Bini

trampský samotár zo Strekova

 

 

Hory, lesy a rieky, to sa stalo  pre Biniho tým, čo ho vždy vábilo a kde si našiel už v svojej mladosti svojho celoživotného priateľa, či azda priateľku, ktorá sa volá príroda. Neskoršie ešte i to, že  si našiel pri svojich potulkách prírodou vela ďalších kamarátov a kamarátiek s podobnými záujmami, s ktorými sa stretáva a plánuje svoje trampské potulky aj v dnešnej dobe.

VEĽKÁ FATRA

 

 
 

foto Pekelník

 
 
 

Veľká Fatra sa stala obľúbeným miestom Biniho a  nádhera tohoto pohoria a tunajšej  prírody mu učarovala....

 

 
 
 

 
 

foto Pekelník

 
 

 

Vysokohorská chata pod Borišovom a tiež hlavne Napoleonov salaš v súkromnom vlastníctve v Necpálskej doline sa stali skoro trvalým letným bytom T.S. Biniho vo Veľkej Fatre.

Na pekelníkovej fotografii je Napoleon a kompletná jeho rodinka (tí menší sa schovávajú pod stolom) a T.S. Bini (vľavo).

 

 
 
 

 
 

foto Pekelník

 
 

 

T.S. Bini a kamaráti z trampskej osady BIELY KAMEŇ zo Svätého Jura na Pekelníkovej fotografii z trampských potuliek hrebeňom pohoria Veľká Fatra.

 

 
 

MALÉ KARPATY

 

 

 
 

foto Pekelník 1999

 
 

 

Malé Karpaty sa stali jedným z trampských skvostov prírody ktoré si Bini obľúbil a často si tam plánoval  a aj uskutočnil svoje cesty či putovania.  Tu stretával a našiel si vela ďalších svojich priateľov v trampských osadách, ktoré tu mali, či majú  svoje táboriská...

 

 

 

TRAMPSKÁ TVORIVOSŤ KAMARÁTA T.S. BINIHO

V Biniho trampskej tvorivosti prevládajú predovšetkým výrobky z kovu, kože a občas tiež aj výrobky z hliny, dreva či keramiky.

 
 

 
 

foto Tomaš Pekelník

 
 
 

Výstavnou sieňou prvých Biniho výrobkov sa stala stena jeho trampskej  klubovne v rodinnom dome, kde bolo vždy čo obdivovať.

 

 

 

Niet sa ale čo diviť že najkrajšie výrobky z kovu  a jeho remeselnej zručnosti vychádzali, či vychádzajú spod jeho šikovných rúk, keď vieme to, že Bini vyrastal v kováčskej rodine, kde toto remeslo a jeho tradície boli  dedičstvom  viacerých predošlých rodinných generácii.

Mnohým kováčskym zručnostiam potrebných pri práci s kovom Bini získal a naučil sa od svojho otca Albína v starej kováčskej dielni, ktorá by vlastne mala či mohla byť akýmsi kováčskym múzeom tohoto starodávneho remesla, ale zároveň aj dielňou, kde je možné nájsť pracovné náradie dnešnej remeselnej kováčskej a zámočníckej zručnosti, ako sú sústruhy, frézy a iné strojné náradie potrebné pri spracovávaní kovových výrobkov.

 
 

 
 

foto Pekelník 1999

 
 

 

V roku 1999 Biniho otec, v starej kováčskej dielni  s pôvodnou kováčskou vyhňou a kováčskym pracovným náradím ktoré požívalo viacero generácii z ich rodiny kováčov...

 

 
 
 
 
     
 

 

Vyučný list Biniho dedka,  kováča Jána Szűcsa z roku 1921, list ktorého platnosť bola znovu predlžená v roku 1937, zostal cennou rodinou pamiatkou a dokladom v albume rodinných  generačných remeselných kováčskych  zručností...

 

 

 A ešte niekoľko fotografii z dávnych, dnes už  nenávratných čias,

z kováčskej dielne ALBÍNOVCOV...

 
 

 
 

foto Pekelník 1999

 
 
 

 
 

foto Pekelník 1999

 
 
 

 
 

foto Pekelník 1999

 
 

 

Syn Bini - Albín a otec Albín v rodinnej kováčskej dielni v roku 1999

 

 

 

Je len pochopiteľné že Bini - Albín najmladší z rodiny Strekovských kováčov získal svoje odborné vzdelanie kováča - zámočníka  v tomto obore  výučným listom a zostal tak verný rodovým remeselným kováčskym  tradíciám.

Možno sa to bude zdať ako úplne samozrejme, že Bini  pri svojich mladíckych potulkách prírodou, ako každý správny chlapec chcel mať nožík, či sekerku vlastnoručne vyrobenú v rodinnej kováčskej dielni, možno tiež i preto, sa pustil do výroby nožov a sekeriek, aby sa zo svojimi výrobkami mohol popýšiť medzi svojimi kamarátmi a určite aj preto že v šesťdesiatich rokoch jeho mladosti, v časoch keď v obchodoch s potrebami pre pobyt v prírode dajako moc tej trampskej výstroje a výzbroje nebolo a tá ktorá bola nevyhovovala svojou kvalitou k bežnému používaniu pri pobyte v prírode, či noseniu na trampské potulky či tábory. A tak sa pozrime do Biniho malého trampského múzea na jeho zbierku trampských nožov.

Tu však treba povedať i to že tie najkrajšie  kováčske výrobky sa na fotografiách ktoré fotil Tomáš Pekelník nenachádzajú, lebo Bini väčšinu svojich najlepších a najkrajších  nožov a sekeriek daroval svojím trampským kamarátom.

 
 

 
 

foto Trampský archív

 
 

 

 foto Tomáš Pekelník 2018

Najprv to boli len nože...

Je však samozrejme že nožík potreboval aj puzdro, aby sa mohol nosiť pripevnený na opasku na potulky prírodou.  A puzdra na nože  boli zas z kože  a to tiež pri ich zhotovovaní potrebovalo získať patričnú zručnosť, tiež aj preto aby boli kožené puzdra nie len praktické ale aj pekné.  A tak Bini časom sa naučil pracovať aj s kožou a zhotovovať s nej neskutočne pekné a praktické aj iné výrobky určené pre bežne používanie na trampských táboroch či cestách.

foto Tomáš Pekelník 2018

   
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
 

 
   
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
     
     
     
 

 

 
 

 

 
     
     
   
   
   
   

 foto Tomáš Pekelník 2018

No neboli to len nože. ale aj sekerky, ktoré by svojou váhou a veľkosťou zodpovedali k noseniu na mnohokilometrové trampské pochody a prechody pohoriami, ako Veľká Fatra, Nízke Tatry..... či aj Malé Karpaty.

Boli to však tie  najbežnejšie časti trampského výstroja a výzbroja,  ktoré pri trampských potulkách a stanovaní boli a sú naozaj potrebné a bez ktorých si náš domáci zálesák či traper nevedel, či nevie praktický život v prírode ani predstaviť. 

Je síce pravdou že nože  a sekerky sa aj  vtedajšom čase Biniho mladosti priemyselne vyrábali a predávali, no bolo medzi nimi malo takých čo vyhovovali praktickým trampským požiadavkám bežného nosenia do prírody a to hlavne svojou váhou, alebo vlastným vyhotovením a vzhľadom.

 
   

 foto Tomáš Pekelník 2018

Z kože Bini zhotovoval puzdra na ostrie sekerky, to preto aby sekerka zabalená v US - ke, či teľacine svojím ostrím neponičila inú trampskú výstroj, či nespôsobila nepatrnosťou pri jej nosení  dajaké zranenie.

 

 

  foto Tomáš Pekelník 2018

Biniho klubovňa slúžiaca ako múzeum vlastnoručne vyrobených replík stredovekých zbraní.

 

 

 
 

foto Trampský archív

 

 

Je len samozrejme že pri návšteve a spoločnom posedení pri poháriku vynikajúceho Strekovského vína s kamarátmi v Biniho klubovni je to nie len kopec živej muziky, či už trampskej alebo country&western, ale tiež je zaujímavé vypočuť si  pozorne aj Biniho zaujímavé rozprávanie o replikách jeho historických zbraní a tiež o tom,  do ktorého dejinného obdobia sa dajú tieto jeho výrobky, ktoré sú skoro viac ako verné kópie studených zbraní zaradiť a tiež to, že na ktorom hrade, či múzeu ich môžete vidieť v pôvodnom origináli...

foto Tomáš Pekelník 2018

   
 

 

Aj toto bodlo patrí k múzejným stredovekým replikám a Albín ho daroval v roku 1997  Pekelníkovi k 50 - tým narodeninám.

 

 
 
 
 
 

 

KNIFE HOBO GOOD OLD WEST

NÔŽ HOBO ZLATÝ STARÝ ZÁPAD

Naše rozprávanie o tomto noži začína v Kanade preto že nôž, či po našom - kudlu, vyrobil a takto pomenoval ako spomienku na  "...good old west..." (zlatý,  starý západ) a amerických trampov - nazývaných Hobo, kamarát tramp Mike Klondyk z kanadského Maple Ridge.

Z detstva z čias filmových westernov zostali v nás tieto dejinné spomienky o časoch dávnej minulosti indiánov, či Divokého západu, na tú dobu keď tam prišiel Iron Horse, Železný Kôň na západ a tým sa veci v tejto krajine zmenili úplne na nepoznanie.

 
Grafik
repro foto Pekelník

 PONNY EXPRES A ŽELEZNÝ KÔŇ

Železný kôň, takto skoro úplne vymazal spomienku na nie menej slávny konský Pony Express, ktorý v Kanade roznášal poštu, lebo ten vydržal len krátkych deväť mesiacov od vzniku tejto poštárskej firmy do konca jej činnosti, no a potom sa vlastne stalo ešte to, že  nie Pán Boh (a peniaze), ale Colt spravil všetkých mužov v amerike "equal" (jednakých).

  Colt
Navy
1851

"Boh stvoril mužov silných a mužov slabých, a ja som ten rozdiel vyrovnal"

Samuel Colt

KNIFE HOBO  - NÔŽ HOBO

/ trampská kópia je na Slovensku/

Už na prvý pohľad je možné vidieť že nôž je spravený z klinca. Klinec pochádza z prvej kanadskej železnice a slúžil  pre pripevnenie železničných koľajníc do starých a pôvodných historických drevených železničných podvalov.

 

 

Pre zhotovenie kópie Mike Klondyk poslal poštou z Kanady jeden takýto originálny starožitný klinec (emailom sa to nedalo) a aj druhý, avšak už prácou v jeho kováčskej dielni rozpracovaný, kde už bola vytvarovaná rúčka "HOBO" noža. Nôž však nebol dokončený a ostrie bolo potrebné v kováčskej dielni vykovať a dokončiť.

 
 

 

 

O dokončenie výroby noža bol požiadaný kamarát Bini a na ďalších našich fotografiách je vidieť to, ako v kováčskej dielni výrobu noža dokončil.

 

 

 
 

foto Tomáš Pekelník 2017

 
 
 

 

foto Pom - Pom 2017

 
 

 
 

foto Tomáš Pekelník 2017

 
 
 

 
 

foto Tomáš Pekelník 2017

 
 
   
 

foto Pom - Pom 2017

 
 
 

 
 

foto Tomáš Pekelník 2017

 
 
   
 

foto Tomáš Pekelník 2017

 
 
 

 
 

foto Tomáš Pekelník 2017

 
 
   
 

foto Pom - Pom 2017

 
 
 

 
 

foto Pom - Pom 2017

 
 
 

 
 

foto Tomáš Pekelník 2017

 
 

Fotografia  trampského noža s názvom "HOBO" ktorého posledný vzhľad vykoval a vybrúsil kamarát Bini.

   
 

 

Nakoniec  k nožu spravil kožené  puzdro kamarát Nalívač z osady RODRIGO a tak je  klinec z kanadskej železnice, teraz už ako spomienkový nôž na HOBO - US železničných amerických a kanadských trampov  už kompletný.

 

 
 
       
             
 

Mike Klondyk
z Kanady

 

T.S. Bini
zo Strekova

 

Nalívač z osady RODRIGO  Bratislava

 

HOBO nôž  venovali  kamaráti  Mike Klondyk  z Kanady, T.S. Bini a Nalívač z osady RODRIGO, ako "HOBO" darček 5.3.2017 Pekelníkovi k jeho sedemdesiatke.

 
 

 
     
 
 
 
 
 

 
 

foto Pekelník

 
 

 

V Biniho historickej zbierke sa nachádza aj starobylý kráľovský erb - relief odliaty z bronzu väčšej veľkosti. Do  Biniho zbierky sa dostal už v dávnejšom období, keď si ho v zlom stave skoro úplne zničený, už ako šrotový odpad doniesol zo zberne kovošrotu a v svojej dielni ho verne zrekonštruoval do tejto podoby...

 

 
 
 

 
 

foto Trampsky archív

 
 
 

....na čestnom mieste na stene v Biniho klubovni sa nachádza aj replika indiánskeho kalumetu, ktorého hlavica je vyrobená z kovu a ktorý Bini zhotovil niekedy okolo roku 2000.

 

 
 
 

 
 

foto Trampsky archív

 
 
 

....kalumet, ktorého hlavica je vyrobená z pálenej hliny a ktorý Bini zhotovil niekedy okolo roku 2006.

 

 
 
 

 
 

foto Trampsky archív

 
 

..

Partia kamarátov trampov v roku 2000 z Bratislavy v  Biniho klubovni v Strekove.


Vľavo: Joker z T.O. MALÍ BOBRI, Magda, Pom - Pom T.S. Katka - Biniho sestra, Napoleon z trampskej osady VERNOSŤ, Pekelník z T.O. HAY RIVER a dolu kamarát T.S. Bini.

 

 
 
  foto Pekelník
 

Bini od svojej mladosti býva v  dedinke (či vlastne v súčasnosti sa zdá že už v takom malom mestečku) ktorá sa nazýva Strekov a nachádza sa na dunajskej pahorkatine neďaleko Štúrova.

Strekov sa nachádza na území okresu Nové Zámky a leží na 18°54´8“ severnej šírky. Vzdialenosť z Bratislavy je 137 km,  od okresného sídla Nové Zámky 25 km a od Budapešti je 70 km.

Susedí s osadami Svodín, Nová Vieska, Bátorové Kosihy, Pribeta, Rúbaň, Dubník. Dedina sa nachádza na rovine.

Cestou ďalej za obcou Strekov začínajú pahorkatiny smerom na Čechy, Semerovo, Jasová, Dubník, Rúbaň. Pahorkatinu obklopuje viacero potokov, ktoré sa vlievajú potom do Hrona.

Obec je obklopená vinohradmi, lúkami a tiež  neďalekým Národným parkom -  rezerváciou s názvom Parížské močiare, ktoré sú na hranici dedín Dubník, Rúbaň, Strekov, Nová Vieska, Gbelce.  Parížske močiare  sú chránenou oblasťou s najväčším súvislými trstinovými močiarmi na Slovensku, Sú napájané vodou z potoka zvaného Paríž, ktorý však nikdy a nič nemal spoločné s mestom Paríž vo Francúzku, ale v dávnych dobách dostal pomenovanie  podľa pary - hmly,  ktorá sa často vyskytuje nad týmto potokom a močiarmi.

Potok Paríž pred vtokom do močiarov pretína obec Strekov a  z močiarov potom vyteká do Hrona. V močiari žije viacero vzácnych a chránených živočíchov, trvalo sa tu vyskytuje viac ako 171 druhov vtákov z ktorých  tu aj 67 druhov hniezdi v odhadovanom množstve 1000 až 1500 párov , žije tu korytnačka močiarna a stretnúť tu máte možnosť sa aj s Vydrami.   Prvý krát sú spomenuté v roku 1731 historikom Matejom Belom, ale vtedy ich rozloha bola asi tri krát väčšia ako dnes.

Pri močiaroch sa nachádzajú dva náučné chodníky, ktorými sa dajú prejsť tie najkrajšie časti tohoto chráneného územia. V tejto oblasti je zákaz akejkoľvek ľudskej činnosti v priebehu celého roka. Močiar má aj jednu ornitologickú pozorovaciu vežu, z ktorej je výhľad skoro na celé toto divoké  územie v celej svojej plnej kráse.

 
 

 
 

foto Pekelník 2000

 
 

 

Národný park,  rezervácia Parížske močiare.

 

 
 
 

 
 

foto selfie Pekelník 2000

 
 

 

Trampské potulky divočinou Parížskych močiarov. Kamarát Bini ich pozná moc dobre, veď i on sa radí medzi ochrancov prírody tohoto územia a dobre pozná bezpečné chodníky, ktorými sa možno aspoň trochu dostať do ich vnútra. Návšteva cudzím, ktorí nepoznajú nebezpečenstvá močiarnych lúk sa bez sprievodcu nedoporučuje a to v  žiadnom prípade...

Zľava: Dynamit z trampskej osady TÚLAVÝ OROL, Pekelník z T.O. HAY RIVER. Magda,  Napoleon z T.O. VERNOSŤ a T.S. Bini

 

 
 
 

 
 

foto Pekelník

 
 

 

Obec je obklopená vinohradmi, ktoré dávajú obci osobitný kolorit a romantický vzhľad krajiny...

 

 
 
 

 
 

foto Trampský archív internet

 
 

 

Strekov  je známy pestovaním hrozna  a potom  hlavne vínom tých najlepších chutí a značiek.  Niet divu veď pestovaním hrozna a výrobou vína sa tu zaoberali už od nepamäti. Za povšimnutie stojí v tejto oblasti aj rozdelenie pôdy, kde tri štvrtiny sú poľnohospodársky obrábané, včítane vinohradov a ostatné sú listnaté lesy.

 

 
 
 
 

 
 

foto  Pekelník

 
 

 

Strekov  patrí k najjužnejšej obci na Slovensku, kde bolo a je dodnes možné stretnúť domácich trampov a  tiež ich kamarátov z rôznych kútov Slovenska, ktorí sa tu na svojich vandroch zastavia u kamaráta Biniho a kamarátky Pom - Pom. Najčastejšie sú to, či boli kamaráti z trampských osád KIOWA, VERNOSŤ, HAY RIVER, MALÍ BOBRI, GAME FARM z Bratislavy, ale aj naša najjužnejšia  trampská osada JUŽNÁ PLÁŇ z Nových Zámkov...

 

 
     
  foto  Pekelník
     
 
 

 
 

foto  Pekelník 2000

 
 

 

Trampská a  country&westernová kapela osady JUŽNÁ PLÁŇ z Nových Zámkov, pri svojom vystúpení na štadióne v Strekove. V strede foto na husliach hra kamarát T.S. Gabo zo Strekova...

 

 
 
 

 
 

foto  Pekelník 2000

 
 

 

Strekovský športový štadión sa stal aj svedkom niekoľkých country&westernových tanečkov a zábav trampov zo Strekova, Nových Zámkov a Bratislavy, kde do tanca a na počúvanie  hrali kamaráti z T.O. JUŽNÁ PLÁŇ.

 

 
 
 

 
 

foto  Pekelník 2000

 
 

 

...no nebol to len štadión a tamojšie country tanečky trampov,  ale boli to aj večerné táborové ohne plné trampskej romantiky  spojenej s trampskými piesňami, poriadané na súkromnom pozemku kamaráta Biniho a kamarátky Pom - Pom v Strekove...

 

 
 
 
 
     
 

 

Pozvanie trampskej osady JUŽNÁ PLÁŇ k Prvému výročnému ohňu v roku 1990 prijali tieto trampské osady:

CARIBOO, EL KONDOR, ČERNY OREL, DUNAJSKÍ VLCI, DVE SKALY, FATAMORGANA, HNEDÝ MEDVEĎ, JELENI HÔR, MERRY BOYS, MOHYKÁN, NEVADA, NIPIGON, TAGOMA, TAURUS, TOYNASAN, VLČICA, VYDRA, WAKKANAI a ďalšie...

 

 
 
 

 
 

Foto Biniho album 1999

 
 

   

Kamarát T.S. Bini  spolu so sestrou - kamarátkou POM - POM a T.S. Gabom zo Strekova často chodievali na osadný camp trampskej osady JUŽNÁ PLÁN ich najbližšej  spriatelenej osady, s ktorou nadviazali časté styky a vzájomne sa navštevovali...

 

 
 
 

 
     
 
 

 
 
 

 
 

Foto Biniho album

 
 

 

10. výročný oheň založenia osady JUŽNÁ PLÁŇ z Nových Zámkov

 

 
 
 

 
 

Foto Biniho album

 
 

 

10. výročný oheň založenia osady JUŽNÁ PLÁŇ z Nových Zámkov

 

 

 

MALÉ KARPATY 

MALOKARPATSKÉ NÁVRATY

spomienkové fotografie z albumu kamaráta Biniho a Strekovských trampov samotárov

 

 

 
 
 

 
 

Foto Pekelník

 
 
 

Trampi zo Strekova v roku 2000 na malokarpatskej Granade, pred zrubom trampskej osady UTAH.

Na fotografii zľava Karpy, T.S. Katka Pom - Pom , T.S. Bini a Zvonec z trampskej osady KIOWA...

 

 
 
 

 
 
 

 
 

Foto Pekelník 1988

 
 

 

T.S. Bini pri svojich potulkách malokarpatským lesom objavil a sám našiel aj najstaršiu trampskú chatku osady ZÁLESÁK na Slovensku, podotýkam bez kompasu "moderných trampov" a súradníc uložených v mobilnom telefóne slúžiacich pre "ušľachtilé potreby" neprajníkov trampingu....

 

 
 
 

 
 
 

 
 

Foto Pekelník 1989

 
 
... 

T.S. Bini bol jedným z trojice /vlastne štvorice/ trampov ktorý postavili nový trampský zrub osady GAME FARM v Malých Karpatoch.

Na Pekelníkovej fotografii nazvanej A JE TO! z roku  1989 na rozostavanom zrube sú kamaráti Čika z osady GAME FARM, Napoleon z osady VERNOSŤ a T.S. Bini. Na fotografii však chýba vtedajší "lesník" kamarát Chadelák, ktorý patril tak isto do tejto zručnej partie "A JE TO"

 

 
 
 

 
 

Foto trampský archív

 
 

 

...a už dokončený zrub trampskej osady GAME FARM v roku 1990...

 

 
 
 

 
 
 

 
     
 

 

V zime na  zrube GAME FARM...

 

 
 
 

 
 
 

 
  Foto Pekelník  
 

 

T.S.Bini a T.S. Pom - Pom v malokarpatskom NORTH COWBOYLANDE na Pekelníkovej chate...

 

 
 
 

 
 

Foto Pekelník

 
 

 

Bini pri zbere bohatej letnej lesnej úrody v malokarpatskom North Cowboylande...

 

 
 
 

 
 

Foto Pekelník

 
 

 

Trampské ocenenie ČESTNÝ ZLATÝ ODZNAK JOHNA HAWKINSA a pamätný list Johna Hawkinsa - legendy trampingu, z internetového portálu TRAMP NET v roku 2017 bol odovzdaný aj  trampskému samotárovi kamarátovi Binimu a trampskej samotárke kamarátke Pom - Pom  zo Strekova.

 

 
 
 

 

Publikované 19. mája 2018 Text Pekelník

 
 
 
   
 

 

Foto Pekelník

 
 

  

BINIHO ČIERNY HUMOR

Skúška pevnosti závesu domáceho kovového lustra húpaním  v dĺžke trvania celkovo 3 minúty (vyhovuje ! ).

 

 
 
 
 
 
 

 

Pieseň v pozadí stránky je s názvom

NÁVRATY KAMARÁTOV

 Text a hudba Laco *Karpy*  Daniško

spieva a hraje kamarát Brnkaj z trampskej osady GRANADA z Bratislavy

 

 
Foto Pekelník

"NÁVRATY KAMARÁTOV - VIEM ŽE RAZ"

1. Snáď sa raz zatúlaš, zasa medzi nás,
    kôl ohňa uzrieš len, radosti spev a  jas.
 /:Myseľ Ti zaletí,  na Švéďak Savanu
   Denisku v údolí, Prepadlé či Granadu:/.

Refrén:

Viem že ráz, príde ten čas,
keď príde chvíľa dať miesta
tým čo prídu po nás.

Viem že ráz, bude znieť zas,
osadou tá trampská pieseň
ako za dávnych čias.

2. Keď sa aj zatúlaš, v neznámu dial,
    srdce si v náručí osady zanechal.
/:Až Ti prach strieborný, do vlasov padne snáď,
  späť sa ty navrátiš kamarátka - kamarát:/

 

 

 

 
 
 
 

 

Stránku pripravil, text napísal  a grafický spracoval
Pekelník

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD