Trampská osada

STOPA

Handlová 1983

 

 
 
 
 
  Že údolie dažďov to meno divné má
   ako podľa mena, či sa hľadať' dá.
Vraj čo tu boli. so smiechom hovoria:
   "len v daždi zájdeš do toho údolia.''
             
/Pieseň ´´Udolie dážďov - Dolfo/
 
 

Trampská osada STOPA z Handlovej bola založená 29.4.1983 na fleku "Chata Martinka" pod hrebeňom pohoria Vtáčnik, medzi Veľkým Gríčom a Bielou Skalou.

Zakladajúcim členmi osady sa stali kamaráti Ali, Kuťo, Zdenka a Evka.

História ich potuliek prírodou a trampovania začala začiatkom sedemdesiatych rokov. Partia chlapcov z Handlovej Ali, Fúzo, Zefo, Piťo a Miro, začali chodiť do prírody v okolí mesta, neskôr ďalej. Túlali sa hlavne Kremnickými vrchmi, Vtáčnikom a Štiavnickým pohorím.

Postupne stretávali iné partie mladých ľudí, ale aj skalnejších trampov.

V roku 1973 sa prvý krát zúčastnili na ozajstnom potlachu trampov na III. Výročnom potlachu prievidzskej trampskej osady ROGERS v Hluchej doline pri Chvojnici. Tam si pričuchli k trampingu trochu bližšie.

Na Remate si zakrátko našli tichý flek, kde už chodili častejšie. Partia však bola nestabilná. Niektorí odchádzali, iní prichádzali, niektorí prišli len pár krát. V spomienkach zostali mená Kuťo, Taxík, Had, Strapo, Kýbel, Vikomt, Brendo, Farky.....

Stále jadro partie však tvorili kamaráti Ali a Fúzo.  Neskoršie v roku 1974 začína Ali jazdiť s trampskou osadou SONORA.

V Čičmanoch robievajú každoročne spolu s Martinskou trampskou osadou BIELY POTOK potlachy, kde už chodia kamaráti z celého stredného Slovenska, ale aj západného, z Bratislavy. Privítali tu aj veľa kamarátov z Čiech a Moravy.

 

 

 

Kamaráti z trampskej osady STOPA 22.9.1974 na I. Výročnom potlachu trampskej osady ANAKONDA v Ivanke pri Dunaji na fleku Ranč. V strede s gitarou Ali, vpravo Fúzo, spolu s kamarátmi z osady ANAKONDA...

 

 
 
 

V septembri 1974 kamaráti Fúzo a Ali prijali pozvanie na I. Výročný potlach trampskej osady ANAKONDA na Ranči v Ivanke pri Dunaji. V roku 1975 sa vydávajú na spoločný Veľký vander kamarátov z trampských osád SONORA, BIELY POTOK a NEW GATE z Martina, BOBOR - ZUBOR z Partizánskeho do Slovenského Raja. Niektorí z kamarátov sa angažujú aj v ochranárskej organizácii. Opravujú chatku Martinka, starajú sa o chodníky a značenie na hrebeni Vtáčnika v CHPV Biely Kameň.

V dňoch 9. - 11. 5.1980 na vandri Súľovskými skalami stretávajú chlapcov z Bratislavskej trampskej osady BOJOVÍ VLCI - Paliho, Miryho a Vajca. No a odvtedy trvá ich priateľstvo až do dnešných dní.

 
 
 

 

...kamaráti z trampskej osady STOPA  25.1.1981 na zrube trampskej osady BOJOVÍ VLCI v Malých Karpatoch na Košariskách. Zľava: Pulec, Piťo, Pali, Taxík, Ali, Strapo
a Vajco z trampskej osady BOJOVÍ VLCI...

 

 
 
 

V dňoch 9. - 11. 5.1980 na vandri Súľovskými skalami stretávajú chlapcov z Bratislavskej trampskej osady BOJOVÍ VLCI - Paliho, Miryho a Vajca. No a odvtedy trvá ich priateľstvo až do dnešných dní.

V januári 1981 prijali pozvanie trampskej osady BOJOVÍ VLCI a prišli na ich zrub v Malých Karpatoch na Košariskách, neďaleko Borinky a tak začali spoznávať bratislavský tramping.

V lete v roku 1981 podnikajú veľký vander do Slovenského raja. Cestou objavili aj pekný flek na táborenie pri Koplotovciach na Váhu. Odvtedy tam campujú skoro každé leto spolu s bratislavskými osadami BOJOVÍ VLCI a MAUNA LOA.

V roku 1982 nastávajú v trampskej osade SONORA názorové rozdiely. Po dlhých úvahách a ťažkom rozhodovaní kamaráti Ali a Kuťo vo februári 1983 po skončení Zimného prechodu pohorím Vtáčnik z trampskej osady SONORA odchádzajú. Tým sa pre nich uzatvára kapitola vyše desaťročie trvajúceho samostatného trampovania i jazdenia  vo farbách trampskej osady SONORA.

Dňa 29.4.1983 zakladajú Ali s Kuťom a manželkami Evkou a Zdenkou novú rodinnú trampskú osadu STOPA na Martinke. Vlajku a domovenku tvorí Woodcraft so stopou vo vnútri v bielom štíte s belasými rohmi. Symbolizuje to túlanie sa prírodou, jej poznávanie a ochranu v spojení s uctievaním zásad Lesnej múdrosti. Podklad vlajky je zelený, písmená čierne, čo sú farby mesta Handlová.

V máji roku 1983 boli na II. Ohni bratstva - Cérová Lieskové. Vyšiel im krásny veľký vander s deťmi na Kysuce. Boli aj na Košariskách v trampskej osade BOJOVÍ VLCI. Chodili aj na Martinku a začínajú si hľadať vlastnú chalupu.

V zime v roku 1984 absolvujú Zimný prechod trampskej osady SONORA pohorím Magura a prešli aj hrebeňom pohoria Žiar.

V máji v roku 1984 si konečne po dlhom hľadaní zohnali chalupu, vlastne starý kamenný nemecký domček vo Chvojnici a tým ich čaká veľa práce.

V dňoch 8. - 10.6.1984 poriadajú v Údolí dažďov spolu s trampskou osadou PONY RIDERS prvý spoločný potlach.

Väčšinu svojho času však trávia prácami na chalupe.

V polovici septembra 1984 prijali pozvanie na Moravu do Zlatníku, na potlach ostravskej trampskej osady WAMPIRS.

Postupne opravujú chalupu, kde im v tom čase chodia pomáhať aj kamaráti zo spriatelených trampských osád.

V lete  v roku 1985 sú pozvaný a zúčastňujú sa potlachov trampských osád OREGON a DVORANA SLÁVY.

V rámci Veľkého vandru prešliapali Muránsku planinu.

V apríli v roku 1986 poriadajú na Martinke slezinu k III. Výročiu založenia ich osady.

V ten istý rok v mesiaci máj kupuje Kuťo starý domček po svojej starej mame v Novej Lehote. A tak  s chalupou vo Chvojnici sa lúčia, predávajú ju a začínajú chodiť na novú chalupu v Lehote. Je to tak isto staré kamenné stavanie v zlom stave a tak začínajú s opravami znova.

V lete v roku 1986 ešte stihli niekoľko trampských akcií a Veľký vander do Pohronského Inovca.

 

 
 

 

...Údolie Dážďov 31.5.1987. 15. Výročný oheň trampskej osady PONY RIDERS. Zľava: Kuťo, Evka a Ali...

 

 
 
 

Na jar v roku 1987 sa zúčastňujú "Májových ohňov" v Kostoľanoch pod Tríbečom, 15. Výročného ohňa trampskej osady PONY RIDERS.

Leto trávia prácami na chalupe a ako Veľký vander si spravili hrebeňovku pohorím Vtáčník.

Na jeseň niekoľko potlachov, výstup na Fafunberg a Silvestrovský výstup na Veľký Gríč spolu s Macom z bratislavskej trampskej osady ONDATRY.

V apríli v roku 1988 poriadajú na Martinke slezinu k V. Výročiu založenia osady.

V máji boli na 15. Výročnom potlachu trampskej osady BIELY POTOK pri Martine.

Víkendy trávia väčšinou na chalupe a krátkymi vandrami v okolitých horách. 

V jeseni ešte boli na zrube kamarátov z bratislavskej trampskej osady BOJOVÍ VLCI na Košariskách.

V roku 1989 začínajú Januárovým hokejovým turnajom Handlovských osád na Konstantíne a niekoľkými výšlapmi do okolia.

V lete campujú s Bratislavákmi na Váhu.

V januári v roku 1990 organizujú spoločne s trampskou osadou OROL "Handlovský tramp hockey".

V apríli privítali na chalupe kamarátov z bratislavských trampských osád BOJOVÍ VLCI a ONDATRY a v máji sú zas na zrube "BOJOVÁKOV" na Košariskách.

Leto trávia prácami na chalupe a campovaním na Váhu. Stihli však aj niekoľko trampských akcií a Štedrý deň ich zastihol na výstupe na Veľký Grič.

V roku 1991 prijímajú pozvanie na Jarný oheň trampskej osady BOJOVÍ VLCI, v lete táboria na Váhu.

Ali prestáva pracovať v bani a začína podnikať v maloobchode. Času začína byť menej a tak chodia hlavne na chalupu.

V roku 1992 je treba spomenúť účasť na 20. Výročnom ohni trampskej osady PONY RIDERS v Údolí dažďov.

V lete ako už tradične táboria na Váhu, nasleduje splav Hrona a niekoľko vandrov v okolitých horách..

V roku 1993, si na chalupe v užšom kruhu pripomínajú 10. Výročie založenia svojej osady. 

Prijímajú pozvanie k 20. Výročnému potlachu kamarátov z martinskej trampskej osady BIELY POTOK. Potom campujú na Váhu, pracujú na chalupe a podnikajú výšlapy do okolia.

Rok 1994 im ušiel ako voda. Prevládali krátke vandre Vtáčnikom a Kremnickými vrchmi.

Na jar v roku 1995 kupuje Ali chalupu tak isto v Novej Lehote, na peknom mieste pri potoku pod lesom a tak sú väčšinou tam. Búrajú, rozoberajú staré "pajty" a chlievy, opravujú to, čo sa bez väčších financií dá. V lete si našli čas na camp pri Váhu. Na Vianoce zostáva Ali s rodinou natrvalo bývať na chalupe.

Rok 1996 začínajú návštevou u kamarátov z bratislavských trampských osád BOJOVÍ VLCI a MAUNA LOA a oslavou narodenín niektorých z nich. Potom pracujú na obidvoch chalupách a v lete táboria spolu s Bratislavákmi a Čechmi na Váhu.

V mesiaci máji v roku 1997 si malým ohňom na chalupe pripomenuli 14. Výročie založenia osady a navštívili kamarátov  z trampskej osady BOJOVÍ VLCI v Malých Karpatoch. Potom dva mesiace im zabrala čiastočná rekonštrukcia Aliho chalupy pod horičkou. V lete si našli čas na táborenie pri Váhu.

Rok 1998 začínajú niekoľkými výšlapmi do okolitých lesov a na Skalku v Kremnických vrchoch.

V máji na chalupe na Kopci poriadali malú slezinu k 15. Výročiu založenia osady.

Potom sa zúčastňujú Jarného ohňa v Malých Karpatoch v spriateľených trampských osadách BOJOVÍ VLCI a MAUNA LOA. V lete stihnú táboriť na Váhu. Boli na potlachu k 25. Výročiu založenia Martinskej trampskej osady BIELY POTOK a navštívili ich na chalupe kamaráti z trampskej osady MAUNA LOA a BOJOVÍ VLCI.

Na jeseň sú účastníkmi výstavnej akcie "Saloon club"  trampskej osady ANITA v Čavoji, kde Ali vystavuje fotografické práce.

Prišiel rok 1999 a s ním aj rozpad manželstva Aliho a Evky. Po rozvode zostávajú v ich rodinnej osade traja! Ali, Kuťo a Zdenka. Deti už vyrástli, na niektorých akciách sa však s nimi zúčastňujú, ale je to čím ďalej, tým menej.

Postupne s nami začína chodiť Janka, s ktorou sa Ali zoznámil.

16.Výročie založenia osady  si pripomenuli malou slezinou v máji na chalupe na Kopci. V ten istý mesiac ešte stihli Jarný oheň s bratislavčanmi a zbytok roku bol naozaj pestrý. Výstup na Veľký Grič, spoločný potlach Handlovských trampských osád, táborenie pri Váhu, vander do Harmanca, výstup na Trasľavý vrch a Triangulák a Saloon trampskej tvorivosti v Čavoji v trampskej osade ANITA.

 

 
 

 

...z výšlapu na Jazierko 15.4.2000.
Zľava: Kuťo, Zdenka, Vlčiak Casy, Ali a Janka...

 

 

 

Rok 2000 začali niekoľkými výšlapmi do pohoria Vtáčnik a Kremnických vrchov. V máji pod Horičkou pripravili slezinu k 17. Výročiu založenia osady. V lete znovu táboria s Bratislavčanmi pri Váhu. V auguste vystúpili na Vtáčnik, aj na Biely Kameň. Na jeseň Saloon club v Čavoji a niekoľko krátkych vandrov do okolia.

Začiatkom roku 2001 pokračujú v túlaní sa okolitými lesmi. V lete znovu na Váhu. No stihli aj vander na Starohutský vodopád v Pohronskom Inovci, spojený s návštevou na chalupe u Vendíkovcov z trampskej osady MAUNA LOA v Jedľových Kostoľanoch a splav Hrona.

September ich zastihol na Košariskách, na spoločnom potlachu trampských osád BOJOVÍ VLCI a MAUNA LOA. No a na Štedrý deň znovu vystúpili na vrchol Veľkého Griča.

V máji roku 2002 si malou slezinou na chalupe pod Horičkou pripomenuli 19. Výročie založenia osady. Zúčastňujú sa potlachu k 60. Výročiu založenia Ivanského trampingu v Ivanke pri Dunaji na fleku U Rusa.

A potom stihli ešte vander do Malých Karpát ku kamarátom z trampskej osady BOJOVÍ VLCI a MAUNA LOA, ktorí oslavovali štyridsiate narodeniny kamarátov.

V lete ich ešte čakal ich camp na Váhu a potom potlach Martinskej trampskej osady DALTON v Malej Fatre z pri príležitosti30. Výročia založenia tejto osady.

Ďalej potlach Handlovských PONY RIDERS a TULÁK v Údolí Dážďov.

Jeseň bola tak isto bohatá. Saloon club trampskej osady ANITA v Čavoji. Potlach k 30. Výročiu založenia trampskej osady SONORA pod Vyšehradom a slezina na trampskej osade BOJOVÍ VLCI v Malých Karpatoch.

V roku 2003 tvoria osadu štyria: Ali, Kuťo, Zdenka a Janka.

Deti majú už odrastené, tie majú svoje rodiny a svoje deti, ale sem - tam sa im ich podarí niekde vytiahnuť.

 

Vložené na TRAMP NET v roku 2008.

Hudba v pozadí stránky Inštrumentálna skladba Lojzko Kecál