"...Teda na zdravie muža,
      
ktorý je na ceste,

              nech mu zásoby vystačia
       a nezvlhnú zápalky,
 
        nech mu Boh pomáha
        
      a nech ho šťastie sprevádza..."

   /Jack London - poviedka

                                "Na zdravie muža"/

 
 
 
 
   

 
 
 
 

 

 

Ciel prvého tohoročného putovania kamarátov z osady BIELY TESÁK bol Čertov žľab...

 

 
 
 
 

 

Máme radosť i z fotografii, ktoré dostávame trebárs i z iných kútov Malých Karpát a nemusia to byť len výšlapy ktorých sa zúčastňujú hordy trampov, veď nie každý má rád pri pobyte v lese veľké množstvo ľudí okolo seba.

Pozdrav z inej oblasti  Malých Karpát nám spolu s fotografiami v začiatku tohto roka poslal kamarát Paplón z Trnavskej osady BIELY TESÁK. Píše nám o tom že sa spolu s kamarátmi z osady rozhodli pre zdolať v začiatku roka povestný Čertov žľab ležiaci neďaleko Smoleníc a Smolenického zámku.

Vieme, kamaráti z osady BIELY TESÁK vždy boli skromný a moc toho o sebe nenarozprávali a aj tu svoje putovanie nazvali len prechádzkou, napísali nám i o trase ktorú absolvovali.  A tak naše zistenie bolo že to nebola len obyčajná prechádzka čo sa tyká i počasie. Na celej ceste ich sprevádzalo hmlisté, sychravé a chladné počasie s teplotou mínus desať stupňov. Nie nemožno to porovnať s nízkymi teplotami v Dawsone o ktorých píšeme na inom mieste  ale i tak im mráz "liezol pod nechty" ako sa to u nás hovorí.

Ich trasa viedla aj popri najväčšom malokarpatskom vodopáde, ten však bol zamrznutý a pod snehom, takže ho vlastne ani nevideli.

 

 
 
 

 

Pri malokarpatskom občasnom vodopáde v doline Hlboča je i tabula, ktorá vysvetľuje cennosť tohto javu. Tu sa však tiež podpísal akýsi sprejer a namaľoval tam akési haky - baky, ktorým sa však dá aspoň rozumieť ...keby tieklo víno... dokonca osadníci z BIELEHO TESÁKU mali v tej chvíli ten istý názor na vec, ako neznámy sprejer...

 

 
 
 

 

Romantické miesto v blízkosti Smolenického zámku, lavička pod košatým stromom /ale v zime sa tam určite veľa neobsedí/...

 

 
 
 

 

Strom "Samotár" schovávajúci sa v zimnej hmle...

 

 
 
 

 

V lese stretli len malo ľudí a aj to len pod Smolenickým zámkom, kde sa najmä deti korčuľovali na zamrznutom jazierku a tiež sa tu na lúkach pár detí sánkovalo a lyžovalo.

Cieľom ich výpravy v osadnej trojici kamarátov Bublina, Mačeta a Paplon, bol Čertov žľab, /v lete je to  prechádzková túra/, teraz vraj dobre premrzli a tvrdia že to tak vlastne i chceli, preto že kamarát Mačeta mal práve v tento deň narodeniny a to bol dôvod aby sa po ceste zahrievali s trochou uvarenej kávičky s koňakom a s vodečkou s čajom. Bublina koňak i vodečku odmietol a tak zostalo viac pre Mačetu a Paplona. Bublinovi však na výmenu pre zohriatie zostalo viac toho čaju.

 

 
 
 

 

Čertov žľab, je jedno z miest, kde značkovaný chodník nás privedie od Smoleníc na hrebeň Malých Karpát.  Na fotografii kamaráti Bublina a Mačeta v povestnom Čertovom žľabe. Žiaľ fotografie z panorámou Malých Karpát ktoré na týchto miestach očakávate sa tento krát pre hustú hmlu nepodarili...

 

 
 
 

 

Trnaváci z BIELEHO TESÁKU ako nám v svojom liste napísali,  týmto putovaním zahájili ich trampský rok a domov sa vrátili vlakom, správne vymrznutí, unavení, ale spokojní, že boli zasa trochu v krásnej zimnej prírode kde  bolo ozaj načo pozerať.

Fotografie a text Paplón z trampskej osady BIELY TESÁK

 

 
 
 

 

Pozdrav z prvého januárového výšlapu Čertovým žlabom zasielajú kamaráti Paplon a Bublina a tešia sa na stretnutia s vami na trampských chodníčkoch ... a tiež kamarát Mačeta, ten však práve fotografoval...

 

 
 
 
 
 

Darmo však, začiatok Nového roka treba privítať i na osade...
/...a všetko riadne osláviť v riadnej  trampskej pohode/...

 

 
 
 
 

 

Ešte chvíľu a sme na osade. Kamarát Džombo a v pozadí Sovička

 

 
 
 

 

Tak vítajte na trampskej osade BIELY TESÁK a poďte ďalej...    Foto archív BT

 

 
 
 

 

A tak zakrátko po výšlape Čertovým žľabom ďalší januárový víkend sa BIELI TESÁCI z Trnavy, predsa len vybrali na svoju malokarpatskú chatku neďaleko Katarínky. Tá ich privítala ako nevesta na svadbe, odetá do zimného bieleho rúcha...

 

 
 
 

 

...chatka trampskej osady BIELY TESÁK...      Foto archív BT

 

 
 
 
 

Avšak ďalej už dajme slovo šerifovi osady BIELY TESÁK kamarátovi Paplónovi:

Týždeň po našom výšľape na Čertov žľab sme sa dohodli s kamarátmi z Bratislavy a Feriby, s trampskými osadami KLONDIKE a ČIERNY JASTRAB,  že sa stretneme u nás na chatke a oslávime okrem šerifových menín  a Mačetových narodenín aj príchod Nového roku.

Slovo dalo slovo a v piatok poobede sme  spolu s kamarátom Čigrom z trampskej osady ČUVAČI, vyrazili z Trnavy smer na Dechtice s cielom na  Katarínke. Išli sme radšej skôr, aby sme mohli vykúriť našu chatku, ktorá zívala prázdnotou od konca októbra (okrem toho sme tam boli len zopár krát ja, Muky a jeho žena Muška aby sme doplnili do kŕmítok potravu pre vtáčikov a skontrolovali, či je všetko v poriadku a  či sa tam neobjavila nejaká "škodná").  

Na búdu sme pomáli šliapali s batohmi na hrbte, v ktorých sme niesli proviant na kapustnicu (mäso, klobásy, kvasenú kapustu, hríby, chlieb a kopec iných pochúťok z domácej špajze). Samozrejme aj niečo na zohriatie (vínko, koňačik, vodku, pivko). Cesta hore nám preto trvala trochu dlhšie.

V prvom rade ako sme otvorili búdu som zakúril a nasypali sme do kŕmitok semienka pre vtáčikov. Všetko bolo ľadovo studené. Aj šporák nám zo začiatku dymil, kým sa riadne rozhorelo, čiže museli sme vetrať. Voda v bandaskách bola zamrznutá až po dno! Asi po pol hodine už bolo v búde celkom teplo ale od podlahy sa stále ťahal chlad. Dal som variť víno,  keď prídu premrznutí kamaráti z Bratislavy aby sa ohriali.

Kamaráti z Feriby prišli vo večerných hodinách po zotmení. Privítali sme Tomyho, Gumiho, Duga a Sovičku z trampskej osady KLONDIKE a tiež Džomba, Pitrusa a Padáka z trampskej osady ČIERNY JASTRAB.

Zvítali sme sa, zaželali sme si do Nového roku všetko len to naj... naj... naj.... Hrali sme a spievali trampské songy do skorých ranných hodín.

 

 
 
 

 

...rána bývajú niekedy šedivé a niekedy zas krásne... a to krásne bolo i v sobotu na chatke BIELYCH TESÁKOV...       Foto archív BT

 

 
 
 

 

Ráno v sobotu prišiel náš osadník Bublina, neskôr mladý Pitkin /Martin alias Pyroman - syn kamaráta Pitkina z trampskej osady  STRATENÁ STOPA  spolu s kamarátom Kakom - Ivanom (syn Kaka, tiež z trampskej osady  STRATENÁ STOPA), ktorí priniesli plný pekáč fantastickej huspeniny. Poobede prišiel ďalší náš osadník Mačeta. Neskôr prišli ešte na návštevu ešte traja chalani (Paplónov syn Bonbón a jeho 2 kamaráti).
Kapustnicu varil Dugo spolu so Sovičkou, bolo jej kopec asi 15 až 20 litrov! Nemala chybu, preto sa aj všetka zjedla! Veď išlo do nej asi 4 až 5 kg kvalitného mäsa a niekoľko klobás, sušené a mrazené dubáky atď.

 

 
 
 

 

... na chatke BIELYCH TESÁKOV...
zľava - Gumi, Pyroman, Sovička, Tomy, Paplón, Bublina (za ním Mačeta), Padák (za ním Džombo), Pitrus, Čigro (sobota poobede)...

 

 
 
 

 

...tu si mladá generácia s tou staršou dobre rozumie, kamaráti Pyroman a šerif Paplón (sobota večer)...

 

 
 
 

 

...dopĺňanie kalórií...
 z ľava, Džombo, Padák z trampskej osady ČIERNY JASTRAB a Čigro z trampskej osady ČUVAČI...

 

 
 
 

 

...večerné hranie na gitarách...
 hrajú Bublina, Gumi a vzadu Tomy z trampskej osady KLONDIKE...

 

 
 
 

 

...a víkend pomaly končí, tu sú kamaráti Sovička, Pitrus, Padák, Paplón
v nedeľu doobeda...

 

 
 
 
 

Môžem snáď ešte povedať, že bolo výborne, skoro v kuse bola hudba, o ktorú sa postarali hlavne Tomy, Gumi a Bublina, niekoľko pesničiek zahral aj mladý Kako a Pyroman. Veľká škoda, že nemohli k nám na osadu prísť pozvaní kamaráti Lienka a Orlík z Bratislavy, nakoľko boli chorí (stále sme ich spomínali a veľmi nám tam chýbali). O srandu, vtipy a veselé spomienky nebola núdza po celý víkend.
A tak máme za sebou zasa jeden pekný vydarený víkend, na ktorý budeme radi spomínať.

Ahoj Paplón

 

 

 

Fotografie a text

Paplón trampská osada BIELY TESÁK

2009

Pitrus trampská osada ČIERNY JASTRAB

 

 

 
 
 

 

 


 

Pieseň v pozadí  "JE NÁS DEVĚT JAKO VLKŮ...TONČA"

(-)

spieva a hraje Brnkaj z T.O. GRANADA
 

 
 
 
 
 
 

 

© TRAMP NET Pekelník