Trampská osada ZLATÁ KALEDÓNIA
 

Ivanka pri Dunaji 1967

 

 

 
 
   
 
 
 

 

 
 

 

 

Trampská osada ZLATÁ KALEDÓNIA bola založená v roku 1967 v Ivanke pri Dunaji - časť Zálesie, na fleku „u Rusa“. Pri zakladaní osady bolo prítomných šesť kamarátov, jej budúcich členov, čo sa i do dnešných čias nezmenilo.
            Osadu zakladali kamaráti Cigáň, Čuty, Fiktus, Sťopa, Šplhúň a Špricek. Za šerifa osady si zvolili Špricka. Vtedy keď zakladali svoju osadu, brali si za vzor staršie osady z Ivanky pri Dunaji: ALBATROS, KROKODÍL, TRAPER...
            Trampovali však už z osadami ich veku: ESTACADO, VAQUERO, DRAVEC, ZELENÁ SEDMA, ANAKONDA.    
Väčšinou chodievali do lesa, na ľavý breh Malého Dunaja na táborisko „U Rusa“, kde ich osadník Sťopa nazval novovznikajúcu osadu názvom ZLATÁ KALEDÓNIA .

 

   
 

Chodievali i do Malých Karpát, kde navštevovali trampské osady ZLATÁ LÍŠKA, UTAH, COLORADO RIVER..... Ich vandre viedli niekedy aj do Nízkych Tatier na Tále a do Štiavnických vrchov na Hodrušu. Potlach poriadali už ako mladá osada v dňoch 30. - 31.7.1969 spolu s trampskou osadou ESTACADO "U Rusa" pri Malom Dunaji neďaleko obce Malinovo.

 

 
 
 
 
 

 

Z potlachu 10. výročia trampskej osady ZLATÁ KALEDÓNIA.

 

 
 
 
 

 

Z potlachu 10. výročia trampskej osady ZLATÁ KALEDÓNIA.

 

 
 
 
 

 

Z potlachu 10. výročia trampskej osady ZLATÁ KALEDÓNIA.

 

 

 

Začiatkom sedemdesiatych rokov úspešnú činnosť osady pritlmili Zelené vandre, rady osady sa stenčili, nastalo obdobie vojenčiny. A tak ako postupne odchádzali, tak sa aj vracali a osada po štyroch, či piatych rokoch bola opäť kompletná, osada opäť ožila.. Kamarátstvo si upevňovali aj v svojej klubovni, ktorú si zriadili u Čutyho.

 

 
 

Opäť ich privítali hlavne malebné zátoky Malého Dunaja. Ich vandre však viedli aj ďalej po Slovensku, na osadu BASKE a HURICANE pri Trenčianskych Tepliciach, ale aj na Moravu,  do Lanžhotu na trampskú osadu RÝCHLÝ BLESK a k Ostrave, kde boli hosťami na trampskej osady 7.CAVALERIE  a trampskej osady OHIO.

            Na desiate výročie založenia osady sa osadníci chystali veľmi dôsledne. „Na Ranči“ za letiskom Ivanka, bol veľký flek , kde sa k tomuto sviatku osady ZLATÁ KALEDÓNIA zišlo asi 500 trampov z vtedajšieho Československa.

Bolo to v roku 1977 , keď komunistická totalita zakazovala vandrovať a šerifa ZLATEJ KALEDÓNIE zadržali a vypočúvali pred týmto potlachom celý deň. Za prísnych bezpečnostných opatrení, keď bolo celé okolie potlachu obsadené príslušníkmi bezpečnosti, aj tak osadníci tento potlach uskutočnili, bez akýchkoľvek problémov a všetci čo sa ho zúčastnili hovoria že sa obzvlášť vydaril. Toto miesto  „Na Ranči“ však neskôr pohltilo rozširujúce sa Bratislavské letisko.

            Po čase sa osadníci trochu rozpŕchli, prišli i obyčajné povinnosti. Začali si zakladať rodiny, stavať domy a tak nastal  z vandrami menší útlm. No vždy ak zostalo čo len trochu času, vždy si na nejakú tú „akciu“ medzi trampov vybehli.

 

 

Rady osadníkov zredli, lebo niektorí sa aj odsťahovali, alebo mali iné záujmy, povinnosti, prácu, ale čo je hlavné v osade zostali.

V dňoch 2.-3. júla 1988 „U Rusa“ usporiadali spoločný výročný potlach trampskej osady ZLATÁ KALEDÓNIA - jej 21.výročie a trampskej osady ZELENÁ SEDMA - ich 20.výročie od založenia osady. Tohoto potlachu sa zúčastnilo okolo 300 kamarátov.

Osada i naďalej chodila na rôzne potlachy a vandre. Či už na trampskú osadu WEST VIRGINIA a trampskú osadu RÝCHLÝ BLESK do Lanžhotu, alebo na loď KAMARÁTOV ADMIRÁLSKEJ KOTVY - Admirál, kotviacej v Jaroveckom ramene Dunaja - Veľkej rieky. Osadníci splavili i rieky Hron, Malý Dunaj a čiastočne tiež Dunaj.

 

 

Navštevovali aj kamarátov z trampskej osady ČIERNA RUŽA na ich chatke nad Modrou, alebo kamarátku Alku a trampskú osadu ALBATROS na Hodruši a tiež si obľúbili prechody pohorí Nízkych Tatier a Roháčov. Aj po rozdelení Československa udržujú styky s osadami z Čiech a vlastne sa aj navštevujú, či už svojou účasťou doteraz na všetkých Česko - Slovenských potlachoch, alebo iných vandroch.

            V dňoch 3.-4. júla 1993 usporiadali  „Oheň kamarátov“ U Rusa a to tri osady spoločne trampská osada ESTACADO - jej 28.výročie. Trampská osada ZLATÁ KALEDÓNIA - jej 26.výročie a trampská osada ZELENÁ SEDMA - jej 25. výročie. K vydarenej akcii prispelo aj pekné počasie s množstvom kamarátov.

  Po mnohých vandroch dňa 16, augusta1997 spoločne usporiadali  „U Rusa“ Výročný potlach trampská osada ZLATÁ  SEDMA 29.výročie založenia, kde pri tejto príležitosti osadili spoločný totem, popri deviatych totemoch ostatných Ivanských osád pribudol aj desiaty. Tridsaťjeden osadných  vlajok na stožiari, znamenalo tridsaťjeden zúčastnených trampských osád, krásne ceny, upomienky a dobrá nálada prevládala po celé dva dni. Kamarát Zálesák z trampskej osady ČIERNY JAGUÁR prišiel až z Litvínova. Dobre obsadené súťaže sa konali ešte aj po polnoci. A ráno fazuľovica a držkovica dodávali síl do ďalšieho súperenia a hier. Príjemnú atmosféru vytvorilo asi 350 kamarátov zo Slovenskej i Českej republiky, ktorí ich prišli pozdraviť a pospomínať si.

 

   

 

Osada sa pravidelne zúčastňuje aj Dunajského pohára v minifutbale“ ktorí poriadajú kamaráti asi z pätnástych osád v Ivanke. /T.O.I.- TRAMPSKÉ OSADY IVANSKÉ/. 

 

 

 

 

Kamaráti z trampskej osady ZLATÁ KALEDÓNIA sa tešia na ďalšie stretnutia s kamarátmi pod modrou oblohou.

 

 

 
 
 
 

 

Kamaráti z osady ZLATÁ KALEDÓNIA
zľava: Čuty, Cigáň, Špricek

 

 
 
 

 
 
 
 
 

  

Grafika Trampský archív - TRAMP NET

Hudba v pozadí tejto stránky, je  časť trampskej piesne "BÍLÁ OBLAKA" ktorú  hrajú a spievajú kamaráti z trampskej osady ALBATROS z Ivanky pri Dunaji.
Hudba a text piesne Jiři Voldán v roku 1932.

 

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

©TRAMP NET Pekelník