Trabalka mal v svojom živote vela záľub ktoré síce priamo nesúviseli s trampingom, ale tieto jeho záľuby mali veľmi blízko k trampingu a trampom.

Vlastne to trampské priateľstvo dokazoval i tak, že Jožin ak nebol zrovna na cestách svetom, prišiel  vždy rád medzi kamarátov trampov, tam kde sa dobre cítil.

Treba však spomenúť i to,  že často najmä v svojom mladšom veku chodieval do hor a v zimných mesiacoch sa venoval aj skialpinizmu , extrémnemu lyžovaniu a tiež horolezectvu.

Stretnutia s Jožinom v čase jeho najväčšej cestovateľskej horúčky teda zhruba asi od roku 1993 boli už pre mňa a mnohých aj trampských kamarátov naozaj len sporadické a väčšina z jeho kamarátov i keď svoje bydlisko uvádzal v Bratislave sa s ním už nemala možnosť na lesných malokarpatských  chodníkoch stretnúť.

Bolo to možno i preto, že tých málo voľných chvíľ a času čo mu pri neustálom cestovaní a potulkách svetom zostávali trávil na svojej chalupe, tam kde sa v svojom veku cítil dobre -  na Záhorí v Borskom Svätom Juri.

 

 
 

 

Najväčšou Jožinovou záľubou však bolo a zostalo cestovanie bicyklom a Jožinové dobre známe super diaľkové cyklistické trasy a cesty svetom. Možno smelo povedať že svojimi cyklo cestami po  svete sa zaradil medzi úplnú špičku cestovateľov známych nie len na Slovensku, ale i v celom svete. Treba však povedať hlavne to,  že to neboli hocijaké cesty a už vôbec nie  podobné  tým,  ktoré vykonávajú naši domáci,  fanúšikovia bicyklovania u nás,  na  prepychových  asfaltových chodníkoch v blízkosti  a v najbližšom okolí svojich domovov. 

Je len samozrejme že cestovanie bicyklom si Jožin nevedel vynachváliť, vravieval že je to úplne iné, ako keď cestujete autom či vlakom kde okolitú krajinu akosi menej vnímate. Na ceste bicyklom si všetky krásy krajiny doslovne vychutnávate. O svojom individuálnom cestovaní a jeho výhodách hovorieval medzi kamarátmi často, o voľnosti pohybu a spoznávaní prírody,  ktoré poznal v minulosti z trampingu, ale tiež miestnej kultúre a tradíciám,  spoznávania charakterov, rás  a pováh ľudí v iných krajoch sveta, ich náboženstiev a ich spoločenských postavení. Na svojich cestách svetom ako občas vravieval. stretával stretával bohatých, aj žobrákov, teda tých najchudobnejších, ktorí majú však najširšie srdce a podelia sa s vami aj o posledný hlt jedla.

Jožin však často hovorieval že neni vlastne v pravom slova zmysle športovcom a to už vôbec nie špičkovým, svojou záľubou však dokazoval to, že silou svojej vlastnej vole človek dokáže veľmi vela a to považoval  pri svojich cestách svetom za najpodstatnejšie.

Z Jožinových ciest svetom,  ktoré neboli len tak celkom obyčajné cesty spomenieme aspoň niektoré z nich.

Jedna z tých skorších zaujímavých bola cesta Madagaskarom, kde sa vydal po stopách nášho rodáka známeho z povestí v ďalekej minulosti, madagaskarského kráľa grófa Mórica Beňovského. Žiaľ výsledkom cesty a jeho pátrania bola vraj len jedna tabula a to na jednej z  ulíc hlavného mesta Antanannarive s menom Mórica Beňovského, samozrejme uvedená bez kráľovského titulu, len s názvom "dobrodruh".

Na svojom bicykli sa však vyšplhal v Himalájách až do výšky, kde si budujú horolezecké expedície základne tábory a šliapal ďalšie tisícky kilometrov.

Kanadu prebicykloval v roku 1992 a spomienkou na túto jeho cestu sa stala jeho kniha s názvom "Od mora k moru".

V roku 1994 bicykloval a svoje cesty si plánoval v "blízkom okolí" teda v Európe.

V Austrálii preputoval v roku 1996 kruh, ktorý meral 5200 km. 

V Argentíne a Patagónii to bolo v roku 1997.

Trochu dlhší kruh meral ten ktorý prebicykloval v roju 1999 v Číne ktorý meral až 6 000 kilometrov.

Neznámym sa mu nestal ani Blízky východ, Turecko, Sýriu, Jordánsko, Izrael, Palestínu a odskočil si z Alžírska krížom cez Maroko aaj na Subsaharskú Afriku..  

Na svoje cesty svetom chodieval zväčša sám a nie tak, ako to hovoria zlé jazyky, že na všetkých cestách ho doprevádzalo vozidlo. S domovom bol spojený iba telefonický so svojím dobrým priateľom, známym meteorológom Dr. Iľkom.

 
 
     
 

"Jožin Bike" poskytoval na cestách všetko čo bicykel má dať  a poskytnúť cestovateľovi a tak Jožin pri svojich ďalekých cestách sprievodné vozidlá naozaj nepotreboval.

 
     
 
 
     
 

2008   "Dunajská cyklocesta"  /DONAURADWEG/ v roku 2008 predstavovala pre Jožina a jeho bicykel dĺžku prejdených 611 kilometrov...

 

O svojich cestách napísal  viacero zaujímavých kníh spomeniem aspoň niektoré.

Je to kniha  s názvom "Kanadou od mora k moru", z vydavateľsta I.D. Bratislava, Slovenskí priatelia Kanady, a vyšla v roku 1993

Kniha "Európou z juhu na sever". Je rozprávanie o Druhej slovenskej transkontinentálnej expedícii Trans Europe ´94 a vyšla v roku 1995.

Kniha s názvom "Austráliou z východu na západ na bicykli" ja, rozprávaním o Tretej transkontinentálnej slovenskej cyklistickej expedícii a vyšla v roku 1996

Kniha s názvom "PATAGÓNIOU NA OHŇOVÚ ZEM".  V knihe ktorá vyšla v roku , 1998  je opísaná cesta na bicykli z Buenos Aires na juhu Patagônie a naspäť okolo Fitz Roya Bariloche až do Viňa dle Mar.

V ďalšej jeho knihe s názvom "Cesta je ciel", ktorá vyšla v nakladateľstve  Er-print, v roku 2004 si možno prečítať prierez všetkými Jožinovými expedíciami vo svete, mimo tých neskorších dvoch na Nový Zéland,  ktoré sa uskutočnili až po vydaní knihy.

Jozef Trabalka niektoré knihy len ilustroval, spomenúť z množstva takýchto kníh možno knihy z "Príroda okolo nás" od autora Ladislava Khandla. ktorá vyšla v Smene v roku 1980, tiež  knihu s názvom "Hora špirálovej cesty" od autora Jozefa Drába z roku 1993 a vela ďalších

Žiaľ jeho knihy sú momentálne vo všetkých obchodoch vypredané a treba ich hľadať v miestnych knižniciach, či skúsiť kúpiť v internetových antikvariátoch.

 

 

 
   
 

 

 

 
   

Jozef Trabalka bol známy okolo roku 1980 aj ako grafik a ilustrátor predovšetkým mládežníckych a detských časopisov. Ilustroval aj v tom čase vychádzajúci avšak medzi mladými veľmi úspešný časopis ELEKTRÓN - mesačník mladých o vede a technike, vychádzajúci vo vydavateľstve Smena, kde Jozef mal na starosti a zodpovedal za grafickú úpravu časopisu. Na svoju dobu to však bol jeden z najlepších časopisov a bol veľmi obľúbený, prinášal vela zaujímavého z celého sveta a tiež praktické návody na vtedy nie bežné novinky, akým bol trebárs návod na stavbu rogala alebo skateobardu, tiež hudobnej elektroniky a podobne.

V neskoršom období  Jozef Trabalka pracoval ako grafik v tzv. konsolidačnom časopise, v tých nie práve najlepších politických časoch v redakcii veľmi obľúbeného časopisu "Výber". Naposledy grafický stvárňoval odborný motoristický časopis STOP.

Avšak počas svojho "grafického" pôsobenia najvernejší zostaval detskej grafike týkajúcej sa pobytu v prírode  a jeho kresbičky sa stali miláčikom aj tých najmenších detí. Tu sa stal jeho neoceniteľným prínosom  farebný "diplomik" ktorý dostávali i tie najmenšie deti, trebárs aj tie  ktoré lesom niesol tatík na "koníčku" niekedy okolo roku 1970 za absolvovanie detskej hry v lese, ktorá sa  tých časoch nazývala "CESTA ROZPRÁVKOVÝM LESOM".

 

 

 
   
 

 

 

 

Tých detských kresieb namaľoval Jožin  určite stovky, niektoré sa nezachovali, väčšinu z tých nezachovaných si zrejme zobral na svoju poslednú cestu z ktorej niet návratu a niektoré z nich našťastie zachované zostali v Pekelníkovom archíve a našim čitateľom ich prinášame  na tejto našej stránke. Tieto ďalšie detské obrázky sú z rokov 1970 - 1987.

 

 

 
   
 

 

 

 
   
     
 

 
     
   
     
 

 
     
   
     
 

 
     
   
     
 

 

Táto posledná "farebná" kresbička mala pôvodne byť úvodom do vtedy pripravovanej   vreckovej knižky z praktickej orientácie a topografie, ktorej autorom bol Pekelník /Jozef Zelner/ a kde lesné detské postavičky prikreslil a stvárnil Jožin /Jozef Trabalka/. Kniha síce v nie práve najlepšom politickom období vyšla v známom mládežnickom nakladateľstve SMENA v roku  1983, ale už silne oklieštená o viaceré detské kresbičky a navyše v čiernobielej verzii, /pretože sa im vraj minuli v tlačiarni farby/.

 
 
     
ORIENTÁCIA A TOPOGRAFIA V OBRAZOCH
SMENA 1983

 

 

 

 

 

 
 

 
     
 

 
 

 REST IN PEACE

ODPOĆÍVAJ V POKOJI!

ČESŤ JEHO PAMIATKE!

 
 
 

Zdroj:

 

 

1.Súkromný archív Jozefa Zelnera
2.Trampský archív internetového portálu TRAMP NET
3.Literárný dvojtýždenník Bratislava /č.41-42,28.11.2018 -ič-/
4.Internetový portál /Sme.sk/ Jozef Hríbik 12.7,1997
5.Internetový blogspot Jozefa Trabalku s názvom Jozi Trabalka - cyklocestovateľ
6.Internetovy portál "DOBRODRUH" /fotografie z  Jožinových ciest/
7.Internetové stránky /aladin.elf.stuba.sk/
8.Internetový portál /cyklocestovani.cz/
9.Internetový portál/detské-casopisy.cz/
10.Internetové stránky /fandom.sk/

 
 
 
 

 

Pieseň v pozadí stránky je s názvom

SPOMIENKA


 

 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

Stránku pripravil a grafický spracoval
Pekelník

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD