Chatka Zibrínka.

Zostalo mi vela pekných spomienok na Chopok, Ďumbier a aj cely hrebeň Nízkych Tatier. Smerom na juh, asi kilometer a pol od dnešnej Štefánikovej chaty, na bočnom hrebeni pod Kraličkou, stavala kedysi chatka Zibrínka.

Ešte niekedy koncom 50-tych rokov ju postavil Zdeno Zibrín (†29. 9. 2004),významný povojnový slovensky horolezec. Chatka stala kúsok nad hranicou lesa a dnu sa dalo dostať po otvorení tajného zámku, ktorý poznal skoro každý. Bolo treba potiahnuť za lanko ukryte v drevárni, ktoré otvorilo oceľovú závoru za dverami.

   
 
 
 

 


Podľa mnohých zápisov v jej kronike, slúžila miestnym turistom, poľovníkom aj trampom z celého Československa. Dobre poslúžila aj mnohým košickým trampom a horolezcom, bola to výborná zástavka pri hrebeňovke Nízkych Tatier.

Toto bola moja najkrajšia horská trampská búda na Slovensku. Nič sa nevyrovná krásnemu podvečernému výhľadu z jej okna na Horehronie, alebo výhľadu z malého patia na priedomí.

   
 
 
 

 

Dobre si pamätám, ako silný vetrisko hučal v kosodrevine a hustom lese, ktorý začínal hneď pod chatkou. Zažil som v nej jedny z najkrajších vandrov na Slovensku.
Väčšinou sme s kamarátmi vyšliapali z Demänovskej doliny na Chopok, po hrebeňovke na Ďumbier a potom pivečko na Ďumbierskej chate - my sme ju vždy takto volali, myslím, ze to bolo jej povodne meno.

Len neskoršie ju pomenovali Štefánikova chata, po vojne Chata hrdinov SNP a dnes zase Štefánikova chata.

Občas sme tam vyšliapali dlhou Jánskou dolinou z Liptovského Jana. Raz, na Mikuláša, sme dokonca s kamarátmi, z nasej trampskej osady Prve Ohne, tadiaľto vyniesli asi 30 kg ťažkú oceľovú platňu na murovanú piecku.

Z Košíc na Liptov sme spravidla jazdievali prvým ranným osobákom o 2.55. Opozdilci chodili tým druhým vlakom o 4.15 hod. takže stíhali už len "poobedňajšiu smenu".

   
 
 
   


Kamaráti Brunco, Jazvec a Truhlík si iste dobre pamätajú tuto pamätnú akciu. Najčastejšie som tu chodieval s mojím kamarátom Jurajom, s ktorým sme prechodili celý Liptov. Uprostred nádhernej vysokohorskej prírody sme na Zibrínke, pri gitare a rozpálenej piecke, strávili prijemny večer. Na druhy deň sme zase vyšliapali na Králičku a po hlavnom hrebeni Nízkych Tatier ďalej na východ. Cez Bocianske sedlo, po bočnom chodníčku, sme zbehli do Vyšnej Boce. V krčme tam mali takú parádnu poľovnícku izbu, kde sme si väčšinou posedeli, dali si na úvod štamperlík koreňovice (vodka s vylúhovaným koreňom horca), potom pivečko a nejaké jedlo.

 

 
 
 
 

 

Naposledy som Zibrínku ešte takto zažil začiatkom tohto storočia, snáď niekedy okolo roku 2007 vyhorela. Neviem, ako došlo k požiaru, ale viem, že to vyhovovalo niektorým ochranárom z NAPANTu. Na jej mieste leží už len plechová strecha zarastajúca trávou a burinou a množstvo pekných spomienok.

Ahoj!

Lubo Kuník - Bobor,  Vancouver, Kanada.
Trampská osada PRVÉ OHNE Košice

Fotografie  © Juraj Šalak, Linz,  Rakúsko

 

 
 
 
   

 

 
 
 
 

  

Text: Bobor, trampská osada Prvé ohne, Vancouver, Kanada

Fotografie  © Juraj Šalak, Linz,  Rakúsko

Grafika Trampský archív - TRAMP NET - Pekelník

Pieseň "Kráčam k tým horám" hrajú a spievajú kamaráti z kapely JAZDCI z Banskej Bystrice.
Text a hudba:  Igor Malinovský - Ján Štrasser

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

©TRAMP NET Pekelník