Trampská osada

DURANGO

Malacky 1973

 

 
 
 

 
 
 


 

Začiatkom sedemdesiatych rokov začína partia mladých kamarátov chodiť von do prírody a trampovať. Pri jednej z prvých trampovačiek v skalických horách stretávajú kamaráta Danyho, šerifa trampskej osady BIELI VLCI ( † zomrel v r. 2006). Dany bol ich vzorom a učil mladých kamarátov trampingu a láske k prírode.

 

   

Dňa  21. marca 1973 zakladajú trampskú osadu Durango v Plaveckom Podhradí. Zakladajúci členovia sú Dubák, Ficko, Starec, a Šuga.  Šerifom sa stal Starec a jeho zástupcom Šuga.  V nasledujúcich rokoch priberjú do osady Santosa, Gunára, Dickieho a Toníka.

Osadným domovom trampskej osady DURANGO sa stala dedinka Plavecké Podhradie.

Z činnosti osady sú známe lesné brigády v spolupráci s lesníkom F. Figurom a riaditeľom  Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty Ing. J. Šišom.

V roku 1976 spoločne s trampskými osadami TOBOS a JAGUÁR poriadajú v Plaveckom Podhradí  zapálenie Slávnostného táborového ohňa.

 

   


V roku 1983 organizujú 1. country bál v Kostolišti a vtedy aj vzniká osadná country kapela Starci.

 

 


Osadníci vlastnia búdu nad romantickým starým lomom.

V roku 1979 stretávajú trampských samotárov kamarátov Luca a Maceka, pridáva sa k ním aj trampský samotár Sambo, ich dobrý kamarát, ktorý zomrel veľmi mladý.

Na dlhší čas však osadníkov rozdelila vojenčina.

V roku 1979 osadníci vstupujú do Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny /S.Z.O.P.K./. Robia veľké množstvo brigád, sadenia stromčekov, čistenie studničiek, čistenie po neporiadnych návštevníkoch Plaveckého hradu a okolia a sú pomocníkmi pri lesných kontrolách s lesníkom F. Figurom v Malých Karpatoch.

 

   
 
 
 

 
Kamaráti z trampskej osady DURANGO mali aj svoju vlastnú kapelu s názvom STARCI. Fotografia je zo stretnutia trampov a jaskyniarov na Plaveckom hrade v roku 1985.

Foto Pekelník

 

 

 

Kamarát Luco berie na prvé trampy aj syna Peťka už od jeho šiestich rokov. Čas beží, osada sa drží a na 30. výročnom ohni osady na Baborskej lúke oslovia osadu dlhoroční kamaráti Pipo a Miky. Získavajú chatu „Schovánka“. Tu priberájú do osady mladých členov Danka, Vladka, Mirku, Peťka, Benzína, Jardu Petardu.


Osada sa rozrastá a omladí. Na Schovánke spájajú osady, samotárov a vzniká nová veľká partia kamarátov v zložení: Spojené trampské osady MATUŠÁCI, trampská osada DURANGO, TOMBORO, BIELI VLCI,   trampskí samotári Luco, Macek, Slávko a a  aj ďalší mladí kamaráti Miško, Silvia, Maroš. Potlach bol na Schovánke.

 

 
 
 

Pozvanie k táborovému ohňu prijali trampské osady:

BIELI VLCI, BIELY BIZÓN, ČIERNY MEDVEĎ, DURANGO, GRINGO, JICARILLA, KLONDIKE, LOVCI, MERIEM, KARPATSKÝ SOKOL, POTULNÁ, STARÝ KAMARÁT, TOTEM, VYSOKÁ.

 


Druhý spoločný potlach sa konal na Dunaji.

   

Tretí spoločný výročný potlach sa koná na Záhorí na Holbičkách pri Studienke. Robia spoločný country bál v Kostolišti, vítanie jari, jánský oheň, záhorácku zabíjačku. Ďalej sa ich rady rozširujú o kamarátky a kamarátov trampských samotárov Arabku, Aliho, Moli, Ľubku a Piškóta. Spolu chodia na country bály, sleziny, potlachy.

 
   
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 

Spoločný oheň DURANGO s S.T.O. MATUŠÁCI - Schovanka 2005


 

 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 


Potlach Holbičky 2006

 

 
 
 
 


Zapálenie slávnostného ohňa - Holbičky 2006

 

 
 
 
 

 
Potlach Holbičky 2006

 

 
 
 
 

 
Po zapálení slávnostného ohňa - Holbičky 2006

 
 

Osadná country kapela hrá na zaprášených cestách, Stupavskom širáku, v Brne, Tlmačoch, Bratislave, country baloch a ešte hrá aj dnes.

Trampská osad DURANGO sa uchádza o organizáciu 17. Slovensko-českého potlachu. V septembri 2008 sa stáva spoluzakladateľom združenie trampov BAZA.

Šerif  osady Starec skladá hviezdu, ale osada pokračuje ďalej.

Aktívni členovia osady sú Šuga, Benzín, Peťko, Mirka, Toník, a  30 rokov verný osade kamarát trampský samotár Luco.

 

 
 

 

V roku 2009 na 5. spoločnom potlachu konanom na Holbičkách prijímajú do osady Janku Ježibabu z obce Nedožery – Brezany, ktorú k trampingu priviedol trampský samotár Komzík a jeho žena Miška. A patrí k ním ešte aj kamarátka Katka zo Stupavy.

 

 
 


Včelnica - jarný oheň 2009

 

 

 

V tom istom roku pokračujú na prípravách 17. medzinárodného potlachu, ale tiež organizujú brigádu na Včelnici a Jesenný oheň. V novembri ešte tradičný Country bál v Kostolišti za stálej podpory dobrých kamarátov muzikantov z S.T.O. MATUŠÁCI, trampských osad ČIERNY MEDVEĎ, KLONDIKE a trampských samotárov Panča a Bocha...

 

 
 

 
Country bál - Rybky 2009, Country club Rybecký

 

 

V roku 2010 ich prvou spoločnou akciou bolo Vítanie jara, kde pri tomto ohni prijali medzi seba kamarátku Katku zo Stupavy. Nasledoval už ako samozrejmá jarná brigáda na Včelnici v Malackách.

 

 
 


Jarný oheň - Včelnica 2010

 

 
 
 
 


Jarný oheň - Včelnica 2010

 

 
 
 
   

V roku 2010 sa ich trampská osada DURANGO stáva iniciátorom založenia  SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSAD  ZÁHORÁCI spolu s trampskými osadami IROKÉZ, OREGON a T.S. Arabky, Luca a Puliho.

 

   
 
 

Na jeseň  v septembri sa zhosťujú spolu s ďalšími trampskými osadami zo združenia BAZA /Bratislava - Záhorie/ do doteraz najvážnejšej akcie v trvaní ich osady, 17. Slovensko Českého potlachu v Lozorne.

Ako bolo na potlachu, to sa dozviete tu:
 

 

Po potlachu v mesiaci november 2010 vystupujú  ako osada DURANGO spolu s trampským samotárom Lucom z trampského združenia BAZA.

Začiatkom roku 2011 nasleduje tradičné Vítanie Jari a brigáda na Včelnici.

 
 


Jesenný oheň - Včelnica 2011

 

 
 
 
 


Jesenný oheň - včelnica 2011

 

 
 
 
 


Kamaráti muzikanti v akcii - jesenný oheň 2011

 

 
 
 
 


Vlajkový stožiar - Včelnica 2011

 

 

 

V novembri /29.11.2011/ Janka so Šugom vítajú v rodine narodenie dcérky Kristínky.

Na 18. Česko Slovenskom  potlachu v Děčíne štafetu potlachov opäť preberajú kamaráti zo Záhoria. Putovný pohár ČeskoSlovenských potlachov preberá kamarát Šerif - Ríša spolu s jeho Rybeckým Country clubom.

Osada DURANGO spolu  z S.T.O ZÁHORÁCI dáva prísľub Šerifovi Ríšovi k ich podpore pri organizovaní a priebehu tohoto potlachu.

Plány na rok 2012 sú opäť tradičné, Vítanie jari a jarné táborenie, na Malom Slavíne spolu z S.T.O. BRATISLAVA RAČA a S.T.O.ZÁHORÁCI.

Vďaka týmto všetkým kamarátkam a kamarátom funguje aktívne tramping na Záhorí. Skamarátili sa aj s jaskyniarmi.

Osadníci sa tešia na spoločné stretnutia  pri táborových ohňoch v kruhu kamarátov a na potulkách prírodou.

 

 
 

 
Lanžhot - trampská osada RYCHLÝ BLESK - 50. výročie

 

 
 
 
 

 
Lanžhot - trampská osada RYCHLÝ BLESK - 50. výročie, zapálenie slávnostného ohňa

 

 

 

   
     
 

 
   
   
     
 

 
     
   
 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

Text na tejto stránke poskytla osada DURANGO.Menové údaje o trampskej osade DURANGO upresnil kamarát Šuga a novšiu históriu osady doplnil kamarát T.S. Komzík.

Grafika a fotografie poskytla trampská osada DURANGO a Pekelníkov trampský archív TRAMP NETu
Stránku pripravil Pekelník.
Hudba v pozadí stránky Lojzko Kecál

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD 2011 - 2012