Zdeněk Burian

Český maliar a ilustrátor dobrodružných a historických kníh.

/jeho meno podľa matriky bolo Zdeněk Michal Burian/

*11.02.1905 Kopřivnice na Morave  †1.07.1981 Praha

   

Za svojho života Zdeněk Burian prostredníctvom svojich dobrodružných i historických ilustrácii a malieb vytvoril originálne dielo, ktoré svojím obsahom nemá obdobu. Je to celkovo 3 700 kvašov, 10000 ilustrácii najrôznejších technik, 2000 olejomalieb, 300 obrazov volnej a portrétnej tvorby, 1200 knižných a časopiseckých ilustrácii a obálok. Vytvoril tak dielo, ktoré napriek svojej kvantite si zachovalo dodnes zmysel.

Knihy s jeho ilustráciami boli ocenené v súťaží "Najkrásnejších kníh" roku 1960 a 1965.

Za ilustračné diela mu bolo v roku 1965 udelené čestné uznanie pri príležitosti 20. výročia oslobodenia Československa od fašizmu a v roku 1980 bol menovaný ZASLÚŽILÝM UMELCOM.

Zdeněk Burian s trampským menom Siddi Burka sa k trampingu dostal v samých jeho počiatkoch v roku 1919.

Na jeseň v roku 1921 spolu s kamarátmi v povodí Zlaté řeky - Sázavy si postavili trampskú chatu, ktorej dali názov „OSADA ARIZONA”. Chatu im však niekto v roku 1922 zapálil. A tak sa stala osada ARIZONA stanarskou osadou.

 
   
     

 

Olejomaľba  s názvom "Trampská osada"

maľba ktorá pripomína kamarátov

z Burkovej osady ARIZONA

 Zdeněk Burian - Siddi Burka

 

V tom čase voľnosti a nepriputanosti k chate na jednom mieste najčastejšie navštevovali trampské osady ZTRACENÁ NÁDĚJE, MONTANA a TORNÁDO.

 

 
 
   
     

 

Olejomaľba z roku 1969 s názvom ZTRACENKA SPÍVA ktorú Siddi Burka namaľoval pre obal na gramoplatňu s rovnakým názvom vydanú SUPRAPHONOM

Zdeněk Burian - Siddi Burka

 

Neskoršie mal Zdeněk Burian svoju chatu ve Vráži u Černošic (č. 636), kde mal aj svoj druhý ateliér. Potom neskoršie na krátky čas prešiel ku skautikom a ako skaut v junáckom oddieli OSTRAVSKÉ TŘICÍTKY prežil časť svojej mladosti.

 
   
     

 

Olejomaľba  s názvom "Chlapci od Bobrej rieky""

maľba ktorá pripomína Burkových skautských kamarátov

 Zdeněk Burian - Siddi Burka

 

K trampom sa znovu vrátil  v staršom veku, v roku 1951 - v čase keď JUNAK bol vtedajším politickým režimom zrušený a skauti prenasledovaný. Vtedy založili spolu s ďalšími kamarátmi trampskú osadu Hell's Deviles Ostrava.

 

 
 
   
     

 

"Trampská osada Hells Deviles"

maľba ktorá pripomína kamarátov

z Burkovej osady Hells Deviles

 Zdeněk Burian - Siddi Burka

 

V osade Hell's Deviles prijali Čestné členstvo aj Frank Alexander Elstner - cestovateľ a spisovateľ, Jaroslav Foglar Jestřáb - spisovateľ, Václav Jeřábek - básnik a pesničkár, Erik Wojnar Stařík - novinár.

 

 

Siddi Burka bol čestným členom Jack London Clubu, Společnosti přátel Jaroslava Foglara, čestným členem Ztracenky, Samotářů atd... 

Svoj podiel mal v rokoch v rokoch 1965 -1971 aj na vydávaní a ilustrovaní časopisu Tramp v Ostravě.

 
 

 
 
 

 

 

 

 
 
 

 
 
     
 
 
 
 
 

 

Pieseň v pozadí stránky s názvom

"RUTY ŠUTY ARIZONA TEXAS..."

Pôvodný autor textu a hudby je neznámy a táto prastará kovbojská pieseň bola známa v amerike od nepamáti   s názvom "Rooting- shooting for the man". Pieseň sa dostala aj na náš kontinent a ja k naším trampom a bola spievaná na starých trampských osadách v okolí Velkej rieky  - Vltavy. Autor jej českého textu zostal tiež neznámy a má veľké množstvo rôznych variácii, v každej trampskej lokalite sa spieva s inými vlastnými slovami. Netreba sa tomu diviť veď pieseň v dobách keď sa začala u nás spievať, sa šírila len ústnym podaním a ručným opisovaním v trampských osadných spevníčkoch. Práve táto pieseň v roku 1921 dala pomenovanie  Burkovej trampskej osade ARIZONA.

Túto verziu piesne nahrali spoločne kamaráti z pražských trampských osád UTAH  MANTRAP, SVATOJÁNSKÉ PROUDY... a svoj podiel na nahravke mal vraj aj Wabi Ryvola  z trampskej osady ZLATÝ KLÍČ.  Nahraná bola v roku 1991 v štúdiu TRAMP.

ZDROJ:

1.Slovenský trampsky archiv TRAMPNET

2. Ilustrátor Zdeněk Burian, Monografie a soupis díla, Vladimír Prokop, nakladatelství Ostrov Praha 1995

3.Internet Trampska nit 3.6.2011 - Tramp Zdenek Burian, autor  Ďáblík - PhDr Z. Vašíček  šerif osady Hell's Deviles Ostrava

4.Internet Múzeum Zdeňka Buriana, Štramberk www.zdenekburian.cz

5.Internet www.zdenekburian.websnadno.cz

6.Internet WIKIPÉDIA Slobodná encyklopédia Zdeněk Burian

7.Súkromný archív J.Zelnera Bratislava

Stránku pripravil Pekelník