Trampská osada

BIELY BIZÓN

Stupava 1969

 

 
 
 
 

 

 

Trampská osada BIELY BIZÓN, tak ako sa môžeme dočítať v ich najstaršej osadnej kronike, bola založená v roku 1969 v Stupave.

Zakladatelia osady boli kamaráti Tatuš, Ičko, Anča, Bedo, Zuzka, Člupo a Baraní Roh.

Začiatkom roku 1974 sa osadníci rozhodli postaviť trampský zrub a jeho stavba trvala pol roka.

 

 

 
Zrub trampskej osady BIELY BIZÓN postavený v roku 1974...

 

 
 
 
 

 
...a osadníci už pred hotovým a dokončeným zrubom...

 

 

 

Z trampských osád s ktorými nadviazali priateľstvo v tom čase hodno spomenúť trampskú osadu STARÝ KAMARÁT zo Stupavy a tá ich každoročne pozývala  na nimi poriadané sleziny na Košariskách.

V roku 1975 sa vybrali na svoj prvý "Veľký vander" a ich cesta smerovala do moravských a českých lesov. Vander začínajú v Havlíčkovom Brode a ďalej spomeniem miesta ktoré navštívili:

Seč, Jeřišno, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou - tu sa stretávajú s trampskou osadou STARÝ KAMARÁT zo Stupavy, ďalej putujú cez Český Štemberk a svoju cestu končia na Brněnskej přehrade, kde sa stretli s pražskou osadou SOSNA.

Po návrate z "Veľkého vandru" dostávajú pozvanie od trampskej osady HORSKÍ TULÁCI, ktorá poriadala slezinu na Košariskách v dňoch 23. - 24.VIII.1975.

Ešte v tom istom roku v mesiaci decembri prichádza pozvanie od trampskej osady STARÝ KAMARÁT na stretnutie trampov s názvom "Zimný posed" na Košariskách v dňoch 5. - 6.XII.1975.

 

 

 
...prvá zima v novom zrube a osadníci z BIELEHO BIZÓNU...

 

 

 

Na "Veľký vander" sa vybrali aj v roku 1976, tento krát však na Slovensko, do Súľovských skál. Svoje putovanie začali 23. augusta a ich cesta pokračovala ďalej. Niekoľko dni pobudli aj na chate v Opatovej a svoju dlhú púť končia na Duchonke, kde sa stretávajú s kamarátmi z trampských osád KARAVANA, BUFFALO, TRAPER, SOKOL a T.S.Satanom.

 

 

 
...najviac ich však lákala hĺbka malokarpatských lesov a výstupy na ich hrebienky...

 

 

 

V kronike osady sa nachádza zápis aj o menšej slezine trampov na Duchonke zo dňa 31.VII.1976.

Kronikár osady to zaznačil týmito slovami:

"Je sobota. Zobudilo nás usmiate slniečko. Začali sme sa baliť naše US- ky, aby sme sa mohli vydať na cestu domov. Kamarát Cukor z osady TRAPER, Džeko z osady SOKOL a T.S. Satan nás išli odprevadiť.

Z polovice cesty sme sa však vrátili na naliehanie kamaráta Cukra, s nápadom aby sme si ešte večer spravili spoločnú menšiu slezinu. Stalo sa...

Rozdelili sme sa do skupín v ktorých sa pripravovalo drevo na táborák, rezala sa breza na placky,  a Kamzík s Cukrom išli zaobstarať pivo.

Všetko dopadlo výborne, až na to že našej vynikajúcej zábave krátko po 22 hodine nám zabránila búrka.

Ráno však opäť svietilo slnko...."

Ešte začiatkom jesene v tom istom roku dostávajú pozvanie od trampských osád HORSKÝ TULÁK a ŽABÁKOV k slávnostnému ohňu na Košariskách.

Zimné mesiace osadníci z BIELEHO BIZÓNU trávia na svojom zrube.

Z významnejších stretnutí v roku 1976, na ktoré osadníci prijali pozvanie je treba spomenúť potlach trampskej osady ASCALONA na račianskych Pasekách v dňoch 18. - 19. IX. 1976 a v kronike je zaznamenané že osadu BIELY BIZÓN tam zastupovali kamaráti Achil, Komzík, Arizončan, Anča, Ičko, Brčko a Možuchin.

O týždeň neskoršie dostávajú pozvanie od Malackých trampských osád DURANGO, TOBOS a JAGUÁR  do Plaveckého Podhradia na slezinu spojenú zo zapálením Slávnostného táborového ohňa.

Kamarátstvá naviazané s trampmi pri minuloročnom vandri na Duchonke majú aj svoje pokračovanie, keď ich v v dňoch 29. - 31.X.1976 pozýva trampská osada TRAPER na svoj I.Výročný potlach do Radovca.

O mesiac neskoršie 28. XI. 1976 ich čakajú aj osadné zmeny, keď po odchode starého šerifa osady a krátkom hlasovaní prijíma šerifskú hviezdu kamarát Bedo a zároveň osadu omladzujú o nových členov, kamarátky Ľubu, Riu a kamarátov Maťa, Starína, Učňa a Kolíka. Osadu však predtým opustili kamaráti Tatuš a Člupko.

Z rokom 1976 dňa 11 decembra sa lúčia už s tradičnou akciou nazvanou "Zimný posed" v kruhu kamarátov zo spriatelených trampských osád STARÍ KAMARÁT a HORSKÝ TULÁK.

V osade sú však niekedy aj chvíle trochu smutnejšie. Dňa 21 januára 1977 sa vyberajú na svoj tradičný víkendový vander na svoj zrub. No namiesto zrubu našli zhorenisko... a spomienky na pekné a príjemné chvíle ktoré tam spolu strávili od roku 1974 spolu aj z kamarátmi z iných trampských osád.

Ich zrub až do toho smutného dňa vždy vítal každého trampa, bol vždy odomknutý a na jeho prednej strane bol veľký nápis "Nenič ma, slúžim všetkým".

Život v osade ani po zhorení osadného zrubu nezmĺkol. V mesiaci marci prijímajú nový osadný znak a vlajku.

 

 

V dňoch 24. - 26. júla 1977 z príležitosti 8. výročia založenia svojej osady poriadajú Slezinu na Košariskách. Ich jubileum prišli pozdraviť trampi zo všetkých stupavských trampských osád a aj osady z Bratislavy, Prievidze, Martina, Ostravy, Malaciek, Partizánskeho a Trnavy.

 

 

 
... a potom kamaráti z trampskej osady BIELY BIZÓN  8.rokov  trvania svojej osady oslávili veľkou slezinou na Košariskách v dňoch 24. - 26. júla 1977...

 

 

 

V dňoch 12. - 14. augusta prijímajú pozvanie trampskej osady SKOKAN na ich III. potlach do Hlbokého a o týždeň neskoršie na to isté miesto, kde mala svoj Prvý potlach trampská osada BUFFALO.

V pamäti zostalo i pozvanie a účasť na trampskom posedení a pri trampskej piesni z príležitosti I. výročia založenia trampskej osady JAVOROVÝ LIST na Košariskách a v ten istý deň aj rozlúčka so starým rokom tradičný "Zimný posed" poriadaný trampskou osadou HORSKÝ TULÁK na tom istom mieste.

Rok 1978 vítajú voľbami nového šerifa osady ktorým sa stal kamarát Zuzka. Z osady však vystupujú Anča a Ičko.

Osada prijíma pozvanie  v dňoch 15. - 16. apríla na IV. Výročný oheň trampských osád DESPERÁT a BETEIGEUZE do Vrútok nad kolóniou Hviezda.

Z významných trampských akcii dostávajú pozvanie  a oslavu 40. výročia trvania trampskej osady UTAH na Košariská dňa 27. mája 1978.

 Na jeseň ich spriatelená trampská osada HORSKÝ TULÁK pozýva k Slávnostnému táborovému ohňu zapálenému pri príležitosti 10. Výročia založenia osady v dňoch 1. - 3.septembra 1978.

V spomienkach zostal aj táborový oheň trampskej osady RYSY zapálený dňa 9. septembra v Tomášove.

Posledným stretnutím v roku 1978 bolo "Stretnutie priateľov  prírody" poriadané Základnou organizáciou Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny zo Stupavy na Košariskách.

V marci v roku 1980 z osady vystúpil jej šerif Zuzka a za nového šerifa si kamaráti zvolili Arizončana.

V krátkom čase z osady odchádzajú kamaráti Maťo a Kolík a v osade zostalo osem členov:

Arizončan, Starín, Bedo, Brčko, Ľuba, Ria, Achyl a Učeň.

V tomto zložení si v roku 1980 pripomenuli 11. rokov trvania svojej osady zapálením Slávnostného táborového ohňa.

Spolu s nimi pri tomto ohni sedeli, spomínali a o správnu trampskú zábavu sa postarali kamaráti z týchto trampských osád:

DRAKAN, HURÓN, JAVOROVÝ LIST, LITTLE FOX, MLYNÁRI, POTULNÁ, SIVÝ INDIÁN, S.T.S. BIELA SKALA, ŽABÁCI, TÚLAVÁ ŠTVORKA a YUKON.

 
 

 
...11.výročie založenia osady 1980... /vypočítajte si koľko majú najmenší osadníci z fotografie teraz rokov/...

 

 
 
 

 
...11.výročie založenia osady 1980 /a viac sa nás do saloonu nezmestilo, ostatní museli zostať pred saloonom/...

 

 

V tom istom roku prijali pozvanie na potlach trampskej osady SKOKAN z Prievidze, ktorý sa konal v Hlbokom na Stratenej Lúke a v septembri dostávajú pozvanie na V. Výročný oheň trampskej osady ZLATÁ HVIEZDA v Kantorskej doline.

September je vždy trampským mesiacom kedy býva najviac potlachov a trampských stretnutí, a tak ešte stihli osláviť spolu s kamarátmi z trampskej osady POTULNÁ ich piate výročie založenia osady na Inovci.

Začiatkom decembra trampská osada JAVOROVÝ LIST ich pozvala na Zimný posed do zrubovej základne na Košariskách.

Začiatkom roku 1981 v mesiaci marci prijímajú pozvanie trampských osád MAMUT, KONDOR, ORLEÁNS, SIOUX a SUPY z Partizánskeho na Spoločnú zelenú slezinu ktorá sa uskutočnila na Mamutiom fleku.

V júli ich domovská spriatelená osada STARÝ KAMARÁT pozvala na oslavu 15. Výročia založenia osady na BTK do Stupavy.

V tom istom roku i mesiaci prijímajú pozvanie do Prievidze kde trampská osada SKOKAN poriadala VI. Výročný potlach z príležitosti ôsmeho roku trvania svojej osady na Stratenej lúke.

Medzi prievidzskými trampmi sa im zapáčilo a nadviazali tu veľa nových priateľstiev.

Preto i v roku 1981 radi prijímajú pozvanie trampskej osady MESCALERO z príležitosti piateho výročia založenia osady v campe Mescalerov.

V roku 1982 prijímajú pozvanie bratislavskej osady ESTACADO na Potlach pri príležitosti 11. Výročia založenia osady na potlachovisku pod Volhoviskom.

V tom istom roku v mesiaci júni sa vybrali k Malému Dunaju do Malinova kde je zapálený IV. Výročný oheň SAMOTÁROV.

V polovici roku 1982 v dňoch 31.VII - 1.VIII. prijímajú pozvanie trampskej osady HORSKÝ TULÁK zo Stupavy k táborovému ohňu, ktorý bol zapálený pri príležitosti štrnásť rokov osady na Chorvátke a onedlho v mesiaci septembri ich osada KLONDIKE pozvala k "Jesennému posedu" na lúku k Dujničovi na Košariskách.

čas beží a už je tu jar 1983 roku.

V mesiaci marci prijímajú pozvanie trampskej osady MERIEM z Malaciek na slezinu k táborovému ohňu.

Leto strávili spoločnými vandrami najmä v oblasti Malých Karpát a na jeseň začiatkom mesiaca októbra ich pozývajú osady GRINGO, TOMBORO a TOTEM do kameňolomu na Bukovej  na potlach týchto malackých trampských osád.

O týždeň neskoršie zapaľuje osada DURANGO táborový oheň v Plaveckom Podhradí pri príležitosti 10. výročia založenia osady a aj tu prijali pozvanie.

Zo stretnutiami ako by sa vrece roztrhlo... i napriek tomu že je neskorá jeseň a noci začínajú byť studené...

No radi prijímajú pozvanie od trampskej osady NIPIGON ktorá zapaľuje II. karpatský oheň na svojom campe spolu s trampskou osadou ČIERNA PUMA.

V roku 1984 sa vyberajú na vzdialenejšiu cestu a prijímajú pozvanie od trampskej osady TÁBOR z Handlovej na VII. výročný oheň zapálený na fleku Uhlisko 26.mája 1984.

 

 

15. výročie trampskej osady BIELY BIZÓN

15. výročie založenia  trampskej osady BIELY BIZÓN kamaráti oslávili Potlachom ktorý sa konal v dňoch  3. - 5. 8. 1984 pri starej hájovni na Chorvátke. Pozvanie k slávnostnému ohňu prijalo mnoho trampských osád s ktorými sa BIELI BIZÓNY počas trvania svojej osady stretávali a s ktorými nadviazali nerozlučné priateľstvá.

Spomenieme aspoň niektoré trampské osady ktoré sme tu mali možnosť v tento slávnostný deň stretnúť:

BOBRI, ČIERNA PUMA, GRINGO, HORSKÝ TULÁK, JAGUÁR, KLONDIKE, KTO, LIPI, MERIEM, MICHIGÁN, SIVÝ INDIÁN, STARÝ KAMARÁT, TOMBORO, TOTEM, TÚLAVÁ ŠTVORKA.

V nasledujúcich rokoch je v kronike trampskej osady BIELY BIZÓN veľa zápisov z rôznych trampských podujatí, kde kamaráti nesmeli chýbať, vlastne ani nechýbali a preto vyberáme len stručné údaje a spomeniem len niektoré:

11.VIII.1984 trampská osada SOSNA poriadala potlach v Dúbravke na Bielych skalách z príležitosti 6. výročia založenia osady.

2.IX.1984 slezina trampskej osady SIVÝ INDIÁN neďaleko Borinky na Spáleništi.

29.IX.1984 oslavy Indiánskeho leta poriadané kamarátmi Vorvaňom, Jogim a Jessym na BTK.

6.X.1984 - 3. karpatský oheň poriadaný trampskou osadou ČIERNA PUMA v Zelenom lome za Železnou studničkou v Malých Karpatoch.

18.V. 1985 táborový oheň trampskej osady SIVÝ INDIÁN na Spáleništi.

21.IX.1985 táborový oheň TÚLAVEJ ŠTVORKY pri príležitosti piateho výročia založenia tejto osady

26.X.1985 už tradičný 4.karpatský oheň v campe trampskej osady NIPIGON.

13.-15.VI.1986 Zakladajúcí oheň trampskej osady VEČERNICA pri Malom Dunaji.

12.-13.VII.1986 XX. výročie trampskej osady STARÝ KAMARÁT na Chorvátke.

18.VII.1987 Štvrý Veľký oheň trampskej osady ŽABÁCI na Žabáckom campe.

1.VIII.1987 I.výročný oheň trampskej osady PANDA v Zohore.

21.V.1988 Potlach trampskej osady BÝCI z Bernolákova pri príležitosti 20. výročia trvania tejto osady.

25.VI.1988 Výročný oheň pri príležitosti pätnásť rokov trvania trampskej osady SIVÝ INDIÁN a päť rokov trvania trampskej osady LIPI na Spáleništi.

16.VII.1988 výročný oheň trampskej osady SIOUX a zakladajúci oheň trampskej osady ZÁPAD SLNKA v Zohore.

23.VII.1988 8.výročný potlach trampskej osady TÚLAVˇA ŠTVORKA na campe Pod bukom.

10.IX.1988 Šiesty výročný oheň trampskej osady MERIEM v kameňolome pri Bukovej.

13.VII.1991 Dvadsaťpäť rokov trvania osady STARÝ KAMARÁT zo zapálením ohňa na Chorvátke.

17.VII.1993 Potlach trampských osád STARÝ KAMARÁT a SIVÝ INDIÁN na Chorvátke.

27.VIII.1993 Štvrtý výročný oheň trampskej osady NOVÝ TOBOS na hrade Korlát.

30.VII.1994 Prvý oheň trampských osád SAMOTÁROV ZO STÁLENKY a trampskej osady TÚLAVÉ SRDCE

13.VIII.1994 Výročný oheň trampských osád NOVÝ TOBOS, OREGÓN a IROKÉZ v campe Zlaté sedlo.

 

 

 
...pozvánka  na 26. Výročný oheň trampskej osady BIELY BIZÓN...

 

 

 

Pozvanie na 26. Výročný oheň trampskej osady BIELY BIZÓN prijali tieto trampské osady:

DÁŽĎOVKY, DURANGO, IROKÉZ, KLONDIKE, KTO KLONDIKE, KTO WATANAY, KLONDIKE, KORLAT, KUNA, LIPI, NOVÝ TOBOS, SAMOTÁRI ZO STÁLENKY, SNAKE, SIVÝ INDIÁN, STARÝ KAMARÁT, TÚLAVÉ SRDCE, ŽABÁCI a ďalšie...

Na tomto Výročnom ohni do trampskej osady BIELY BIZÓN boli prijatý kamaráti Žero a Číňan.

Zároveň bola vyhlásená nová trampská osada BLACK DUO.

Pekné bežné vandre, taký bol život trampskej osady BIELY BIZÓN. Ale aj potlachy a rôzne kamarátske stretnutia o ktorých hovorí starostlivo písaná osadná kronika. Bolo ich veľa a tak znovu vyberáme len niektoré.

25.V.1996 Piaty výročný oheň  SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSÁD OCHRANCOV PRÍRODY zo Stupavy.

12.VII.1996 Výročný oheň trampskej osady STARÝ KAMARÁT na Chorvátke.

21.VI.1997 Trampská svadba Tašiho a Anduly spojená zo zapálením ôsmeho výročného ohňa trampskej osady NOVÝ TOBOS na fleku Watanay pri Malackách.

26.VII.1997 Tretí výročný oheň trampskej osady TÚLAVÉ SRDCE v Plaveckom Podhradí.

25.4.1998 Otvorenie chaty "Pri rybníčku" v Borinke.

20.VI.1998 Ôsmy výročný oheň SPOJENÝCH TRAMPSKÝCH OSÁD OCHRANCOV PRÍRODY zo Stupavy na Žabáckom fleku.

 

 

 

...pozvánka  230. Výročnému ohňu trampskej osady BIELY BIZÓN...

 

 

 

Pozvanie k 30. Výročnému ohňu prijali trampské osady:

DÁŽĎOVKY, DELAWAR, JOKER, KLONDIKE, NOVÝ TOBOS, PRIATELIA DIVOČINY, SIVÝ INDIÁN, STARÝ KAMARÁT, SNAKE, TOMAHAWK, TÚLAVÉ SRDCE, ŽABÁCI...

 

 

 
...v tomto osadnom zložení oslávili 30. výročie trvania osady...

 

 

 
 

Tu naše čítanie v prvej osadnej kronike trampskej osady BIELY BIZÓN zo Stupavy končí.

Prelistovali sme štyristo strán pekne vedenej osadnej kroniky a aspoň stručne sme sa podľa nej snažili opísať históriu osady a najhlavnejšie udalosti v živote osady.

Od roku 1999 kedy bola prvá kronika naplnená ubehlo už viac rokov a ako vieme osada si už píše v poradí tretiu kroniku....

Niekedy snáď, keď nám osada ďalšie kroniky zapožičia, tak na našich stránkach sa určite dozviete  o ďalších trampských cestách osadníkov z BIELEHO BIZÓNU...


35. rokov osady BIELY BIZÓN

 

 

 
...pozvánka na 35.výročný oheň trampskej osady BIELY BIZÓN...

 
 
 

 
....a to už neni ani tak dávno, určite si spomínate, ako nám bolo výborne na 35. výročnom ohni...

 

 
 
 

 

 

 

...pozvánka na 40.výročný oheň trampskej osady BIELY BIZÓN.

A ako slávili svoje 40. výročie založenia osady sa môžete dočítať tu:

   
 
 
 
 
 
 
 

  

Dobové foto a grafika  je použitá z Pekelníkovho trampského archívu a osadných kroník záhorských trampských osád...

... napísal a prefotil Pekelník z trampskej osady HAY RIVER.

Grafika Trampský archív - TRAMP NET

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD