BAKALA

z trampskej osady

 

NÁŠ TRAMPSKÝ VŠEUMELEC

 
 
 

 

 

BAKALA
T.O. PRAMEŇ

 

 

Kamarát Bakala z trampskej osady PRAMEŇ jednoducho po trampský povedané "vieeeee...", alebo keď chcete po český tak "umíííí...", a to nielen v trampskej tvorivosti, ale i v svojom  trampskom živote.

Tieto stránky sú však venované trampskej tvorivosti a tak sa budeme snažiť predstaviť kamaráta Bakalu z tohoto pohľadu. Nebude to jednoduché, preto že kamarát Bakala je neúnavným trampským "všeumelcom" a má také zvláštne nadanie, že čo chytí v tvorivosti do svojich šikovných rúk, z toho spraví neskutočne nádhernú vec. Tramp by povedal, že tento dar dostal už pri narodení od trampského Boha "Pajdu"...

Lenže dostať dar je jedna vec a druhá vec je vedieť využiť tento dar. Bakala ho však vie využiť, hlavne pracovitosťou a neúnavnosťou pri svojej tvorbe, čo sa niekedy stáva až obdivuhodné.

Bakalové totemy sú skôr námetom pre samostatnú knihu pre niektoré trampské, či iné vydavateľstvo...

Vytesal ich toľko, že ani pri najlepšej vôli by sa ich reprodukcie na tieto stránky nezmestili.

 Veľa totemov, hlavne tých menších, polmetrových, už  putovalo do celého sveta, kde zdobia trampské príbytky kamarátov,  či už v Austrálii, Amerike, Kanade... ale aj v Čechách a hlavne najväčšiu radosť máme z tých, ktoré zostali u nás doma na  Slovensku.

Aj trampské upomienky, obrázky, camrátka, placky, či už akokoľvek to trampi nazývajú, sú malými Bakalovými umeleckými dielkami a každý z nás, ktorý ich obdržal má z tohoto darčeku vždy veľkú radosť.

 
 

 
...placky, alebo camrátka, takto nazývajú trampi v svojom slangu tieto malé prívesky, ktoré končia ako podarúnky pre kamarátky a kamarátov. Kamarát Bakala ich už vyrobil a podaroval veľmi veľa a vlastne všetky sú takými malými umeleckými dielkami...

 
 

   
     
 

 

 

Zaujímavé u Bakalu je i to, že keď tieto trampské drobnosti vyrába, ani u jedného svojho dielka sa neopakuje  a každé má svoj iný umelecký kolorit a tiež to, že keď narazíme niekde na Bakalov výrobok, už zďaleka svojou krásou hovorí o tom, že ho vyrobil Bakala.

Na našich stránkach vám ani zďaleka nemôžeme priblížiť čo len maličkú časť Bakalových trampských výrobkov. Postupne ich však budeme zaraďovať ako ilustračnú grafiku k jednotlivým článkom kamarátov, ktoré budú vychádzať na stránkach TRAMP NETu.

Pekelník TRAMP NET

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 
Najslávnostnejšími chvíľami pre trampov sú momenty, keď sa zapáli potlachový oheň. Ozdobou miesta, kde sa tieto trampské ceroménie dejú, sú i trampské totemy. Viete o tom že niektoré /a nebolo ich málo/ z týchto veľkých totemov  vysekal kamarát Bakala?

 
 
 

 
 

Na tejto stránke sme čitateľom predstavili trampskú tvorivosť  kamaráta Dušana Laluhu - Bakalu, šerifa trampskej osady PRAMEŇ, držiteľa trampského ocenenia - Hawkinsovej intarzie - placky kanadských kamarátov. Bakala obdržal obdržal ocenenie Johna Hawkinsa v roku 2004.

Stránka venovaná pamiatke kamaráta Johna Hawkinsa.


Text, fotografie a grafika Bakalových drevorezieb a spomienkových predmetov

Pekelník


Hudba v pozadí stránky Lojzko Kecál T.O. MALÍ BOBRI


Stránku pripravil Pekelník


Copyright © Bakala Pekelník


 


 

 
 

 

Hudba v pozadí stránky Kiwi TULÁCI

 

 
 
 

 Fotografie a grafika  z rokov 2007 - 2012 - 2014 Pekelník

©Pekelník TRAMP NET