Trampská osada

RODRIGO

Bratislava 1948

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Trampská osada RODRIGO bola založená 24.3.1948 v mestskej štvrti Ziegelfeld - Tehelné pole v Bratislave.

Pri zakladaní osady boli kamaráti Benny, Bill, Humply a Fery.

Po krátkom čase boli prijatý do osady kamaráti Džimi, Roy a Texo.

...v roku 1949 a aj neskoršie, postupne do osady  prichádzajú ďalší kamaráti - Bob, Dann, Františkán, Jack Žutillo, Jerri,  Kari,  Kuri, Kydd, Lake, Marian, Miky, Peter, Papagaj, Red, Satan, Texo II., Tomi a Vlado.

A tu, dole nižšie, je niekoľko fotografii osadníkov. Nie však z prírody, ale z fotoateliéru, na ktorých vidieť trampské oblečenie tých čias, ktoré pripomína možno v trampingu dobu cowboyskú a tú vo svojej slávnej knihe Dejiny trampingu už oveľa skorej, ako vznikla trampská osada RODRIGO, v roku 1940, opísal nestor trampingu v Československu Bob Hurikán.

 

   
 

Bill

Bob

 
 
   
 

Kuri

Lake

 
 
   
 

Miky

 
 
 
 

 

Kamaráti z trampskej osady RODRIGO v roku 1949 - Bill, Tomi, Kari a Kuri...

 

 
 
 
 

 

...osadníci z RODRIGA na malokarpatskej SAVANE v roku 1949. Kamaráti Bob, Kuri,  Bill a  s gitarou Muky. Bill vpravo zo šerifskou hviezdou na prsiach, drží najstaršiu vlajku osady RODRIGO...

 

 
 
 
 

 

...najstaršia vlajka osady RODRIGO, ktorú trampskej osade neskoršie pri represáliách proti trampom zobrala /a nikdy nevrátila/ bývalá tzv. ŠTB v roku 1956...

 

 
 

Osadného života sa zúčastňovali i dievčatá, aj napriek tomu, že členkami osady sa nikdy nestali. Spomenúť možno kamarátky Anku, Elu, Hanu, Irenu, Lidku, Milku, Olinu, Oľgu a Vlastu.

Prvým šerifom osady sa stal kamarát Benny. Potom časom sa v  šerifiáte vystriedali kamaráti Bill, neskoršie Kuri a nakoniec znovu Bill, ktorý je šerifom do dnešných čias.

V svojich začiatkoch bola trampská osada RODRIGO stanárska osada, ktorá mala svoj prvý camp  v Malých Karpatoch nad Mariatálom, na lúke Savana. Tu svoj camp mali najprv spoločne z osadou SIOUX a neskoršie svoj vlastný camp si našli v Samotárskom údolí. Radi však chodievali i na záhorský Kamenný mlyn,  malokarpatský Červený Kameň, dunajský Happy Days a Niagaru.

   

V zimných mesiacoch zas na chatu Cementár v Prepadlom údolí, turistickú útulňu na Devínskej Kobyle, Modranskú chatu a Jukyho trampský  zrub na Švéďaku.

 

 

 

...a s tou fajkou, pri chatke  - útulni na Devínskej Kobyle, to je šerif osady RODRIGO kamarát Bill...

 

 
   

 

Už v svojich prvých rokoch od založenia osady podnikajú veľké vandre aj do Čiech. V roku 1950 sa vyberajú kamaráti Karol, Red,  Mike a Beny spolu s Hunváglom z trampskej osady SIOUX autostopom do Krkonoš.

Je len samozrejme že ich cesty často smerujú aj do rôznych pohorí Slovenska, nevynímajúc ani Vysoké Tatry.

Osada RODRIGO nemala a neviedla svoju kroniku, ale zato si viedla zápisnicu, avšak  až od roku 1950 ktorá obsahuje podrobné správy o činnosti osady z tohoto obdobia.

Osada podľa toho, ako sme si prečítali v zápisnici, mala v roku 1950 i svoj vlastný osadný zákon, ktorého znenie sme však v zápisnici nenašli.

Osada bola členom SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSÁD v Bratislave.

Kamaráti z osady mali svoje pravidelné stretnutia v svojej klubovni, kde často vítali kamarátov a kamarátky z rôznych bratislavských trampských osád. Najviac sem chodievali kamaráti Hanvágel a Karol z osady SIOUX, Boba, Jack, Jimi  a Pracka z osady TORNÁDO, Steve z JASKOVAKOV, Jerry zo ZLATEJ HVIEZDY, Arpi a Jenca z KARIBU, Jimi s Julkou z UNCASU, Texa z PAMPERO, Zelenáč z NEBRASKY, Jucki z RED RIVERU a ďalší. 

V klubovni  hrávali i ping – pong a najvyšším vrcholom tejto športovej činnosti bol priateľský zápas s trampskou osadou VAQUERO.

Do roku 1951 bolo v osade asi 20 členov, mnohí však v tejto nepriaznivej dobe pre trampov a prenasledovania ŠTB nevydržali dlho, zato však prirodzeným výberom zostali v osade kamaráti, ktorí tak, ako sme sa dočítali v ich zápisnici pochopili čaro prírody, čo ich pútala svojou krásou a zaujímavosťou.

 
 

 

...fotografia je z trampského potlachu na Kamennom mlyne v roku 1950 a sú na nej kamaráti zo starých bratislavských trampských osád RODRIGO, TORNÁDO a SIOUX

 

 

Trampská osada RODRIGO získala počas svojho pôsobenia mnoho ocenení v osadnom  speve na rôznych trampských potlachoch, súťažiach a trampských  stretnutiach.

Ich obľúbené trampské piesne v päťdesiatych rokoch boli najmä:

Když kraj se halí v tmách, Cigánka, Hochu nevěr ženám, Kde na obzore, Stará stezka, Jede cowboy, Mladý zálesák, Z temna hor, Biely deň, Krásne je v prérii žít, Cowboy Jimi, Starý rybár,  Caribu, Savana, Biela hacienda. A mnohé ďalšie....  

 
 

 

...a osadníci radi spievali a mali aj svoj spevácky gitarový súbor ktorý získal nejedno popredné umiestnenie pri súťažiach a potlachoch...

 

 
 
 

 

 

...fotografia z roku 1952. Turistická útulňa na Devínskej Kobyle ktorá sa najmä v zimných mesiacoch v tých časoch stávala zlatým eldorádom trampov, kde zvyčajne iný v tomto čase ani nečuchli.
Žiaľ niektoré mená kamarátov z tohoto obdobia už odvial čas... ale aspoň niektoré. Vľavo hore Bill z osady RODRIGO. Dole pod ním kamarátka Božena. Vedľa Billa Laučo a Jack z trampskej osady TORNÁDO a s gitarou Pedro z TORNÁDA...

 

 
 
 

 

 

...pozvánka na Československý celoštátny potlach, ktorý poriadali bratislavské S.T.O.B. /Spojené trampské osady Bratislavy/ v roku 1952...

 

 
 
 
 

 

...rok 1952, z potlachu na Dunaji...

 

 
 
 
 

 

...z  potlachu pri Zochovej chate v roku 1953...

 

 
 
 
 

 

...spoločná fotografia z  potlachu pri Zochovej chate v roku 1953...

 

 
   

 

Začiatkom roku  1953 nadviazali väčšie priateľstvo s osadou MANILA s návrhom založiť SPOJENÉ TRAMPSKÉ OSADY MANILA – RODRIGO, čo sa však neuskutočnilo.

Osadu navždy opustili a vydali sa na cestu z ktorej už niet návratu kamaráti Benny, Bob, Dan, Ferry, Jack – Žutilo, Jerri, Kydd, Lake, Red, Tomi, Texo II.,

Od roku 1967 má Bill chatu  v chatovej oblasti Košariská.

 

 

 
 
 

 

Osada našla svoje pokračovanie v mladších členoch v roku 1964 a najznámejší z tejto obnovenej osady boli  traja bratia Martin, Andrej a Janko Nalívačovci z mestskej štvrte Ziegelfeldu - Tehelného Pola, tak ako jej prví priekopníci.

Osada usporiadala po mnohých rokoch policajného temna na Slovensku svoj prvý Potlach  a to 5.9.1964 spolu s trampskou osadou NETOPIER na Pasekách.

 

 
 

 

...lúka na malokarpatských Pasekách v deň potlachu 5.9.1964...

 

 
 
 
 

 

...pozvanie na potlach trampských osád NETOPIER a RODRIGO z roku1964...

 

 

V tento deň prišlo na potlach trampských osád RODRIGO a NETOPIER 170 kamarátov a kamarátiek /a policajti od bratislavských dvoch levov, ktorí čoskoro odišli bez toho, že by niekoho legitimovali, či otravovali/.

Trampi si tu postavili 43 stanov a veľa ich spalo pod širákom. V kamarátskej pohode tu na Pasekách prežívali dva dni trampi z týchto trampských osád:

ASUNCION, DAKOTA a SLEPIČKA z bratislavského podhradia.

ČIERNA LABUŤ, GRANADA, SLZA, ŠEDÝ VLK, TROJLÍSTOK, UTAH /mladší zal.1961/, URAGÁN, VINETOU, ZLATÁ LÍŠKA a YUKON z Rače.

ČIERNY ŠÍP z bratislavského Tehelného poľa, ale ako si to chlapci vraveli, že oni sú z Ziegelfeldu.

HAY RIVER z Bratislavy od Štainovho pivovaru.

IOWA z Bratislavy.

JICARILLA z bratislavského Ružinova.

JUŽNÝ KRÍŽ z bratislavských Palisád - podhradia.

LONELY STAR z Prahy. MLADÍ TULÁCI z Modry.

NEBRASKA, SATAN, SINDY z bratislavských Palisád.

SIOUX z bratislavského Východného nádražia.

TRHANI z bratislavskej Petržalky, ale ako si chlapci vraveli že oni sú z Engerau a TÚLAVÍ SPEVÁCI z Bratislavy.
 

Samozrejme že tu boli prítomné aj usporiadajúce osady:

NETOPIER z bratislavskej Dunajskej ulice a RODRIGO z Tehelného poľa - Ziegelfeldu.

Toto vymenovanie trampských osád je dobovo cenné preto, že to boli a sú tu spomenuté v tom období skoro úplne všetky činné trampské osady v Bratislave.

NIEKOĽKO FOTOGRAFII Z POTLACHU :

 
 

 

...a tu čmudí pri ohníku, varí kávu  a táborí Pekelník z trampskej osady NETOPIER /neskoršie z HAY RIVERu/...

 

 
 
 
 

 

...kamarátov a kamarátky na potlachu privítal kamarát Nalívač, z trampskej osady RODRIGO a Pekelník z trampskej osady NETOPIER...

 

 
 
 
 

 

...spoločné posedenie pri potlachovom ohni...

 

 

Osada RODRIGO sa hlásila v roku 1965 i k ÚNII TRAMPSKÝCH  OSÁD z Bratislavy, avšak jej spoločných akcii sa už nezúčastňovala.

 

 

 

 

...kamarát Bill, šerif trampskej osady RODRIGO pri svojej chatke. Malokarpatské Lozornské Košariská 18.9.2011.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Fotografie na tejto stránke:
Foto albumy trampských osád RODRIGO a NETOPIER, súkromný Pekelníkov trampský archív, bratislavské noviny Večerník a Práca 1964 - novinári a fotografi -
Jaroslav Mareš, Tibor Michal a Dobroslav Hrubý.

Text: podľa rozprávania šerifa osady a zápiskov osady RODRIGO napísal Pekelník.

Pieseň v pozadí stránky:

s názvom "Zelená paseka" hrá a spieva trampská osada UTAH.

 Amatérska nahrávka z roku z roku 1970. 

Text a hudba: Alexander Kollárik - Bob z trampskej osady UTAH

   
 
 
 
 
 
 

 Poznámka k slovu "Rodrigo", ktorým je pomenovaná trampská osada RODRIGO:

Slovo Rodrigo, podľa viacerých slovníkov  cudzích slov symbolizuje predovšetkým vznešenosť a odvahu, zmysel pre česť a mravnú čistotu.
Rodrigo je však aj krstným menom a v slovníku krstných mien sa dozvedáme, že meno Rodrigo patrí možno k tým najstarším, mnohí slávni držitelia tohoto mena sú známi už od stredoveku.
V Španielskom slovníku je Rodrigo - Rodrigue, špan., port. Rodrigues , tal. Roderico (Roderiko), rus. Riurik, ukr. Rresn ... 
 
 
 
 
 


 

© TRAMP NET Pekelník