TRAMPSKÉ VIANOCE V IVANKE PRI DUNAJI

FESTIVAL TRAMPSKEJ A COUNTRY PIESNE

5. ROČNÍK

3.decembra 2011

OSVETOVÁ BESEDA

   
 

 
 
 
 
 
 

 

  

Na FESTIVALE TRAMPSKÝCH VIANOC nás privítal a koncert otvoril kamarát Charlie - kapelník  hudobnej skupiny nesúcej jeho meno, s názvom CHARLIEHO NEŠTASTÍ. Charlieho dobre poznáme i z nášho trampského prostredia a je jeden zo zakladajúcich osadníkov ivanskej trampskej osady L.B.M. -  LITTLE  BIG MAN.

Hlavným usporiadateľom večera a garantom toho, že večer bude mať aj trampskú atmosféru, je teda tradične, nuž akože inak, kamarát Charlie a jeho hudobná skupina CHARLIEHO NEŠTASTÍ.

Vianoce boli ešte síce ďaleko, vonku sa zas oteplilo a zatiaľ najkrajšia ozdoba vianočných sviatkov, sneh v Ivanke nenapadal. Meteorológovia ten sneh pre Ivanku pri Dunaji prisľúbili najskôr tak za týždeň a aj to tak neisto, takže na  tú pravú prírodnú vianočnú atmosféra a biele stromy, les i krajinu si ešte trochu počkáme.

Prichádzajúce Vianočné sviatky však naopak bolo cítiť  a to dosť podstatne, vo vnútornej atmosfére sály.  Malý vyzdobený stromček ovešaný trampskými camrátkami či plackami a inými drobnými ozdôbkami navodzoval tú správnu počiatočnú atmosféru ktorú je zrazu cítiť aj medzi kamarátmi a tiež prichádzajúce sviatky cítiť aj z pekného podania piesní všetkých hudobných skupín, ktoré nám prišli na tento vianočný  festival zaspievať a zahrať trampské, country i folkové piesne.

Blížiace sa Vianoce a tiež koniec roka bol azda cítiť aj tým, že kamaráti z trampských osád si navzájom zalamovali palce na rukách, priali si už do budúceho roku vela trampských dobrôt, ako sú vandre i všeličo možné iné, napríklad suché chodníky a podobne...

Tiež práve aj tu sa naskytla príležitosť, ako odbremeniť našich poštárov a zachrániť si zopár euráčov za poštovné, totiž kamaráti si tu už vymieňali aj Vianočné i Novoročné pozdravy a priania na malých, či väčších kartičkách hovorovo nazývaných peefky...

 

 
 
 

 


CHARLIEHO NEŠŤASTÍ je názov domácej skupiny, ktorá zahájila tento pomerne dlhý piesňový maratón. Skupina vystúpila v zložení Charlie, Tuli, Mirko a Monti /Ivanka pri Dunaji/. Skupina CHARLIEHO NEŠŤASTÍ vlastne otvorila tento  Vianočný koncert a ako prvú, zaspievali jednu z najkrajších trampských piesní, českú "ZLATÚ ŘEKU".
Za jej neskutočne pekné podanie si získali veľký aplauz koncertných divákov.

Ale v zapätí v podaní Charlieho skupiny sme počuli aj slovenské trampské piesne. Vo veľmi zdarenej úprave to bola trampská pieseň od kamaráta Kiwiho,  s názvom "Dobré ráno svetlo mojich očí". Je to pieseň nám všetkým dobre známa z najmenej tisíc opakovaní z rozhlasových staníc na vlnách éteru.  Vo vynikajúcom podaní a aranžma to bola aj pieseň, ktorú zložili osadníci Vlk z trampskej osady Yukon a Jerry z trampskej osady URAGAN, s názvom "Hoj kamaráti starí..." Bolo to však už dávno, keď sme túto pieseň po prvý krát počuli, už niekedy v roku 1968 a s touto piesňou Račanská trampská hudobná skupina BLIZZARD úspešne v roku 1969 vystúpila vtedy ešte na rýdzo trampskej Porte v Ústí nad Labem.

 
 
 

 

 

...Vianočným piesňovým večerom nás sprevádzal kamarát Kaktus, z  Ivanky pri Dunaji.  No áno, potvrdzujeme i my, že lepšieho konferenciera by si Charlie našiel už dosť ťažko. Kaktus je zakladajúcim členom trampskej osady STOPY z Ivanky pri Dunaji. Jeho konferovanie malo tú výhodu, že účinkujúcich spevákov, väčšinou trampov dobre poznal a tak pri ich uvádzaní nám toho stihol vela z hudobného i trampského zákulisia povedať, často i to, čo sme dovtedy ani snaď netušili, či nevedeli...

 
 
 

 

   

...NESTRIEĽAJTE NA HUDOBNÍKOV...

...či toto bola výstraha, alebo vlastne Charlieho prosba, to nevieme a ani sme sa to nedozvedeli.... to nám Charlie nechcel prezradiť. Zistili sme však, že nikto svoje kolty visiace prekliato nízko sa nesnažil vytiahnuť a ani jediný výstrel sme za celý večer nepočuli. Nestrieľalo sa tu možno i preto, že Charlie pred koncertom upozornil na túto možnosť hvízdania guliek okolo uší všetkých účinkujúcich hudobníkov a tí sa samozrejme od samého začiatku i z týchto dôvodov snažili vydať zo seba všetky ľubozvučné hudobné zvuky, čo najlepšie a bez falošných tónov...

 
 
   
 
 

 

 

...tak tu  hore na fotografii je zvečnená pri svojom vystúpení trampská osada a hudobná skupina ALBATROS z Ivanky pri Dunaji. Pomenujem ich a to zľava do prava, najmä preto preto, že je ich vela a aby sme mená týchto trampských Old boys nezabudli /zaslúžia si to/. Tak úplne vľavo s banjom je kamarát Tarzan /Vlado Kráľ/, vedľa s gitarou je Maflo /Dušan Mišík/. Pri mikrofóne spievajú kamaráti  Žabotin /František Mišík/, Tulák /Vladimír Mery/, Masár /Igor Mišík/, Clifton /Ján Hajzok/ , Stenli /Stanislav Varga/. S gitarou je kapelník ALBATROSOV a trampský skladateľ piesní kamarát Blcha  /Milan Šimko/, mandolínu má v rukách a hraje kamarát Muňoz /Rudolf Hajzok/. V skupine už viac rokov hosťuje a na kontrabase hraje kamarát Juraj /Juraj Vallo/ z trampskej osady PRAMEŇ. Skupina ALBATROS nám vekovo zostarla, avšak počúvanie trampských piesní v ich podaní je viac, ako obyčajný hudobný zážitok. Že sme si plne vychutnali ich viachlasný zborový spev, môžeme poďakovať aj majstrovi zvuku tohoto večera, ktorý ako keby sa na ich vystúpenie dlho pripravoval a zvukovú aparatúru nastavil tak inteligentne a jemne, že ich hlasy a hudobné nástroje sa spojili v nádherný trampský chorál.

A tak sme okrem iných po dlhom čase na verejnom vystúpení počuli aj ich vlastné piesne, medzi inými, aj  tú možno snaď Blchovú najkrajšiu, s názvom "Strieborný mesiac".

 
 
 
 

 

 

...kamarát Blcha z trampskej osady ALBATROS, dobrý gitarista, spevák a skladateľ trampských piesní. Máme ich v trampskom hudobnom archíve pod jeho menom vela /ale určite nie všetky/ a tak spomenieme aspoň niektoré. Sú to piesne s názvami:   KAMARÁTOVI PIESEŇ ŽITIA SEN O KRAJI STRIEBORNÝ MESIAC,   TULÁK...
Možno z toho vyplýva azda aj otázka, prečo tu uvádzam tento dlhší zoznam. No preto, že skoro všetky piesne, ktoré za dlhé roky svojho trampovania zložil kamarát Blcha, sú stále živými piesňami, stále sa hrajú na trampských osadách a hlavným dôvodom je i to, že veľakrát nevieme kto vlastne je autorom peknej trampskej piesne. Takže nezabudnite, keď si budete spievať trebárs "Strieborný mesiac", že pieseň zložil kamarát Blcha z trampskej osady ALBATROS...

 
 
 
 

 

 

Trampská kapela KATI z Brna hráva  väčšinou v nasledovnom  zložení.

Josef "Chosé" Hromada
Martin "Stařka" Kuča
Jiří "Bimbo" Pospíšil
Dušan "Lobo" Leitgeb

Skupina KATI však prišla bez basgitaristu, kamaráta Bimba. Vypomohli im však kamaráti z bratislavskej skupiny  ARNOŠT BAND, ktorí im ochotne svojho basgitaristu na vystúpenie prepožičali.

Skupina KATI je v trampskej muzike známym pojmom a ak by hrávali veľmi často na trampských potlachoch, tak trampi by im celkom určite dali názov "plackožrúti". Prečo? No hlavne preto, že svojimi vystúpeniami získali už množstvo významných ocenení na trampských hudobných festivaloch.

Aby sme vám tieto ocenenia, teda aspoň niektoré z nich  aspoň trochu priblížili, prepožičali sme si krátku štatistiku z ich vlastných internetových stránok:

29. 1. 2005 Pokus o trampskou romanci - Ždánice - cena poroty
12. 5. 2007 Trampská nota Padochov - zvláštní cena poroty
24. 5. 2008 FTP Horní Jelení - 1. místo za odehranou píseň složenou do roku 1950
23. 5. 2009 Náměšťská placka - Náměšť n/O - 3. místo
30. 5. 2009 FTP Horní Jelení - 1. místo
15. 5. 2010 Trampská nota Padochov - 1. místo poroty, 1. místo divácké hlasování
29. 5. 2010 FTP Horní Jelení - 2. místo, nejlepší zpěvák festivalu Jura Medvěd Čtvrtníček
11. 9. 2010 FTP Skalička - 3. místo
14. 5. 2011 Trampská nota Padochov - 3. místo divácké hlasování

Áno, tešili sme sa na ich vystúpenie a KATI ani na CHARLIEHO VIANOCIACH divákov nesklamali. Potešili aj vynikajúcim podaním starých a pôvodných trampských piesní ako "Jede cowboy", "Starý šerif" a ďalšími.

Najviac nás však z ich hudobnej produkcie zaujala ich pieseň, jej názov nám akosi unikol z pamäti, no zostala hlboko vrytá pointa tohoto textu, kde v piesni spievali o "vláčiku  - osobáčiku" čo premával niekedy veľmi dávno z Kuřimi do Bitýšky a trampi ho v tom období považovali za svoj romantický zázrak. Zrušenou trať připomíná tato píseň:

 



VLÁČEK
 

Hudba a text: Zdeněk Vorlíček

Kdo dnes uvěří, že do Bítýšky Veveří
jezdil vláček osobáček, co měl plno dveří.
Kuřim Knínice Bítýška před tím Chudčice,
to byla trať nejkrásnější v celé republice.

Refrén:

Veselá bývala jízda, trampi zpívali
a vláček k tomu hvízdal.
Pryč už je ten čas a nevrátí se nikdy zas,
on ten vláček osobáček jezdil totiž na čas.

Topič ve svetru jezdíval nejlíp po větru
hodinovou rychlostí až třicet kilometrů
Kus od vesnice rozháněl husy slepice
v lese sem tam z pod vagónu vytáhl zajíce.

Ref.:
Veselá bývala jízda…

V jarním větříku nesla se vůně šeříků
a u Chudčic bylo slyšet z dálky harmoniku.
Vláček zapískal každý si trochu zastýskal,
že je konec "vystupovat - Veverská Bítýška."

Ref.:
Veselá bývala jízda…

 

 

 

Kamarát Stářka z trampskej kapely KATI nám povedal ešte trochu  viac o tejto piesni. Hudbu i text piesne napísal Zdeněk Orlíček a pieseň patrí pôvodne do hudobného repertoáru trampskej osady OSMAHLÁCI, ktorí sídlili u Bílého potoka za Veverskou Bítýškou SZ od Brna. Avšak presný dátum vzniku piesne KATI nepoznajú, možno vznikla koncom 30. rokov 20. storočia. Niekoľkými vetami nám Stářka ozrejmil i to, že táto miestna železničná trať Kuřim - Veverská Bítýška, bola v prevádzke v rokoch 1911 až 1936, potom ju pre  pre jej nerentabilitu zrušili. Za 2. svetovej váľky časť trate, využívali už len ako vlečku  Nemci, pre odstavovanie železničných vagónov a pre obslužné vozne používané pri výstavbe nikdy nedokončenej tzv. "Hitlerovej diaľnice".

No čo k vláčiku  a tejto pesničke dodať z nášho pohľadu. V našej trampskej mladosti cesta vlakom, ktorý nám približoval naše skutočné trampské krajiny, teda miesta v prírode ktoré sme radi navštevovali a cítili sa tu dobre, bola rozhodne neodmysliteľnou časťou trampskej romantiky, tak ako pešie putovanie krajinou. A tak i táto pieseň, jej vnútorným nábojom - teda textom a dobre zloženou muzikou sa nechtiac stáva kusom zaniknutej časti histórie trampovania a trampského hnutia a hlboko sa vrýva do našej pamäti. Sme presvedčený o tom že čoskoro sa znovu stane súčasťou našich ručne písaných trampských spevníčkov, ktoré nosia so svojimi gitarami trampi vždy pri sebe a bude nám pripomínať zašlú trampskú romantiku..

Pieseň o vláčiku je vlastne takým symbolom, ktorá nepriamo hovorí o tom, ako mizne z krajiny všetko to pekné a zároveň aj takým upozornením, ako sa ničí u nás to, čo všade vo svete považujú v dnešných časoch za najhonosnejšie turistické atrakcie a dávajú do ich udržiavania nie práve najmenšie investície.

O týchto "zlatých" železniciach napríklad v USA, v Kanade či trebárs v Japonsku, alebo keď to chcete vedieť, tak aj v Číne, máme  možnosť nájsť množstvo informačných stránok na internete a doslovne skoro v celej krajine sú tým najväčším historickým šperkom, pokladom štátnej historickej klenotnice. Za obrovské peniaze, ktoré do týchto pamätníkov investujú, vyrábajú presné, nie však najlacnejšie kópie historických parných rušňov a osobných vagónov. Trate sú starostlivo udržiavané. Zamestnancom dávajú šiť dobové železničiarske uniformy, skratka "Národné" múzea na koľajniciach.... a div sa svete, okrem toho v čase víkendov na jednotlivých železničných staničkách vás vítajú country kapely, dostavníky do ktorých sú zapriahnuté kone, cowboy na svojich tátošoch a nájdu sa vraj aj indiáni fajčiaci na dobových lavičkách svoj kalumet...

 
 

 
Jednou z takýchto naozaj romantických  tratí na Slovensku bola  napríklad trať /koľaje tam ešte sú/ lemujúca krajinu pod severnými svahmi Malých Karpát. Trať pomaly zaniká. Historické staničné domčeky si tí šikovnejší prerábajú na rodinné sídla a svoje vlastné domčeky /i keď trať je ešte stále majetkom štátu/.

 

Vo večerných televíznych správach sme sa dozvedeli od rôznych kompetentných  hovorcov  dopravy to, že kilometre týchto tratí sa majú čo najskôr sprivatizovať a novinári to doplnili zlatým bulvárnym klincom do takejto  železničnej truhly, že  "podnikatelia", čo tieto trate a väčšinou historické naschvál nezaevidované kultúrne pamiatky, teda stavby k ním príslušné hodlajú kúpiť. Novinári prezradili aj rôzne privatizačné tajomstvá, ktoré z nás milujúcich romantiku rozhodne nikoho nepotešia.

Tie prezradené tajomstvá sú o tom, že budúci majitelia rozhodne nemajú záujem o ďalšie zotrvanie tratí v krajine. Malé investície vložené do tohoto "bohoveho" podnikania, sa majú "podnikateľom" okamžite a to niekoľko násobne vrátiť /dobrý kšeft storočia, či tisícročia?/. Vraj plány majú také, že tieto pozemky budú parcelovať a predávať ďalej, napríklad pre výstavbu domov a malých honosne nazývaných vraj priemyselných parkov, koľajnice vytrhajú a odovzdajú do šrotu.  Skutočnou bombou podnikateľských aktivít a  vyjadrení je i to, že úvozy a hlboké železničné zárezy údoliami v krajine  budú zavážať a likvidovať tam priemyselný a aj mestský odpad.

Rozhodne na našich stránkach nechceme politizovať, nikdy sme to nerobili a nebudeme robiť aj naďalej. Ale toto sme si naozaj nevymysleli, to bolo  hlavnou témou vysielania a politických debát v televízii zo dňa 11.12.2011 a dni predošlých. Takže nemiešame sa do vecí politických, ale tu len opakujeme veci, teraz z televízie a novín už všeobecne známe, šírené inými masmédiami.

Ale rozhodne si teraz a tu, nekazme s takýmito masmedialnými správami o "podnikateľských a ministerských" aktivitách  krásnu navodenú večernú pohodu z CHARLIEHO VIANOČNÉHO KONCERTU a vráťme sa radšej späť k našej hudbe.

 
 
 
 

 

 

Hudobná skupina COUNTRY TROP z Bratislavy vystúpila a trampské piesne zahrala v zložení Slavo /mandolína/, Boris /gitara/, Ďuro /gitara/, Janka /spev/, Luboš /ústna harmonika/ a Jozef /basgitara/.

Janka, bola si naozajstným spevavým šperkom na koncerte tejto skupiny a našla si si /či oni našli teba?/ dobrých muzikantov, tvoriacich spolu  s tebou jednu veľmi dobrú, keď nie vynikajúcu kapelu.

Aj tu bolo cítiť v ich piesňach, tak ako sa hovorí medzi kamarátmi z vandrov "vôňu lesa a dym táborového ohňa". No ako že by aj nie, keď skupinu tvoria aj kamaráti z trampských osád MAUNA LOA a kamarátka Janka s kamarátmi z osady GEEZIS.

 

 
 
 
 
 

 

 

A tu je už kapela B.P.T. zo  Zlína. Že sa jedná o sedemhlasnú kapelu, to sme vedeli už dávnejšie pred ich vystúpením na VIANOČNOM KONCERTE v Ivanke. Dozvedeli sme sa to z ich vlastných internetových stránok, kde píšu i to, že skupina sa ešte stále formuje a to už od začiatku osemdesiatych rokov, ale nateraz má zabehnutú zostavu v zložení a to ako speváckeho telesa skoro už zborového, v zložení:

Mája /Dáša Holubářová/, Maťulína /Martina Bužková/, Alladin /Ladislav Kozubík/, Walda /Pavel Nosálek/, Wufa /Iva Šumšalová/, Tot /Jarda Bužek/ , Karel a Jana /Dvořáčci/

 Pri ich počúvaní a speve na koncerte sme však mali iný dojem ako z čítania z internetových stránok a to taký, že tu už neni vlastne čo formovať.  Proste je to tak a treba to brať ako skutočnosť, že sú už absolútne vyformovaný a aj pre to najnáročnejšie trampské i netrampské hudobné ucho je radosťou ich počúvať.

Na koncerte v Ivanke nás však prekvapili,  najmä teda svojimi hlasmi, ale i výberom svojho repertoáru, ktorý bol naozaj veľmi pestrý. Boli to piesne, folkové, spiritualové a čo nás najmä potešilo a čo bol na dlho nezabudnuteľný zážitok z tohoto koncertu, tak to boli piesne trampské.

Kapela B.P.T. zo Zlína je jednou z najznámejších moravských kapiel nielen zo svojimi koncertnými vystúpeniami v sálach kulturakov, či od táborových ohňov z trampských osád, ale tiež chrámovou hudbou a svojimi dosť častými vystúpeniami v kostoloch...  Tu sme sa dozvedeli aj to, ako to sami o sebe hovoria:  "Tam hráváme obzvláště rádi, neb naše muzika se v tomto prostředí umocňuje." 

Veríme im a škoda, že jedno z ich vystúpení v kostole sv. Vojtecha v Blatnom, v blízkosti Bratislavy sme zmeškali a dozvedeli sa o tom už neskoro, až po ich vystúpení.

Radi však,  keď budú hrať v niektorom kostole poblíž Bratislavy, tam  na ich vystúpenie zájdeme. Veď počuť hrať náboženské songy v kostole je tak isto nádherným zážitkom a azda pre väčšinu kamarátov takým istým, ako počuť hrať trampské piesne pri táborovom ohni v lone prírody priamo na trampskej osade, teda tam kde vznikli.

A v tom kostole, keď aj vy s dobrou volou na takýto koncert raz zájdete, je to rozhodne pre trampa krásny zážitok, už aj preto,  že to úprimne a s láskou k svojej viere hrajú a spievajú naši kamaráti trampi.

Je ešte vhodné spomenúť aj ich tohoročné predvianočné koncerty v kostoloch. Je to adventný koncert v kostole ČCE  a tiež v ich sborovom dome Jasenné, adventný koncert v kostole v Zádveřicích. Začiatkom budúceho roka pripravujú aj vianočný koncert v kostole Panny Marie, pomocnice kresťanov  v Zlíne a tiež v   kostele sv. Petra a Pavla v Želechoviciach.

 
 
 

 

 
Hudobná skupina ktorá vystúpila pod názvom ARNOŠT BAND je z Bratislavy.
Žiaľ však okrem toho že boli super, vám neprezradíme, lebo skoro nič o nich nevieme. No áno, nemôžeme teda vedieť o všetkých a všetko.  Vieme len to že gitarista na fotografii sediaci vpravo, je kamarát Paľo z trampskej osady BOJOVÍ VLCI.

Sľubujeme však to, že ak sa o nich čo len trochu viac dozvieme, tak určite to na nich bonzneme na našich stránkach...

 
 
 
 

 

 

 Hudobná skupina PEKARINGO z Bratislavy sa na koncerte predstavila v jej súčasnom zložení, kde kapelníkom, spevákom a hráčom na gitare je kamarát Pedro /Peter Benča/. Vlastne spievajúci sú všetci členovia skupiny, ale na kontrabas okrem spevu hraje len kamarát Ringo /Dušan Pavlík/ a rytmický bubon taktuje a ozvučuje kamarát Kali /Vlado Hässler/.

Na tomto vystúpení gitarou a svojím spevom mužskú časť kapely doprevádzala i členka tejto skupiny kamarátka Heny /Martina Orthová/, ale ako sme sa dozvedeli od členov skupiny PEKARINGO, tak Heny s nimi už hráva naozaj len pomenej. Je tomu tak  preto že sa odsťahovala z Bratislavy a dochádzať 100 km za skupinou na ich dosť časté vystúpenia a koncerty je skoro nemožné. Ale Heny si zo skupinou občas rada zahraje, tak ako to bolo i na ivanskom koncerte. Skupina PEKARINGO i keď je inak až moc dobrá, tak jej pričinením vždy akoby znovu ožila do čias svojej plnej slávy. Nuž je to tak že "babský hlas" je pre skoro každú skupinu vždy prínosom a oživením  a tak nedá sa akosi zabudnúť  na časy, keď s PEKARINGOM spievala Lucka a neskoršie aj Heny. My naozaj tvrdíme že pre trampov i pre skupinu PEKARINGO bola škoda to, že Lucku zlákal skauting a od trampskej muziky a spievania odišla, vraj pre nedostatok volného času. Potešením nám zostáva to, že Lucka sa v skautingu naozaj  dobre uchytila a našla si tam moc dobrých a správnych skautských priateliek a priateľov, úmerných jej veku...

Skupina v minulosti získala veľké množstvo hudobných i trampských ocenení a ak sa chcete dozvedieť o tejto skupine viac, alebo skoro úplne všetko /čo sú ochotný o sebe prezradiť/, tak navštívte ich vlastné internetové stránky, ktorých adresu si nájdete na našich LINKS. Návštevu stránok PEKARINGA vám naozaj odporúčame, lebo tu sa dozviete aj o tom že skupina nie len dobre spieva a hraje, ale aj o ich pekných vandroch a bohatej  činnosti v trampskej osade POHODA.

Skupina PEKARINGO o sebe hovorí že radi si zahrajú medzi kamarátmi, na potlachoch, vandroch, výročných ohňoch, často hrajú v nedeľu poobede v Lesanke na Kačíne, kde už majú tiež svoje publikum. Ale najradšej si zahrajú s kamarátmi na Pedrovej a Kaliho domovskej trampskej osade POHODA, na peknom mieste nad Dunajom a Devínskym kameňolomom...

A ešte hádam treba spomenúť aj to, že hudobnú skupinu PEKARINGO tvoria kamaráti, ktorí majú svoj pôvod v bratislavských trampských osadách POHODA a TRI PRAMENE.

   
 
 
 
 
 

 

   
Martinu Orthová  s trampskou prezývkou Heny, máte možnosť počuť spievať /ak si pustíte na počítači aj zvuk/ aj na pozadí tejto stránky. Preto že Heny nie len že dobre spieva a hraje na gitare, tak pesnička ktorú ste práve počuli s názvom
"U tří starejch psů" je jej vlastnou skladbou a kamaráti z kapely tvrdia že nevedia koho tým Heny myslela, keď túto pieseň  písala, asi vraj členov kapely :) )...

Heny tých piesní už napísala a zložila viac. Jedna z jej piesní s názvom  „Dálka“ získala cenu za najlepšiu autorskú pieseň na 32.ročniku FTP v Horním Jelení.

 
 
 
 

 

  
...a publikum na Charlieho TRAMPSKÝCH VIANOCIACH sa skladalo predovšetkým z trampov. Stretli sme tu kamarátov, hlavne domácich z trampských osád z Ivanky pri Dunaji, ale nechýbali a vhodnom počte došli aj kamaráti z Bratislavy. A táto fotografia  s pohladom do publika je už vlastne z nedele, zo skorých ranných hodín, keď ešte stále koncert trval a ako vidieť aj z posledných radov zo zadnej časti kultúrnej miestnosti, nikto neodchádzal pre neskorý /či skorý ranný/ čas a obecenstvo vydržalo dokonca, až skoro do druhej hodiny rannej...

 
 
 
 

 

 
Country skupina MTI /My Tože Igrajem/  je z Bratislavy a vela o nej naozaj nevieme. Tak nám to prepáčte a preto len pár krátkych viet...
Skupina MTI má v repertoári, tak ako sa sama predstavuje, predovšetkým  klasické známe české country hity, ale i trampské piesne.  Väčšinou na koncertoch skupiny v  jej obsadení figurujú muzikanti ako banjista Robo Neuszer, huslista Miki Rusinko, mandolinista Rudo Jurkech, basgitarista Adrian Nagy a gitarista Juraj Oravec a niekedy aj ďalší. V Ivanke získali od publika za svojú hudbu a spev veľké ocenenie a mohutný aplauz, takže museli ešte dobrých pár piesní pridať. A tak o dobrých a takými MTI naozaj sú, len málo, teda pár viet. O to viac sa tešíme na stretnutie s ich hudobnou produkciou niekde znovu na koncerte, alebo azda aj pri táborovom ohni.

 
 
 
 

 

 

Zvuk, to najmä pri trampskej muzike a jej ozvučení v sálach je jednou z najdôležitejších vecí, keď nie tá najdôležitejšia. Pri lahodných trampských piesňach sa chyby ozvučenia nedajú nahradiť decibelmi hlasitosti tak, ako sa to niekedy zvykne robievať pri iných hudobných žánroch a dobrý zvukár býva vlastne šperkom takéhoto koncertu. A tak skoro nezaslúžene by  sme na nášho zvukára a na jeho dobrú prácu zabudli. Nie len na zvukára, ale aj na správny cit jeho ucha. Máloktorý trampský koncert bol tak dobre ozvučený ako tento.... a tak klobúk dolu a zároveň poďakovanie všetkých. A tak  nakoniec nášho reportu sme predsa len pochopili, prečo práve tento náš zvukár bol tak moc dobrý a nevybudil svojú aparatúru tak, že by sa až steny triasli. Po opýtaní nám to vlastne prezradil  kamarát Charlie... že zvukár je z ich trampskej osady L.B.M. a aj člen hudobnej skupiny CHARLIEHO NEŠŤASTÍ a trampskú prezývku má Monty  /Maťo Dvorský/. Maťo /a teraz naozaj vážne/,  patrí Ti vďaka. Darmo však, tu platí to staré a nám všetkým dobre známe príslovie 

"KTO VIE, TEN VIE A TO MU NEMOŽNO ZOBRAŤ".

 

 
 
 
 
 

A tiež nemožno zabudnúť i na to, že pri organizovaní tohoto mimoriadne pekného hudobného trampského večera sa zúčastňujú a nápomocnú ruku podali kamarátovi  Charliemu a jeho CHARLIEHO NEŠŤASTÍ aj kamaráti z TRAMPSKÝCH OSÁD IVANSKYCH.

A naše naozajstné poďakovanie tiež nech zaletí aj STAROSTKE a RADNÝM OBCE Ivanka pri Dunaji, ktorí  organizátorom tohoto trampského podujatia vyšli všestranne v ústrety. Takže ďakujeme a to nie len v mene ivanskych trampov.

TRAMP NET Pekelník

 
 
 
 
 
 
 
 
   
 

 

  
Fotografie, grafika a text na tejto stránke

Pekelník

 
 
 

Hudba v pozadí tejto stránky je pieseň  s názvom "U tří starejch psů",  ktorú sme mali možnosť počuť aj na Vianočnom koncerte v Ivanke, v podaní skupiny PEKARINGO.
Autorka piesne  je Martina "Heny" Orthová

 
 
 
 
 

 

©Pekelník 2011