Trampská osada
 

GEEZIS 

 

Bratislava 1973

 

 
 
 
 
 

Písal sa rok 1972, keď štyria spolužiaci zo základnej školy, ktorí práve vychodili jej posledný ročník,  našli si svoje spoločné ciele. Kamaráti Boris, Karol, Vlado a Anton zistili že majú  rovnaký vzťah k prírode, ku ktorej sa snažili pristupovať s láskou a nadšením. Ich snaha bola podrobnejšie spoznávať prírodné zákutia v okolí Bratislavy, mesta z nádherným okolím lužných dunajských lesov a aj hlbokými lesmi mohutného a dlhého európskeho pohoria Karpát, ktoré tu pri Bratislave Malými Karpatami začínajú.

To však vtedy boli ešte iba jednodňové potulky do prírody, ktoré stále boli iba hľadaním niečoho pekného, proste sa iba len tak túlali a spoznávali prírodu. Ich cesty viedli do najbližších prírodných zákutí v okolí Bratislavy. Často si vybehli na Biely Kríž nad Račou, ale i do Mariatalských a Borinských lesov. Na týchto svojich malých výpravách zažili  vela spoločných pekných chvíľ. Cez letné prázdniny už zachádzali aj trochu ďalej od Bratislavy a túlali sa v hlbších lesoch v peknom okolí Zochovej chaty. Tu pri týchto potulkách v nich skrsla myšlienka založenia spoločného táboriska...

Postupne sa k ním pridávali zo sídliska kamaráti s "rovnakou krvnou skupinou" ktorá mala nádych zeleného sfarbenie lesa a to Jožo, Alois a Róbert. To však už v tom čase chodievali často pod stan, na ich vlastné táborisko.

Sem, do okolia Zochovej chaty chodievalo a malo trampské táboriská vela trampov a trampských osád, s ktorými sa často stretávali. Boris nosil zo sebou gitaru a pochytil aj viacero pekných trampských piesní, ktoré sa aj ostatní jeho kamaráti naučili spievať a  radi ich hrávali. V tom čase však už rozmýšľali aj oni o založení svojej vlastnej trampskej osady.

Pre svoju budúcu osadu hľadali názov a  tak padali rôzne návrhy, až nakoniec zvíťazil  a bol všetkými kamarátmi prijatý starý indiánsky názov slnka „GEEZIS“.

 
 
 
 
 
 

A tak vznikla a bola založená 6.8.1973 trampská osada GEEZIS...

Prví členovia a osadníci dostali svoje trampské mená a z Borisa sa stal Bob, Karol dostal trampské meno Charlie, Antona začali prezývať Trasľavý, Jožka - Efendy, Ľudo dostal meno Sam, z Alojza sa stal Lulu a z Roberta Billy Špunt.

Tu už začali ten správny nový trampský život. Plánovali a uskutočňovali dlhé pochody prírodou a stretávali sa z rôznymi osadami. V Borinských lesoch stretli trampov z trampskej osady BOJOVÍ VLCI,  ku ktorým potom chodili často na ich osadu.

V roku 1980  osada GEEZIS sa občas pridáva k spoločným veľkým potulkám k priateľom z turistického oddielu Lokomotívy Bratislava a tak spoločne zdolávajú  Roháče, Veľkú Fatru, Jeseníky a aj iné pre nich zaujímavé prechody pohorí, výstupy na ich vrcholy a hrebene.

 
 

 


Osada GEEZIS sa ďalej rozrastá. V roku 1981 prijali do osady nových členov. Kamarátov Štrkáča, Krutého, Andulu a Ďibďa.

To však už osadníci starej osady začali chodievať  na ich spoločné vandre trochu pomenej, poženili sa a ostalo tak na mladšej osadnej generácii, aby pokračovala v dobrých tradíciách činnosti osady.

Na jeseň v roku 2003 do osady zložením trampského sľubu bola prijatá kamarátka Janka - Pípo, neskoršie vystupovala aj ako speváčka v hudobnej skupine COUNTRY TROP.

 

 

 

Kamaráti z  trampskej osady GEEZIS

 

 

 

Rady osadníkov sa naďalej rozširujú a do osady prichádzajú a sú prijatí ďalší dvaja kamaráti, Yeti a Momo. Vtedy a v tom čase, sa im podarilo nad Lozornskými Košariskami postaviť aj osadnú drevenicu. To však už na osadu začala chodievať aj partia ďalších kamarátov.

 

 
 

 

Osadný zrub trampskej osady GEEZIS...

 

 
 
 

 

 

...a na trampskej osade GEEZIS, býva vždy dobrá muzika a veselo...

 

 


V roku 2010,  v čase trvania tridsiatych siedmich rokov ich osady prijali medzi seba ďalších nových členov. Kamarátov Štefana, Ruda, Janka, Ďurka a Borisa a čo je potešujúce aj dve dobré kamarátky rovnakého mena Katka.

 

 
 

 

A v popredí sú  tí najmladší kamaráti z osady Geezis, to už dorástla ďalšia generácia budúcich osadníkov trampskej osady GEEZIS

 

 

 

Je to dobrá trampská osada  a všetci, ktorí ich poznajú vedia, že im ich trampovanie ešte veľmi, veľmi dlho vydrží.

Zaradené na TRAMP NET v roku 2011

 

 
 
 
 
 

2011 © Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD