Trampská osada

PRIATELIA DIVOČINY

GANAMENIMA

Bratislava 1971

 

 

 
 
 
 

Vítajte, Priatelia divočiny

Je neobyčajne príjemné prijať do rodiny nového, oddaného priateľa, no ešte príjemnejšie je obnoviť a oživiť staré priateľstvo a napokon najmilšou a vzácnou udalosťou v rodine je privítanie nového potomka. Azda všetky tieto príjemné zážitky spojili sa vedno, keď sme v sobotu večer našli spoločný chodník i spoločný cieľ v príjemnej a útulnej chatke  nášho priateľa Jerryho. Placky, vlajočky, závesky, samorasty a všakovaké suveníry, drahé nášmu srdcu a milé spomienkami privítali nás  na bohato prestretom stole.

Na Košarisku pri Bratislave sa stretli priatelia pri prestretom stole a mali na čo spomínať. Jerry a Jastrab, Mladý Vlk so Starým, Charlie a jeho manželka, Pekelník a mnoho mladých priateľov. Radosť bola o to väčšia, že starí veteráni mohli s mladými spoločne zanôtiť slávnostné „Živio“ Jerryho synovi k 15. narodeninám.

Nuž preto bol bohato prestretý stôl. Ale ešte pre čosi iné.

V tento pamätný deň /29.mája 1971/ zapíše si novozaložená osada GANAMENIMA /PRIATELIA DIVOČINY/ do svojej kroniky zlatými písmenami, lebo v tento deň si založili chlapci Natry /šerif osady, Pecival /oslávenec/, Marty, Peter a Braňo osadu v neznámej divočine. Stalo sa tak pri táborovom ohni za zvukov trampskej hymny a prejavu šerifa Natryho.

Nuž vítajte PRIATELIA DIVOČINY. Stískame vám ruku a želáme do radostného života veľa slnečných dní a priaznivé vetry.

Čestnosť, vernosť, priateľstvo, poslušnosť, statočnosť, veselosť i pravdovravnosť, mlčanlivosť i ochota sú vaše zákony, ich dodržiavanie v celom živote je vaša česť. Žite podľa nich a budete v živote šťastní, lebo váš život sa zasnúbil s krásou, priateľstvom, silou i pravdou. Tešte sa plne zo života a rozdávajte radosť aj iným.

To vám všetkým zo srdca želajú starší priatelia, čo stáli pri zrode vašej osady. Vítajte medzi nami, chráňte si nielen vašu česť a dobré meno, ale i česť vašej vlajky a výsostného znaku.

Starý Vlk

 
 

Zdroj: noviny Ľud; rubrika Pod modrou oblohou, redakčne pripravoval Jastrab, Bratislava, 1969 - 1973

Článok o vzniku trampskej osady PRIATELIA DIVOČINY bol uverejnený v denníku ĽUD, v júni v roku 1971, vlastne v jeho  trampskej rubrike POD MODROU OBLOHOU, ktorú redigoval kamarát Jastrab  Je zaujímavé prečítať si tento článok a tak zabudnúť na všetky dohady, že to so založením ich osady bolo inak.  Článok napísal kamarát Starý Vlk z osady BOJOVÍ VLCI.

 

 
 
 
 
 
   

 

Trampská osada GANAMENIMA - PRIATELIA DIVOČINY bola založená na malokarpatských Košariskách trampmi  prezývanými odveky ako NORTH COWBOYLAND - SEVERNÉ KOVBOJSKO, dňa 29.5.1971 na Jerryho chate a to pri príležitosti 15. narodenín Jerryho syna Pecúcha.

Tramp Jerry bol členom starej bratislavskej trampskej osady RODRIGO z "Ziegelfeldu" - teda bratislavskej trampskej štvrte Tehelné Pole.

Krstnými otcami novozaloženej osady boli kamaráti Jastrab z trampskej osady ARKÁDIA a Džono Blonďák z osady UNCAS. Pozvaný bol aj Starý Vlk z osady BOJOVÍ VLCI a Pekelník z osady HAY RIVER.

Šerifom osady GANAMINEMA sa stal kamarát Natry a osadníkmi kamaráti Pecúch, Princ, Braňo a Marcel.

 

 
 
 

 

Malokarpatská Volavá lúka. Na jej okraji pri prameni vynikajúcej, v lete veľmi studenej vody, mali svoje trampské campy osady ELDORÁDO a PRIATELIA DIVOČINY.

 

 
 

Potom ich túlavé topánky rozhodli že z Volavých Lúk sa neskoršie presťahovali pod  malokarpatský kopec s názvom Somár.  Po čase pribrali do osady kamarátov Skautíka a Fuga. Tu na  svojom osadnom fleku si na mieste bývalej stanovej zrubovej podsady zrub a nazvali ho podľa mena svojej osady "PRIATELIA DIVOČINY".

 
 
 

...neskoršie svoj nádherný camp na Volavých lúkách vymenili a presťahovali sa na koniec romantického údolia pod  malokarpatský kopec s názvom Somár...

 

 
 
 

 

... zrub postavený osadníkmi "PRIATELIA DIVOČINY" v závere horského údolia TORNÁDA, pod vrchom Somárom...

 

 
 
 

 

...tu na campe "PRIATEĽOV DIVOČINY" usporiadali aj viacero výročných ohňov a potlachov pre svojich kamarátov a spriatelené trampské osady....

 

 
 
 

 

...Lojzko Kecal z T.O. MALÍ BOBRI a Natry
         šerif T.O. PRIATELIA DIVOČINY...

 

 
 
 

 

...jedna zo slezín trampskej osady PRIATELIA DIVOČINY na chatke kamarátky Tetičky v North Cowboylande...

 

 

Na jeseň v roku 1971 Natry narukoval na vojenčinu a za rok aj Skautík.

Pecúch ich odchodom zostal na zrube sám a počas neprítomnosti kamarátov zrub predal, bez súhlasu osadníkov, trampskej osade ONDATRY, hovorí sa že za kamarátsku cenu, teda za sud piva..

Po návrate Natryho a Skautíka z vojenčiny bol za tento čin Pecúch vylúčený z osady.

Po tom, ako osada zostala bez zrubu sa postupne vytratili aj kamaráti Princ, Braňo a Marcel pribudol však kamarát Dandy.

V osade zostali len kamaráti Natry, Skautík, Dandy a Fugo.

Kamaráti z trampskej osady ONDATRY po čase úplne prestali chodiť na tramp, totiž väčšina z nich nastúpila na vojenčinu a tak znovu pripadol zrub osade GANAMENIMA – PRIATELIA DIVOČINY.

V roku 1992 túto romantickú, ale malú chatku búrajú pre zlý stav zrubu a spolu s inými kamarátmi stavajú novú - ktorej dali už iný názov „Posledná zástavka“. Zrub stavali kamaráti Natry s Fugom a priateľmi z trampskej osady JOKER.

Členmi osady zostali Natry, Skaut, Dandy a Fugo.

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 

Smutným dňom trampskej osady bol  3.febru.ár 2017,  deň keď sa na nebeské cesty z ktorých niet návratu vydal šerif osady Natry. Nech tam, kde nikto za svojho života nenazrie, má väčšiu pohodu ako v posledných časoch zažíval tu na zemi.

Česť jeho pamiatke!

 
 

 

 

 
 

 

Aj keď osada "PRIATELIA DIVOČINY" už dlhšiu dobu nie je aktívna, predsa strata kamaráta s ktorým sme prežili časť túlavého života zabolela. Preto sme sa rozhodli stretnúť na malokarpatskom zrube u kamaráta Fuga.

Stretli sme sa a spomínali sme na spoločné kilometre, na zážitky s priateľmi, na voľnosť ktorú sme mali a ktorú nám dala príroda.

Dohodli sme sa, že na počesť nášho kamaráta a šerifa osady Nátryho bude vlajka osady umiestnená v zrube u Fuga, aby pripomínala jednu z mnohých legiend trampovania.

 

 
 

Život v osade však plynie ďalej. Osadníci sa napriek staršiemu veku stretávajú ďalej a chcú v dobrých trampských tradíciách svojej osady pokračovať ďalej. Takto si to prisľúbili na svojej "Májovej slezine" osady v NORTH CAWBOYLANDE, pri zruboch osadníka kamaráta Fuga. Na fotografii osadníci z trampskej osady PRIATELIA DIVOČINY kamaráti Dandy, Skautík a Fugo.

 

 
 

Keď sme sa už stretli rozhodli sme sa pozrieť na zrub "Posledná zastávka". Každý z nás cítil v sebe návrat do čias mladosti. Zrub aj jeho okolie bolo upravené tak ako sme to nechávali aj kedysi my. Zážitok z tohoto stretnutia bol veľký a preto sme sa rozhodli, že sa budeme pravidelne stretávať a podnikať túlavé výlety po okolí Košariska.

 

 

 

...veľkým ich trampským pokladom zostáva ich osadný zrub kde sa radi nie len v spomienkach ale i vo všedné trampské dni radi vracajú. Zrub však viac v súčasnosti používajú používajú osadníci z trampských osád ARKANSAS a DIXON...

 

 
K
 

.

Naše najčerstvejšie foto, z júna 2017, keď osadníci z trampskej osady PRIATELIA DIVOČINY sa stretli opäť na svojom zrube, ktorý vtedy keď ho stavali nazvali menom "POSLEDNÁ ZÁSTAVKA.

 

 
 
 

.

......no a posledné foto na tejto stránke. Navštívili sme aj miesta, kde sme sa vždy radi zastavili. Po známej krčmičke na košariskom kopci "U Reháka" však už žiadna stopa nezostala, no na zrube "U tetičky" sme mali šťastie,... na jej chatke bolo stále živo a Tetuška sa vôbec nezmenila, stále usmiata, veselá a čo je hlavné že sme si aj po rokoch mali čo povedať...

 

 
 
 

 
 
   
 
 
 
 
 

  

Pieseň pozadí stránky s názvom

"SPI SYNČEK MÔJ..."

zložil Červeň Jozef "Jokes" z trampskej osady FLORIDA

spieva a hrá Johny Blonďák
z trampskej osady UNCAS z Bratislavy.

 

 
     
     
 

 

SPI SYNČEK MÔJ

Spi synček môj
vôkol už všetko spí
uu uu uuú
a vietor len v korunách šelestí
uu uu uuú

Keď mesiac a hviezdy
ti žiaria nočnou tmou

len vitie vlkov znie
stichlou pustinou.


Ty spíš a sníš
krásny sen v ríši snov

uu uu uuú

 

 

 

Pieseň "SPI SYNČEK MÔJ..." je z roku 1947 keď sa po prvý krát trampská osada FLORIDA z Bratislavy predstavuje vlastnou piesňovou tvorbou s názvom "Ty spíš broučku můj".

Stalo sa tak dňa 12.októbra 1947  v Rači a to vo veľkej sále krčmy "U Mesároša" ktorá bola zaplnená na prasknutie fanúšikmi trampskej piesne.

Pieseň zložil kamarát Jokes pôvodne s českým textom, taký bol vtedajší zvyk a  starí bratislavskí trampi udávali, že slovenskí trampskí autori v tých časoch,  skladali svoje piesne iba v češtine, čo sa im zdalo byť viac romantické ako v slovenčine..

Ale už zakrátko táto Jokesová pieseň sa spievala v  trampských osadách, avšak nie s pôvodným českým textom, ako ju Jokes zložil, ale slovenským textom.

Slová piesne i melódia  "Ty spíš broučku" od kamaráta Jokesa z bratislavskej osady FLORIDY sa do dnešných čias v úplnom origináli nezachovali a aj druhý ručne písaný Jokesov veľký "floriďácký" spevník nenávratne zmizol, nie však v policajných archívoch, ako to bolo v tých časoch zvykom, ale v niektorej súkromnej zbierke.

Je však dobré, že niektorým starším trampom pamäť ešte dobre slúžila... 

V svojich spomienkach pieseň vylovil a tiež zaspieval svojho času kamarát  Johny Blonďák z trampskej osady UNCAS. Bolo to však už v neskorších dobách, v roku 1986, keď kamarát Svorad z trampskej osady HAY RIVER pieseň nahral na magnetofónový záznam v podaní Johna Blonďáka  na chate v NORTH CAWBOYLANDE  u Pekelníka.

A tak je zrejme zaujímavé počúvať pôvodnú trampskú pieseň zloženú pred sedemdesiatimi rokmi a nahranú pred 30 rokmi.

 

 
 
 
 

   
 
 
 
 

©Pekelník 2017