Trampská osada

 

ANAKONDA

 

Ivanka pri Dunaji 1971

 

 
 
 
 
 

 

Trampská osada ANAKONDA bola založená v roku 1971 v Ivanke pri Dunaji. Jej zakladajúcimi členmi boli kamaráti Cvrko, Fuko, Vrzo, Fúzo, Brčo a Pupek. V šerifstve sa spočiatku striedali no neskôr si za šerifa zvolili Cvrka, ktorý bol okrem iného veľkým vtipkárom a bol preto i obľúbeným veselým rozprávačom na trampských akciách.


Osada sa v počiatkoch stretávala v osadnom klube u
Pupka. V období mladých rokov zvykli chlapci plniť rôzne dobrovoľné úlohy po vzore foglarových "bobríkov", ktorými sa cibrili rôzne zručnosti, vedomosti o prírode či vlastnosti, ale hlavne užilo sa pri tom aj veľa zábavy. Ďalší členovia boli do osady prijímaní vždy na skúšobnú dobu jedného roku a keď sa ukázali ako dobrí kamaráti do partie, stali sa riadnymi členmi.


A tak postupne do r. 1974 pribudli kamaráti Červík, Pupo a Forsyth, Drímala, Zubatý, Vego a Vlado  - tí poslední dvaja z Bratislavy. Na svoj prvý veľký vander sa vybrali na Počúvadlo a viackrát sa na toto krásne miesto ešte vrátili. Inokedy zamierili na Duchonku, či do Slovenského Raja na Kláštorisko, opäť viackrát. Tu sa stretli s trampskou osadou JAGUÁR i nezabudnuteľným   T.S. Starcom.

 
 
 
 
   

 

Cez rok osada trampovala najmä v okolí Ivanky a to na flekoch "U Rusa" (pri Malom Dunaji), "Na Ranči" (pri Letisku) či na Psačincoch. Stretávali sa tu  s Ivánskymi osadami ako je ČIERNA RUŽA, ZELENÁ SEDMA, ZLATÁ KALEDÓNIA, NOČNÁ HVIEZDA, ESTAKADO, VAQUERO, DRAVEC, KROKODÍL, PRAMEŇ, DUNAJ, ALBATROS a mnohými inými. 

Osada sa mnoho krát zúčastnila i "Dunajského pohára" v minifutbale. S kamarátmi z ČIERNEJ RUŽE sa stretli občas i na zimných zrazoch na chatke v Modre, navštívili  ALBATROSOV  na  Hodruši  ale i  kamarátov v Karpatoch z trampskej osady UTAH, GAME FARM, naposledy trampskú osadu BIELY NETOPIER. Boli to stretnutia plné dobrej nálady, piesní a zostali po nich krásne spomienky.

 
 

 

V roku 1974 trampská osada ANAKONDA usporiadala svoj prvý výročný potlach pri príležitosti 3. výročia založenia osady a to na "Ranči". Po tejto sezóne sa chlapci začali postupne striedať na "vandroch vojenských", ale zvyšok osady vždy fungoval ďalej. V lete 1978 sa vydali opäť trampovať do Slovenského raja, kde sa tentoraz zoznámili s partiou dievčat, ktoré na Kláštorisku tiež táborili, priateľstvo pretrvalo a v niektorých prípadoch sa zavŕšilo spoločným vandrom životným.

 
 
 

10. výročie výročie založenia oslávila osada druhým výročným potlachom na fleku "U Rusa" v máji 1981. Pri tejto príležitosti vztýčili na Totemovej lúke i svoj osadný totem. Počasie bolo skvelé a na potlach prišlo mnoho kamarátov i osád a to i z Čiech a  Moravy.  Súťažilo  sa v mnohých disciplínách a vládla výborná nálada od piatku do nedele. 

 
 
 
 
 

 

V ďalších rokoch sa osada na dlhší čas odmlčala. Chlapci si založili rodiny, niektorí stavali domy, iných povolanie odvialo na iný koniec republiky.  V marci  roku 1995 zomrel po ťažkej chorobe šerif osady Cvrko. Všetci kamaráti sa vtedy opäť stretli a súhlasili s tým, že na Cvrkovu počesť sa nový šerif nezvolí  a jeho šerifská hviezda je od tej doby pripnutá na osadnej vlajke. Po tomto období začal čas návratov. A tak teraz chlapci z osady opäť radi zavítajú medzi svojich kamarátov trampov, prajú im touto cestou ešte "veľa nocí pod širákom i krásnych chvíľ s táborákom" a tešia sa na stretnutia s nimi.

 
 
 

Hymna trampskej osady ANAKONDA

Text a melódia: Heli

1. Tam v krajoch ďalekých, kde iba zákon tvrdých pästí vládne, vietor, pralesy a púšť divá sa cez krajinu tiahne, tam

pieseň smrti zneje celú noc a desný výkrik znie a vola o pomoc.

Refrén :

Tu anakonda ticho číha v tmách,
plazivá smrť sa kníše v lianách,
mnohý, kto je sám, nechá život tam,
kým úsvit ranný vyjde v temnotách.

2.Tam v lesoch ďalekých, kde iba zákon tvrdých pästí vládne, neblúď nikdy sám, tá chladná smrť ťa do obručí stiahne, tam nikto nepočuje volanie, tam skončí život tvoj, hviezda ti zapadne,

3.Tam v krajoch ďalekých, kde iba zákon tvrdých pästí vládne, je malá osada, tam nech to tvoje kroky vždycky tiahne, tvoj kamarát vždy stojí pri tebe a pieseň osady ti srdce zahreje.

 

 
 
 
 

 

 

 
 
 
 
 

 

VÝROČNÝ POTLACH TRAMPSKEJ OSADY ANAKONDA

v  dňoch 26. - 27. mája v roku 2001.

 

 
 
 
 
 

Trampská osada ANAKONDA z Ivanky pri Dunaji si pripomenula 30. výročie svojho trvania  prípravou Slávnostného táborového ohňa. A tak veľa kamarátiek a kamarátov prijalo toto ich pozvanie a zavítalo do spoločného campu ivanských osád pri Malom Dunaji. Stretli sa spolu  v poradí na  treťom Výročnom potlachu osady  v  dňoch 26. - 27. mája v roku 2001.

 
 
 

Krásne slnečné počasie prialo tomuto potlachu a tak tábor sa zapĺňal pomaly stanmi a na potlachovom vlajkovom stožiari pribúdali vlajky pozvaných trampských osád.  Na samom vrchu stožiara viala vlajka poriadajúcej osady a trochu nižšie  ďalších  trampských osád ako ZLATÁ LÍŠKA, CHEROKEE, ANDROMEDA, KAMZÍK, ZELENÁ SEDMA, THOMPSONOVÍ VLCI, ZLATÁ KALEDÓNIA a ESTAKADO.

 
 

 

 

Kamarátky a kamaráti z trampskej osady ANAKONDA

 

 

Vlajok však postupne s prichádzajúcim večerom a slávnostným zapálením táborového ohňa pribúdalo a bolo tu možné stretnúť aj kamarátky a  kamarátov z ďalších trampských osád ako,  APPALOOSA, ČAJKA, ČIERNA RUŽA, DRAVEC, HAY RIVER, MALÍ BOBRI, GAME FARM, INDIAN,  MAUNA LOA, NÁDEJ, MODRÁ HVIEZDA, NOČNÁ HVIEZDA, PRAMEŇ, RÝCHLY BLESK, TAMBORO, TARPAN,  VAQUERO.....

Potlach sa konal na starom táborisku Ivanských trampov "U Rusa" pri Malom Dunaji. Toto miesto je mladším trampom známe aj ako "Totemová lúka" a svoj nový názov dostalo podľa totemov,  ktoré tu postavili kamaráti z viacerých trampských osád. Totemy tu boli postavené skoro vždy pri príležitosti výročných  potlachov osád. A tak je tu možno vidieť dva totemy trampskej osady PRAMEŇ a totemy ďalších trampských osád:   ANDROMEDA, ČIERNA RUŽA,  ESTAKADO, DRAVEC, NOČNÁ HVIEZDA, YUKON, ZELENÁ SEDMA, ZLATÁ KALEDÓNIA a spoločný totem osád ZELENÁ SEDMA a ZLATÁ KALEDÓNIA.

Aj trampská osada ANAKONDA pri príležitosti výročia svojej osady na tomto mieste postavila nový osadný totem. Ten však nebol tak úplne nový, preto že ich prvý totem na tomto mieste stál už dlhé roky. Zub času ho však vzal k Veľkému Manituovi a tak podľa zachovaných fotografii vyrobili jeho novú kópiu.

 
 

 

 

Slávnostné zapálenie výročného ohňa.

 

 

Po zapálení táborového ohňa pokračovali tradičné večerné súťaže v trampskom speve jednotlivcov, dvojíc a osadnom speve a tiež vo veselom rozprávaní. V speve jednotlivcov ocenenia poriadajúcej osady získali kamaráti Adrian, Pišta a Didi. V duo speve najviac vynikli kamaráti Foster a Elza a aj kamaráti Didi a Riman z trampskej osady ZELENÁ SEDMA. 

V osadnom speve to boli trampské osady NÁDEJ, ESTAKADO a ČIERNA RUŽA.

 
 

 

 

Vystúpenie v osadnom speve trampskej osady ČIERNA RUŽA

 

 

Po súťažiach v speve nasledovalo veselé rozprávanie, ktoré sa zmenilo na vyprávanie vtipov vystupujúcich, čo stratilo už pôvodný význam tejto súťaže a je to na škodu veci... i keď smiechu bolo veľa a vtipov tiež. 

 
 

 

 

Po  súťažiach večerný program končil a trampské piesne zneli dlho do krásnej a teplej letnej noci...

 

 

Ranné slnko ožiarilo camp Totemovej lúky a v nasledujúcich chvíľach osadníci z ANAKONDY pripravili pre účastníkov mnoho súťaží. Pre tých zdatnejších to bola súťaž nazvaná "Rebrík"  ktorá riadne natiahla telá zúčastnených "tarzanov", najmä mladších kamarátov a ukázala ich športovú kondíciu. Nasledovali aj ďalšie súťaže a to v "Trampskom trojboji", v "Ťahu lanom" kde zabodovali najmä kamaráti s väčšou telesnou hmotnosťou. Pre tých čo ráno sa nestihli  najesť mali možnosť zabodovať v súťaži nazvanej "Hladoši". Pre deti bola pripravená najmä súťaž s názvom "Kolotoč".

 
 

 

 

Súťaž s názvom "Rebrík" dala riadne zabrať najmä mladším borcom 

 

 
 
 

 
 
 

 

Kamaráti z trampskej osady THOMPSONOVÍ VLCI z Kostelca nad Orlicí si odnášali množstvo ocenení z večerných, ale najmä ranných trampských súťaží, ale tiež  i pekné spomienky strávené v slovenskej prírode pri Malom Dunaji. 

 

 
 
 

 

.

.osadníci z ANAKONDY

 

 

 

 
 

 

 

Na rozlúčku s Totemovou lúkou a trampskou osadou ANAKONDA zaznela stará trampská hymna "Vlajka..." 

 

 

 

 
 

 

 

...a slávnostný táborový oheň po celý čas vzorne udržovaný  kamarátom Lupim z  osady TARPAN pomaly dohasínal...

 

 
 
   
 
 

 
 
 

 

 

Ahoj, kamarátky a kamaráti z trampskej osady ANAKONDA...

 

 

Grafika Text a fotografie

Pekelník

a trampský archív - TRAMP NET

Pôvodná reportáž  z potlachu a  fotografie

 26. - 27. mája v roku 2001

 Pekelník

 

 
 
 
 

  

Pieseň "POZNANIE", spieva  kamarát Plameň
z trampskej osady MALÍ BOBRI z Bratislavy v roku 1996.
Text a hudba: Ján Lukačovič - Plameň, Róbert Petráš - Kaktus, 1988

POZNANIE 

Ján Lukačovič, Róbert Petráš

    Ami           D
1. Je to ako letný dážď
  
Ami       D
    teplý a jemný,
 
 Ami      D
   ktorý ti padá na tvár,
   
C             G           Ami
  ty zdvihneš hlavu do oblohy.

    Ami               D
2. Nastavíš mu líca
   
Ami          D
   a tá krása padajúca
  
C
   ťa hladí ako
 
 G           Ami
   milovaná žena.

         F                   C                    G
Ref:  Ty na perách cítiš jej horúcí dych,
        
F           C           G
         je to silnejšie ako ty.
        
F                     C                G
        Krásna, neopakovateľná a hebká.
                   
Ami
        Áno je to láska.

    Ami                D
3. Vchádza to do teba
   
Ami         D
    všetkými pórmi,
  
Ami            D
   priezračná i krehká,
  
C
   schováš ju do dlaní
   
G           Ami
   a v srdci zabolí.

Ref: Ty na perách..

 

 
 
 
 
 
 
 

© Pekelník KRONIKA TRAMPSKÝCH OSÁD

 
 
 
 
 

email

©TRAMP NET 2014