Trampská osada

STRATENÁ STOPA

 

Ivanka pri Dunaji 1971

 

 
 
 

  

Trampská osada STRATENÁ STOPA je osadou o ktorej bolo známe iba to, že bola založená niekedy okolo roku 1970. Zakladajúcim členom tejto osady bol aj kamarát Peter Valček - /Pepo Handrár/, známy autor viacerých trampských piesní, neskoršie ako tramp známy  viac pod trampským menom Dantés a práve od neho sme sa dozvedeli niečo viac o histórii osady STRATENÁ STOPA.

 

  Dantés

 

Kamarát Dantes si na trampskú osadu a jej históriu spomína takto:

"Osadu STRATENÁ STOPA sme založili s Leonom Konečným – Hobom v roku 1971, a to v súvislosti s našim pokročilým vekom. Totiž, ako ôsmaci a deviataci na základnej škole sme vášnivo čítali ABC mladých přírodovědců (pre mladších: povojnová obdoba Foglarovho Mladého hlasatele) a súťažili sme v rámci foglarovských Klubov ABC, sústredených okolo časopisu.

– Toto dobrodružstvo však bolo určené len pre žiakov základných škôl, a tak sme sa po ukončení ZDŠ cítili ako bezprizorní. Práve tento pocit vyjadruje názov trampskej osady STRATENÁ STOPA…

Naši rovesníci sa (už na základnej škole) buď zúčastňovali činnosti okolo ABC (ako napríklad Didiho / Fifiho klub Biely rys – vzápätí boli prijatí do trampskej osady ZELENÁ SEDMA), alebo rovno začínali, už v trinástich - štrnástich, naozaj vážne trampovať.

– Rozhodujúce pre našu vekovú kategóriu bolo vtedy obnovenie predvojnovej trampskej osady ZELENÁ SEDMA Ivánskymi Foglarom Muharicom (Jozef Zeman), ktorý znak osady, jej posolstvo aj filozofiu dal do vienka mladým, a všetkých si nás zobral pod svoje orlie krídla. Šlo, až na výnimky, o ročníky 1954 a 1955. Pochopiteľne, vo výhode boli chlapci, ktorí mali tramping už v kolíske – Muharicovi synovia, či Pazúr, ktorého, vtedy už hodne dospelý brat Sifón (Marián Kollár) zakladal osadu KROKODÍL ešte v dobách, keď sme boli v plienkach. Už ako školáci mohli ísť rovno na vec. Bol to práve Muharica, kto zaistil geronimovskú vážnosť a kultivovanosť trampskej osady ZELENÁ SEDMA – vtedy v Ivanke pri Dunaji najmladšej. (A vlastne aj ušľachtilý tón celého Ivánskeho trampingu.) Aj pre nás ostatných, rovesníkov, bol Muharica vzorom a obnovená ZELENÁ SEDMA motiváciou, aby sme nechodili prírodou len tak nadivoko.

Žili sme však aj – ak nie hlavne – trampskou piesňou. Sound a džezová harmónia piesní bratov Ryvolovcov nás vyniesli až do samého trampského neba na Zemi. S Hobom sme boli neoddeliteľnou dvojicou už od troch rokov – na tomto základe sme postavili aj náš ABC - klub Operený had. Ale najdôležitejší bol gramofón Leonových rodičov – hodiny sme presedeli na koberci pod reproduktorom: Johny Cash, Willie Nelson, Kenny Rogers, Chat Atkins… ale hlavne Ryvolovci a ich Hoboes (odtiaľ aj Leonova trampská prezývka). Boli sme muzikanti. Skúšali sme aj skladať vlastné piesne, hoci sme boli gitaristi - samoukovia, bez seriózneho hudobného vzdelania.

– Leon sa, aj napriek tomuto hendykepu, na sklonku života, v hudbe profesionálizoval – ako ekonomický inžinier bol krátko obchodným námestníkom riaditeľa bratislavského hudobného vydavateľstva Opus (zomrel náhle, až nepochopiteľne na jar roku 1990 – dávalo sa to do súvislosti s jeho služobnou cestou na Ukrajinu v apríli 1986, kde sa pohyboval v blízkosti Černobyľu práve v čase známej katastrofy, ktovie…).

– Ako už tušíte, trampská osada STRATENÁ STOPA –

to bola dvojica kamarátov od najútlejšieho detstva.

Veľmi často sme, prirodzene, chodievali táboriť vo dvojici – ale ešte častejšie sme ako dvojica navštevovali táboriská ZELENEJ SEDMY, ZLATEJ KALEDÓNIE, o potlachoch a slezinách nevraviac. Boli sme však aj dvojicou vášnivých muzikantov. Leon po čase prijal pozvanie do trampskej kapely Prameň (neskôr osada s rovnakým názvom), ktorú na vysokej profesionálnej úrovni postavil regenschori Stano Zibala, absolvent konzervatória v odbore kompozícia a dirigovanie, teda špička nie iba v súvislosti s trampskou piesňou.

Ja som bol (poviem, ako to je) lenivý učiť sa profesionálne náročné vokály. Naše staré kamarátstvo s Leonom zostalo rovnako hlboké až do konca – keď ste s niekým stále, deň čo deň od svojich troch rokov, sú z vás dvojičky, či chcete, či nie. No na trampovanie v dvojici už nebolo toľko času.

STRATENÁ STOPA sa napokon naozaj stratila. – Prinieslo mi to však aj česť a veľké potešenie – stať sa napokon členom trampskej osady ZELENÁ SEDMA. Aj tam sme krásne muzicírovali, kým nám naše deti a profesie nepremiešali časový plán.

A vlastne muzicírujeme stále – Tuňo je na bendžo ďábel. Len tie trojhlasné partitúry už asi nedáme do hromady. Iba ak ako – čoskoro už – dôchodcovia.

/Peter/Dantés/

 

  

...kamarát Dantés pri svojich potulkách po Texase a Novom Mexiku - pred opustenou oázou na okraji púšte Liano Estacado...

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

Pôvodný notový záznam piesne "malajskí piráti" je prebraný z  trampského samizdátu vychádzajúceho s názvom "TÁBORÁK" v roku 1972 a ktorý vydávali v tom čase TRAMPSKÉ OSADY IVANSKÉ.

 

 

Camp Ranč 1972. (vľavo Hobo, vpravo Dantés) - je to fotografia z premiéry pesničiek Malajských pirátov a Odišiel už vlak, o to vzácnejšia, že Hoba už ma trampských pozemských chodníkoch nestretneme, nežije... a mnohí ho poznali....

 

 
 
 

 

Kamarát Dantés v roku 1994 vydal tento spevníček svojich piesní, ktorý nájdete na stránkach TRAMP NET-u,  tu:

 
   
 

 
 
 
 
 

  

Grafika Trampský archív - TRAMP NET

Pieseň v pozadí stránky s názvom "MALAJSKÍ PIRÁTI",

spieva  kamarát DANTÉS 

z Ivanky pri Dunaji.


Text a hudba:  Peter Valček - Dantés

 

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

trampnet@nextra.sk

©TRAMP NET 2014